Прагнення батьків оточити своїх дітей комфортом іноді може здобути протилежний ефект. Ви утеплите підлогу дитячої кімнати, устелете його теплими товстими килимами, в надії, що щасливе дитя буде бігати босоніж без ризику застудитися. Але цим ви створите небезпека прояви іншого, більш грізного захворювання, ніж ГРЗ - плоскостопості.

Поява цього дуже поширеного захворювання може пояснюватися багатьма причинами: спадковістю, поганим харчуванням, невідповідним взуттям, сидячим способом життя, або навпаки дуже великий навантаженням на ноги. Але основна причина - неправильне фізичний розвиток з самого раннього дитинства. Природжені дефекти стоп як правило видно відразу, і виявити їх може дільничний педіатр або патронажна медсестра. Але якщо у вашої дитини плоскостопість проявилося не відразу, а до 2-3 років, то природа і гени тут не при чому.

Подивіться уважно на взуття вашого малюка. При нормальному положенні стоп каблучки взуття зношуються рівномірно ззаду, трохи більше із зовнішнього боку. А при плоскостопості каблук стирається більше по внутрішньому краю. Це сигнал сходити на прийом до ортопеда. Якщо вам поставили діагноз "плоскостопість" або його різновид - пора братися за лікування. Плакати нічого - недогледіли. Причини появи хвороби докладно описуються в медичній літературі, яку можна знайти в будь-якому книжковому магазині, або ортопедичному салоні. Постарайтеся вивчити причини - тоді буде легше боротися з наслідками.

Як правило, лікар призначить вашій дитині комплекс вітамінів, лікувальну фізкультуру, фізіотерапевтичні процедури в поліклініці, масаж і обов'язково порекомендує змінити взуття. Грамотний і небайдужа ортопед обов'язково подивиться на взуття вашого малюка і вкаже на її недоліки. Залежно від ступеня занедбаності плоскостопості і від його різновиди (плосковальгус, косолапие, поздовжнє плоскостопість) доктор порекомендує вам придбати правильну і/або ортопедичне взуття.

Правильне взуття повинна відповідати наступним вимогам:

  • жорсткий задник;
  • висока (1-1,5 см) в міру тверда подушечка на устілці в місці природного прогину (склепіння) стопи;
  • щільне облягання гомілковостопного суглоба;
  • жорстка підошва, яка при спробі її заламати буде згинатися не посередині і не біля п'яти, а в місці вигину пальців - в передній третини підошви.

Ортопедичне взуття, крім перерахованих вище властивостей, володітиме лікувальним ефектом, спрямованим на виправлення становища стоп.


Виписати вам рецепт на спеціальне ортопедичне взуття може тільки лікар, він врахує особливості саме вашого випадку, а в салоні допоможуть підібрати взуття і устілки саме на вашу ніжку, згідно діагнозу і ступеня розвитку захворювання. Самодіяльність тут чревата ще більш негативними наслідками.

Потрібна взуття може забезпечити до 30% ефекту лікування. Якщо дитина рухливий і вдома і на вулиці, то купити слід дві пари взуття - сандалики для дому та в залежності від пори року - черевики чи чобітки для вулиці. Щоб ортопедичний ефект був постійним. А от бігати босоніж вам можна тепер тільки по тих поверхонь, які створила сама природа: пісок, травичка, камінчики, земля, вода. А якщо за вікном зима, то можна купити килимок з ортопедичним ефектом для профілактики і лікування плоскостопості. Вони є так само в ортосалонах. І придумавши веселу гру, побігайте і пострибайте разом з вашою дитиною від 10 до 30 хвилин в день. Ваші ноги і спина скажуть вам "спасибі", а ніжки дитини відгукнуться якнайшвидшим одужанням.

Перший призначений курс масажу краще провести у фахівця. Потім батьки можуть самі навчитися премудростям і тонкощам цієї процедури і робити це самі будинки. Але постійно і щодня робити масаж ніг теж не можна. Саме тому призначають його 2-4 рази на рік курсами по 10-15 процедур. Розпитайте масажистку, що вона робить і для чого кожен рух - це допоможе вам зрозуміти сенс масажу і навчитися самим його азам. Так само в кабінеті ЛФК вам можуть призначити деякі особливі вправи, типові для вашого виду плоскостопості. Їх ви можете проробляти і вдома.

Спробуйте пограти з дитиною "в олівці". Це просто і весело, а головне дуже корисно. Висипте на підлогу кольорові олівці і запропонуйте дитині зібрати їх пальчиками ніг. Наприклад як мавпочки, які однаково добре управляються і руками і ногами. Вони можуть ногами і їсти і лазити по гілках дерев і чесати за вушком. А якщо у вас двоє дітей, або того більше, або прийшли в гості діти - то можна влаштувати змагання. Розділити олівці на рівні купки і "хто швидше мені принесе свої олівці". Ця дуже корисна гра стимулює зміцнення м'язів гомілки і стопи, надає їм тонус.