Чи траплялося в вашому житті не спати хоча б одну ніч на тиждень протягом року? Якщо так, то ви потрапили в групу ризику. Імовірність того, що у вас розвинуться виразка шлунка, цукровий діабет або гіпертонія, зросла у 5 разів!

Такі дані надійшли з Сомнологіческого центру РФ. Відсутність сну хоча б один раз за тиждень загрожує розвитком різних захворювань психосоматичного характеру. Це відбувається через збій біохімічних процесів, що відбуваються в нашому організмі. Обмін речовин у мозку через недосипання всього за одну ніч падає на 6%. Відновлення нормального перебігу біохімічних процесів потребують удвічі більше часу - двох ночей повноцінного сну.

При недосипанні два рази поспіль з'являється дефіцит сну глобального характеру . Зрозуміло, що відсутність сну ночами часто викликано різними обставинами - роботою або інший необхідністю. У таких ситуаціях фахівці радять відіспатися до півночі. В крайньому випадку, можна працювати вночі кожен день, але лягати спати і вставати після сну слід в один і той же час, щоб організм звик до стабільного графіку відпочинку.

Інше дослідження, проведене американськими вченими, показало, що недосипання спричиняє втрату калорій. Всього одна пропущена без сну ніч прирівнюється до прогулянки пішки на відстань більше трьох кілометрів. Це витрата приблизно 135 калорій.


У ході експерименту піддослідні не займалися активною фізичною роботою, але в першу ніч вони спали 8:00, другий вони не спали зовсім, і на третю знову проспали по 8 годин. Виявилося, що витрата енергії під час неспання вночі був більше на 7%, ніж під час сну. Це трапляється через зміни нормального перебігу його циклічності.

Однак використовувати нічну роботу з метою зниження ваги не вийде. Найчастіше недосипання викликають різного роду захворювання і призводять надалі до набору втрачених кг і ожиріння.

Не варто також впадати в крайнощі і спати добою. Пересип, на думку вчених з Великобританії, також не принесе користі організму. Дослідження показали, що як недостатній сон (менше 5 годин на добу), так і його надлишок (більше 8), збільшує в два рази ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи. Причина цього - зростання артеріального тиску і рівня холестерину в крові. Варто зауважити, що ні вік, ні соціальний стан, ні стать людини тут не грають ніякої ролі.

Ці цифри среднестатістічни. Відомо, що для холериків на добу буде достатнім поспати і менш стандартних восьми годин - мінімальних 5,5-6 вистачить. Зате флегматики, меланхоліки і сангвініки не зможуть себе нормально почувати, якщо просплять менш цієї величини. Для них норма - 8-10 годин на добу.

Серебрякова Анна спеціально для журналу Жіночі новини