Кожен уважний батько хоч іноді замислюється - якою грою зайняти свого малюка так, щоб вона розвивала. Щоб не переймаючись, дитина розвивалася всебічно, гармонійно. А пропонувати крихті потрібно різноманітні заняття, щоб торкнутися всі сторони маленької особистості: мова, розумові, творчі, фізичні способності.Прежде все, будь-яка гра повинна подобатися дитині, захоплювати його, тому не змушуйте малюка грати в те, що не приносить йому задоволення. Можливо, запропонована іграшка просто ще не підходить за віком, її термін прийде пізніше. Не сваріть дитину за помилки, адже ви поки не ставите оцінок, а граєте! І не засмучуйтеся через тимчасових труднощів у розумінні таких простих для нас - дорослих, речей. Варто уважно поспостерігати за малюком, з'ясувати, що йому більше подобається, приваблює його і адаптувати навчання під це.

Розвиваємо мислення

Наприклад, маленький фанат машинок з готовністю відповідатиме на запитання про їх колір, кількості, вмісті кузова. Запитайте - де у машини гараж, куди вона сьогодні їздила, яких возила людей, чи якісь вантажі - дитина почне фантазувати і придумувати історію машинки. Це здорово розвиває мислення, в т.ч. і абстрактне. А ще пишучи історію машинки малюк мимоволі запланує сценарій майбутньої гри.

Розвиваємо творчі здібності

Запропонуйте малюкові фарби (для початку краще підійдуть пальчикові), намалюйте щось разом, а потім дайте волю. Спробуйте "замовляти" теми малюнків. У наслідку дитина буде сам питати вас, що йому намалювати. Ця гра розвиває ще й фантазію батьків, коли доводиться вгадувати, що ж ваша дитина намалював. Якщо боїтеся, що дитина весь перемажетесь і забруднить кімнату - спробуйте малювати у ванній на кахлі, або постеліть на підлогу велику клейонку.

Розвиваємо мова

Пластилін або солоне тісто підштовхнуть розвиток дрібної моторики, і як наслідок - мови. Виділіть місце для творчості і дайте досхочу проявити свою фантазію. Щоб пластилін не лип до рук - змочуйте долоні прохолодною водою.


Можна ліпити різні предмети, починаючи від простих - м'ячик/колобок, ковбаску \ брёвнишко, кубик/будиночок, грибок. Спробуйте відшукати в побуті предмети, якими можна робити друку на пластиліні - кришечки від пляшок, спіралька штопора, гудзики з малюнком, прищіпки.

Дуже корисні для розвитку моторики гри з намистинами і гудзиками. Покажіть дитині як нанизувати їх на волосінь або товсту нитку, як відокремлювати великі від маленьких. На них же можна вчити і кольору і різницю великий-маленький.

Розвиваємо пам'ять

Дуже корисними можуть виявитися плакати з намальованими тваринами та їх дитинчатами, фруктами, овочами. Малюк буде тикати пальчиком і питати хто це, або що це. Ви йому розкажете один, або два рази, а потім він вам сам буде розповідати. На такій грі можна вивчити мама-малюк, їстівне-неїстівне, живе-неживе. Повісьте на стіну карту світу так, щоб малюк міг легко підійти до неї - мамі варто кілька разів вимовити назви зображених предметів і крихітка швидко вивчить їх. Це допоможе розвивати просторове мислення, усвідомлювати де малюк живе, де море, а де суша.

Розвиваємо самостійність

Дитина із задоволенням може грати зі звичайними в побуті речами - це корисно для розвитку навичок самообслуговування і до того ж прекрасно розвиває моторику, просторову уяву, логічне мислення. Головне не обмежувати дитину в фантазії - куди той чи інший предмет можна застосувати окрім звичного способу використання. Ніяка покупна шнурівка не зрівняється по захопливості зі звичайним черевиком, а адже його можна ще й надіти на ніжку!

Розвиваємо фізичну форму

Не забувайте, що спортивні ігри теж є розвиваючими! Коли малюк бігає, стрибає, регоче, та ще на свіжому повітрі - це краще стимулює його мозок, ніж завзяте, довге сидіння за розвиваючими картками. Якщо ваша дитина не любить ліпити пасочки в пісочниці - дуже можуть стати в нагоді різноманітні м'ячі, кеглі, кольцеброси - все це можна і потрібно використовувати під час прогулянок.