Діти - наша радість. Здається, що нічого заради них не пошкодуєш. І дійсно, не треба шкодувати на них уваги, спека душі, турботи. А ось матеріальні витрати - тут варто було б встановити розумну межу.

Що робити, коли дитина - і нерідко велика дитина, побачивши у вітрині магазину іграшку, несамовито кричить: "Купи!". Тут же виростають жалісливі бабусі: "Купіть дитині іграшку. Вам сто рублів жалко?". Не шкода. Небезпека в іншому; і без порад з боку багато дітей негайно отримують все, що ні попросять. А це не найкраще прояв батьківської доброти. У дитини створюється уявлення про миттєвої доступності всіх благ.

Захотів нову іграшку - затупотів ногами, тато, мама чи бабуся кинулися в магазин. А адже іграшки, подарунки повинні приносити дітям радість. Задарівая сина чи дочку понад всякі розумних меж, цю радість, надію на сюрприз можна легко вбити. До чого прагнутиме дитина, якщо отримує все як за помахом чарівної палички? І чи не тут причини того, що діти не вміють порівнювати свої безмежні бажання з обмеженими можливостями батьків.

Дитина вже в 7-8 років повинен бути знайомий із станом сімейного бюджету. Йому має бути відомо, скільки отримують батьки, на що розходяться гроші, скільки батькових зарплат пішло на покупку телевізора, що буде, якщо кожен день купувати торт. Можна на цю тему придумати кілька ігор. Наприклад, виділити молодшому школяреві або школярці певну суму, нехай складе список покупок. Обговоріть потім разом намічені покупки, вирішите, що дійсно потрібно, а без чого можна і обійтися.

Підлітку можна запропонувати такий тест. Попросіть його написати, що він хотів би мати особисто для себе. Порахуйте, в яку суму це виллється. А після цього нехай він згадає, який дохід сім'ї, скільки йде на харчування, квартплату, комунальні послуги, проїзд, інші обов'язкові плати. Порівняйте з першою сумою. Цікаво, які тепер будуть розрахунки підлітка?

Батьки нерідко запитують: чи повинні діти мати кишенькові гроші? Якщо повинні, то скільки? І в якийсь мірі залежить сума від віку? На ці питання відповіді ви повинні знайти самі. Конкретні суми визначити неможливо. Одному і десяти рублів багато, а іншому сміливо можна довірити і 200 рублів, з яких він задовольнить і свої особисті необшірний потреби, і купить щось для дому.


Багато чого тут залежить від умов життя сім'ї, виховання, доходів і витрат, віку дітей і т.д. Обговоріть з сином або дочкою, на що їм потрібні гроші, спільно визначте суму на ці витрати. Бажано, щоб діти звітували у своїх витратах.

Всі сімейні витрати намагайтеся планувати разом з дітьми. У ході цього відбувається економічне дорослішання підростаючого покоління і виховання поваги до грошей як до оцінки трудового внеску батьків. До того ж спільне обговорення планів на майбутнє сплачувати сім'ю, привчає поважати інтереси один одного.

Чи не пов'язуйте хороші вчинки дітей, їх успіхи з грошима. "Будеш допомагати посуд мити - дам більше грошей", "Конча добре навчальний рік - куплю магнітофон".

Діти повинні мати свої чіткі обов'язки по господарству - купувати хліб, молоко, картоплю, крупи і т.п.

Ніколи не обговорюйте при дітях, як живуть інші, що купили, на які гроші. Та й без дітей, напевно, займатися цим не варто. У вас свій рівень доходів, свій спосіб життя, своя структура витрат. Когось наслідувати, заздрити - справа неетичну. Краще не подавати в цьому приклад дітям.

Ситуація для роздумів. Молода жещніна розповідає про свій досвід введення дітей у сферу грошових відносин.

"Все продукти купують у мене діти, дочка Таня, 11 років, і син Ігор, 6 років. Вважаю, що дітям потрібно довіряти робити покупки самостійно . Навіть караю доньці: "Ти майбутня молода господиня. Звикай все розраховувати ". І діти купують хліб, крупи, макарони. Купуючи великі речі, називаю Тані та Ігорю їх ціну. Нехай знають їх вартість і звертаються з речами дбайливо, акуратно.

Привчила також діточок своїх робити самостійні покупки для себе, тобто даю їм гроші, і вони, знаючи свій розмір, купують собі взуття, одяг. Уявіть, яка радість сяє в очах дочки, коли вона приносить додому коробку з туфельками. Сама купила! І вже після цього не кине їх як попало, брудні, нечищені. Не боюсь довіряти дітям гроші: не було випадку, щоб втратили або не принесли здачу .. "

Як ви ставитеся до подібного вихованню? Могли б послідувати цьому прикладу?