З незапам'ятних часів люди знають і цінують такі рослини як цейлонський коричник і камфорне дерево, авокадо і лавр благородний. Всі вони відносяться до одного з найцікавіших родин квіткових рослин - Лаврові (Lauraceae).

Лавр благородний (Laurus nobilis), оспіваний поетами, вічнозелений чагарник або невисоке деревце з симпатичними шкірястими ароматними листям. У Стародавній Греції він вважався священним і висаджувався у святилищ Аполлона. Греки вважали, що саме в цей деревце перетворилася Дафна - німфа, переслідувана закоханим Аполлоном. Лавр став символом слави, перемоги та світу.

Вінки з його листя прикрашали голови лауреатів, т. Е. Переможців. Ці ж листя жували лавроеди - жерці Аполлона. Це посилювало їх здатність передбачати майбутнє. До речі, і слово бакалавр пов'язано з цією рослиною. Латинське bacca laureus - ні що інше, як ягода лавра.

Лавр природно росте уздовж узбережжя Середземного моря і широко використовується людьми. Його сухе листя здавна вживаються як ароматична приправа до їжі, застосовуються в консервній і кондитерській промисловості. Запашне ефірне масло з листя використовують в медицині і парфумерії, а жирне масло з плодів - у ветеринарії і миловарінні. А ще лавр здавна став улюбленим парковим рослиною в країнах з м'яким морським кліматом. У більш північних районах люди із задоволенням ростять ці деревця в своїх оселях, в першу чергу як декоративні рослини.

Лавр відноситься до невибагливим швидкозростаючим рослинам. Для його успішного розвитку підійде будь-яке світле приміщення з помірною температурою. За кілька років він може перетворитися на велике підлогове рослина, що вимагає для свого життя досить об'ємну діжку.

До родючості грунту лавр маловимогливий. Для його вирощування застосовують звичайну городню землю з невеликою добавкою крупного річкового піску. Природно, що в дні застосовуваної посуду має бути отвір для стоку води і дренажний шар з дрібних камінчиків над ним.

Лавр не переносить застій води в грунті. Ознакою надлишку вологи є почорніння і подальше всихання країв листя. Влітку його поливають рясно, але тільки після просихання верхнього шару грунту.


У зимовий час, особливо в прохолодних приміщеннях, поливання ще більш скорочують, але до повного пересихання земляний кому не доводять.

Лаври - субтропічні рослини і в природі безболісно переносять навіть невеликі заморозки. У квартирах вони успішно перезимовують при звичайній кімнатній температурі, але, по можливості, її слід знизити до + 10-15 град. Пояснюється це тим, що при зимівлі в сухому теплому повітрі квартир ці рослини легко уражуються шкідниками, в основному клещіком і щитівкою. Уникнути цього допомагає і регулярне обприскування листя водою. Воду слід застосовувати кип'ячену, щоб уникнути забруднення листя осадом солей, рясно розчинених у водопровідній воді.

Взимку бажано періодично уважно оглядати листя, особливо їх нижню сторону, і, при виявленні шкідників, вживати заходів. Розмножують лаври свіжозібраних насінням і напівздеревілими живцями. Квіти у цих рослин непоказні. Вони дрібні, зеленуваті, зібрані в зонтикоподібних суцвіття, на коротких опушених квітконосах. Краса цих рослин в іншому. Їх матово-блискуче листя створюють дуже привабливу крону. Але такою вона стає тільки в руках турботливого і вмілого господаря.

У природних умовах розвиток гілок відбувається хаотично і яких або декоративних форм крони не виникає. Планомірна стрижка гілок і своєчасна прищипка їх кінчиків стимулює розвиток маси бічних гілочок, які й створюють щільну крону. При бажанні їй можна надати будь-яку обрану форму. Дуже ефектно виглядають так звані "штамбові" форми. Для їх створення слід в один квіткових горщик посадити три молодих лавра. Висаджувати їх потрібно максимально близько один до одного. Усі наявні бічні гілки видаляються, а ще не одревесневшие стволики сплітаються зразок косички і закріплюються в такому положенні. Так робиться і в подальшому, до досягнення рослинами певної висоти, зазвичай близько метра. Після цього зрізаються верхівки стовбурів і, частими обрізками і прищіпки, стимулюється розвиток численних бічних гілок, з яких і створюють щільну крону, найчастіше кулястої форми.