Народження дитини зі збільшеною щитовидною залозою сьогодні, на жаль, вже не рідкість, а у вагітних та молодих матерів це відхилення фіксується ще частіше. І причина цього в дефіциті йоду. Від цього страждає вагітна, а значить, і її дитина. Не всі гінекологи надають належне значення цієї проблеми. А між тим зоб, як називають у народі збільшення щитовидної залози, є щось набагато більш серйозне, ніж просто вада в зовнішності людини. І аж ніяк не єдина небезпека, що загрожує дитині.

Йод - це мікроелемент, що міститься насамперед у морській воді, в наших ґрунтах його практично немає. У більшості харчових продуктів (за винятком морської риби, водоростей і меншою мірою молока) йоду дуже мало. Однак він незамінний для фізичного та розумового розвитку ще не народженої дитини. Організм потребує ньому для утворення гормонів щитовидної залози, що відповідають особливо за зростання і дозрівання кісток і головного мозку, а також за нормальне функціонування обміну речовин.

Великий дефіцит йоду може викликати, поряд зі збільшенням щитовидної залози, серйозні розлади: зокрема, помітно підвищується відсоток викиднів і передчасних пологів, може сповільнитися дозрівання легенів. Крім того, можливий сповільнений ріст тіла. Брак йоду відбивається негативно на розумовому розвитку дитини - як в материнській утробі, так і після народження. У матері після пологів частішають депресії, а згодом посилюються ускладнення з щитовидною залозою. Навіть за відсутності вагітності задовольняти добову потребу організму в йоді (див. Таблицю) не так-то просто. Різні дослідження показують, що в йододефіцитних районах дорослі споживають в добу приблизно 40-80 мікрограмів йоду, тобто всього лише близько третини необхідної кількості.

Ще гірші справи в період вагітності, коли збільшується навантаження на обмін речовин: основний обмін вагітної жінки посилюється, йоду потрібно більше - не тільки матері, але й плоду, і одночасно збільшується його виділення з сечею.


Крім того, вже на 12-му тижні вагітності плід сам починає утворювати гормони щитовидної залози. Необхідний для цього йод він бере від матері. Тим більше важливо забезпечення її потреби в цьому мікроелементі. Насамперед він поступає з їжею: вагітним і годуючим груддю треба щодня пити молоко, регулярно їсти морську рибу, інші морепродукти (два рази на тиждень), вживати виключно йодовану столову сіль, і при покупці хлібобулочних, рибних та ковбасних виробів, готових харчових продуктів вибирати ті, у виробництві яких використовувалася йодована сіль.

Таблиця Потреба в йоді

Рекомендації ендокринологічного наукового центру РАМН

Рекомендований додатковий прийом йодиду
Йод (в микрограммах в день)
Діти:
0-12 місяців
отримують необхідну кількість йоду з молоком матері і продуктами дитячого харчування
1-2 роки
50
2-6 років
100
6-12 років
150
Підлітки
200
Дорослі
150
Вагітні
200
Годують грудьми
200

Проте навряд чи можливо повністю компенсувати підвищену потребу в йоді, тому важливо, як вважають сьогодні видатні фахівці, забезпечити додаткове надходження в організм йодиду у вигляді таблеток - найкраще ще до, але особливо під час вагітності. Якщо гінеколог не торкається цю тему, майбутньої матері слід самій нагадати про неї лікаря, І ще одне: жінки, які брали гормони щитовидної залози ще до вагітності, ні в якому разі не повинні припиняти їх приймати.

Тема йоду залишається важливою і в період годування груддю. Оскільки зміст йодиду в грудному молоці залежить від постачання їм матері, потреба в йоді навіть підвищується. Якщо ж немовляти вигодовують з пляшечки. то він не буде відчувати дефіциту: дитяче харчування збагачується і має збалансований склад вітамінів і необхідних мікроелементів.

Журнал "Мій малюк і Я", №1-2/2001