Приблизно з тримісячного віку наш син Костя спав всю ніч, не прокидаючись, що нас дуже тішило, потім раптом у неповні шість місяців його міцному сну прийшов кінець. З тих пір ночами наш син буяє приблизно кожні дві години. Він схоплюється, плаче, перевертається з боку на бік, іноді повзає по ліжечку. Що ми тільки не перепробували, щоб знову повернути йому міцний сон! Давали ввечері молоко з пластівцями, натирали ясна зубним гелем, брали його до себе а постіль - ніщо не допомагало.

Ми з чоловіком знайшли єдиний вихід: встаємо до сина по черзі, часто один з нас переходить спати у вітальню , А синові цей рваний сон дарма: вранці, на відміну від нас, він свіжий і бадьорий. Одне маленьке розраду у нас, правда, є: на думку фахівців, такі неспокійні ночі - нормальне явище, особливо в другій половині першого року життя. Пояснюють це так: діти в цьому віці дуже рухливі, допитливі, все навколишнє - їжа для все нових і нових відкриттів. І тільки уві сні мозок дитини в змозі переварити всю цю масу вражень, тому не дивно, що діти в цей період часто прокидаються. Тим часом ми потроху почали звикати і пристосовуватися до напруженим ночами. У порівнянні з моєю подругою нам ще пощастило. Її семимісячна донька прокидається близько четвертої ранку, і їй відразу ж хочеться грати. Не допомагають ні пляшечка, ні ходіння по кімнаті з малятком на руках - вона виспалась і більше не засинає.

З справжнім розладом сну це не має нічого спільного. Фахівці вважають, що дуже багато батьків занадто рано укладають своїх дітей спати, а потім дивуються, що вони вранці дуже рано прокидаються. Дітям достатньо максимум дев'яти годин (з перервами або без), щоб виспатися. Вони прокидаються, навіть якщо на вулиці ще дуже темно. Деякі нічні проблеми виникають тільки тому, що ми переоцінюємо потреба нашої дитини в сні.

На жаль, немає твердої норми, якою можна було б дотримуватися. Для шестимісячних дітей це 8-15 годин. Батькам, у яких діти постійно рано прокидаються, треба поспостерігати протягом тижня за дитиною: коли у нього ввечері настає втома? Коли він починає вередувати, терти очі або позіхати? Скільки годин дитина спить вночі і вдень? Таким чином можна легко визначити індивідуальну потребу кожної дитини в сні, пристосуватися до його режиму.


При необхідності можна змінити час укладання дитини в ліжко. Якщо ж дитина прокидається задовго до світанку, спробуйте укладати його спати тільки тоді, коли він помітно втомиться. Через один-два тижні (стільки часу зазвичай потрібно на перебудову) дитина почне прокидатися пізніше. У однорічному віці, запевняють фахівці, з "нічними пильнуваннями" буває покінчено.

Щоб дитина швидше заснув

  • Закінчуйте вечір спокійно: жодних активних ігор .
  • Традиційна церемонія перед сном заспокоює. На ніч заспівайте колискову або прочитайте малюкові віршик.
  • Лялька, ведмежа або інша улюблена дрібничка дають дитині відчуття захищеності.
  • Залишайте щілинку в дверях або запалюйте ночничок.
  • Ніколи відразу, як тільки дитина закричить, не беріть його з ліжечка. Він від цього остаточно прокинеться. Краще погладьте його і заспокойте.

Цього не варто робити:

  • Носити дитину на руках, заколисуючи його. Малюк повинен зрозуміти, що місце для сну - це його ліжечко, інакше в майбутньому можливі ще більші проблеми зі сном.
  • Увечері давати кашу замість молока. Якщо дитина нормально повечеряв, цього цілком достатньо. Зазвичай діти старше шести місяців вже не прокидаються через голод.
  • Давати снодійне - ні в якому разі! Їх дія на дітей не до кінця вивчено, крім того, практично всі медикаменти мають побічну дію. Навіть якщо снодійне на якийсь час і допоможе, якість сну погіршиться.

заколисують віршики

Цю казку треба слухати
Тихо , тихо, тихо ..
Жили-були сірий їжак
І його їжачиха.
Тихо, тихо, тихо ...

Крокодила звали Кроко,
Знали Кроко Роко Діл.
Він біля річки самотньо
Рибку вудкою вудил.

Багато кішок - кішки.
Багато мошок - мошки.
Бик ліг біля річки.
Два бика - вже бики.

Журнал "Мій малюк і Я", №1-2/2001