З тим фактом, що комп'ютерна томографія стала проривом у медичній діагностиці, що не посперечатися. Хоча її поява супроводжувалося безліччю вчених дискусій на предмет потенційної небезпеки випромінювання, одержуваного пацієнтом у ході обстеження, а також доцільності застосування КТ на дітях. Відносно останнього питання суперечки так і не припинилися.

З одного боку, Європейські медичні центри щороку видають близько 10 досліджень, які підтверджують відносну безпеку використання томографа для лікування дітей (не всіх вікових категорій). З іншого боку, ті ж вчені США (зокрема, фахівці з містечка Цинциннаті) вже неодноразово демонстрували лякаючу статистику: із застосуванням комп'ютерного томографа зростає і кількість злоякісних пухлин.

Це - той випадок, коли істина не знаходиться посередині і взагалі не має чіткого місця: кожен випадок дитячого захворювання, яке діагностується за допомогою томографа, індивідуальний. І від того, яке початковий стан дитини, її схильність до онкології, спадковість, - багато в чому залежить доцільність процедури. Але в той же час комп'ютерна томографія вже допомогла врятувати мільйони дітей від загибелі і серйозних ускладнень, вчасно виявивши, що первісна терапія їм не допомагає.


Таким чином, вчені всього світу єдині в 2 пунктах:

1. При наявності такої можливості, від томографії для дитини віком від 6 років і старше слід відмовитися (для дітей молодше 6 років застосовувати дані прилади вважається особливо небезпечним).

2. Якщо без КТ не обійтися, необхідно передбачити проведення додаткової підтримуючої терапії та профілактики виникнення ускладнень після опромінення.

Є і ще одне питання, в якому медики поки зовсім одностайні: використовувати на дітях новинку комп'ютерної томографії - пристрої 4D режиму - можна категорично. По-перше, дане рішення обґрунтоване новизною технології: незважаючи на користь оновлень, всіх відповідних тестів і досліджень новий прилад не пройшов. По-друге, прив'язка тривимірного зображення до часу (саме ця категорія виступає 4 площиною в даному випадку) дає можливість відстежувати динаміку хвороби і лікування, але й передбачає подовження терміну проходження самої процедури сканування. Тобто, підвищення дози опромінення, одержуваної пацієнтом. Для дорослої людини це не настільки небезпечний фактор, хоча і в даному випадку його потрібно враховувати. Але для дітей ступінь ризику занадто велика.

Фото: stomed.ru