Отже, припустимо, що до довгоочікуваного дворіччя крихти залишилася всього лише пара місяців. І на цьому хвилюючому етапі педіатри та дитячі психологи настійно рекомендують молодим матусям вивчити інформацію про те, що повинен вміти дитина в 1 рік і 10 місяців, щоб зіставити ці відомості з уже набутими навичками та вміннями малюка. Дана рекомендація аж ніяк не є святковим, адже аналізуючи те, як розвивається дитина, можна своєчасно виявити деякі прогалини і благополучно усунути їх.

Однак прагнучи до того, щоб крихітка розвивався відповідно до свого віку, не слід прикладати надмірних зусиль, насильно заганяючи малюка в рамки стандартів. Запропонована нижче інформація є умовно-узагальненій, але не строго-обов'язковою. По суті, ці відомості являють собою результати спостережень педіатрів, вихователів і психологів за малюками у віці 1 року 10 місяців.

Фізична активність

До вказаного етапу життя дітки набувають здатність переміщатися вниз-вгору по сходах, приставляючи одну ніжку до іншої після кожного підйому на нову сходинку. При цьому допомога дорослого або наявність опори поблизу, як правило, не потрібно.
Напередодні двох років малюки вже можуть зробити кілька кроків навшпиньках, не тримаючись за руку дорослого, а багатьом в цьому віці навіть вдається без підтримки підстрибувати на місці вгору , що не завалюючись в сторону і не падаючи.

Якщо дитина повноцінно фізично розвинений, то до 1 року і 10 місяців свого життя він здатний непогано грати в м'яч, утримувати його однією і двома руками, кидати вперед і підкидати вгору . Крім цього, у малюка добре виходять несильні удари по м'ячу, що задають іграшці рух вперед і в сторони.

Побутові навички та вміння

У віці 1 рік і 10 місяців дитина вміє їсти самостійно, правильно утримуючи в руках столовий прилад (тобто тримаючи його між вказівним і великим пальчиками). Рідку і напіврідку їжу (супи, пюре, каші) до цього часу малюк їсть ложкою досить акуратно. Настільки ж акуратно він вміє пити з чашки, що не розхлюпуючи вміст.

На цьому етапі життя взрослеющий чоловічок вже вчиться потроху самостійно одягатися - надягати шапку, тапочки, шкарпетки, рукавички. Деякі тямущі хлопці пробують навіть самостійно взувати черевики (правда, не завжди на потрібну ніжку). Також поступово дитина може і роздягнутися - наприклад, зняти з себе без допомоги дорослих взуття, штани або колготки, шкарпетки.

В 1 рік і 10 місяців малюки активно беруть участь у спільні ранкових процедурах, вмиваючись і чистячи зубки разом з батьками. При умовно дитина сама ополіскує личко, витирається рушником.

Потроху малюк звикає і до правильної техніки чищення зубів щіткою (на перших порах, звичайно, обов'язкове допомогу і контроль процесу з боку батьків). Тут педіатри нагадують, що ранкові гігієнічні процедури краще закладати в самому ранньому дитинстві, щоб у дитини в подальшому вони стали невід'ємним пунктом в режимі дня - і зазначений віковий період є одним з найбільш підходящих.

Спектр побутових умінь і навичок на даному етапі розвитку невпинно розширюється: у вказаному віці дитина вміє повертати дверні ручки, пам'ятає, де знаходиться його шафка з одягом, коробка з іграшками, полиця з взуттям. При нагадуванні мами він користується носовою хусточкою, серветкою.

Під час сну на даному віковому етапі більшість дітей вже потроху починають контролювати свої фізіологічні потреби у сні - за умови, що до засипання дитина справив нужду на горщик. Під час сну, відчувши позив на сечовипускання, крихітка може стати неспокійним, метушливим. Почувши, що малюк почав крутитися і турбуватися уві сні, мама повинна допомогти йому прокинутися, щоб посадити на горщик.

Дуже важливо правильно розбудити дитини - не налякавши його і переконавшись у тому, що він дійсно прокинувся. Висаджуючи на горщик сплячого малюка, можна закріпити в ньому рефлекс мочитися уві сні.

Психічний і розумовий розвиток

Діти у віці 1 року і 10 місяців активно пізнають навколишній світ, і тут батькам дуже важливо своєчасно посилити контроль за безпекою своїх чад.


Справа в тому, що на цьому відрізку життя у дитини ще не сформовано почуття небезпеки і тривоги, яке виникає у дорослих людей на інтуїтивному рівні при вигляді об'єкта, що представляє загрозу.

Згідно зі спостереженнями вихователів і психологів у зазначеному віці дітки охоче наслідують вмінням дорослих. Наприклад, продемонструвавши малюкові, як збирається башточка з декількох кубиків - батько може упевнитися в тому, що дитина постарається зібрати таку саму конструкцію.

Наближаючись до дворічного рубежу, багато малюків починають відчувати інтерес до іграшок начебто пірамідок, кубиків , об'ємних геометричних фігур. Дуже цікавою для них здається і гра з матрьошками, які, розрізняючи за величиною, легко поміщаються одна в іншу. Переважно, щоб такі розвиваючі ігри відбувалися разом з батьками, які б роз'яснювали і демонстрували крихті відміну фігурок за розміром, і принцип їх приміщення один в одного.

Незвичними і цікавими здаються малюкам зазначеного віку і говорять, що співають, усміхнені ляльки та іграшки. Діти охоче бавляться з ними, не лякаючись видаваних ними звуків, як раніше.

Треба зауважити, що в цей віковий період у граючих малюків часто спостерігається прагнення до здійснення логічно пов'язаних дій. Наприклад, дитина може спочатку спокутувати ляльку, після чого обтерти її рушником, потім одягнути і розчесати волосся. Така логічна послідовність дій повинна заохочуватися батьками, адже надалі, будь-які ігрові навички будуть перенесені дитиною в його самостійне життя. Помітивши невелику помилку в діях - припустимо, якщо дитина відразу намагається одягнути ще мокру ляльку, мама повинна м'яко пояснити, що "лялечці не можна ходити мокрою (вона може застудитися, захворіти) і т.д."

Подібні знання в подальшому дуже знадобляться малюкові, адже вже на третьому-четвертому році життя більшість дітей починає брати на себе виконання певних ролей, зображуючи, наприклад, маму ляльки, доктора, водія вантажівки і ін. Тому дуже важливо закріпити у дитини необхідні навички за допомогою сюжетних ігор ( тобто ігор, в основу яких покладена зв'язка логічно послідовних дій).

Комунікативні здібності та спілкування

У віці 1 року і 10 місяців малюки вміють виконувати нескладні доручення, отримані від батьків (віднести на кухню чашку, покласти книгу на ліжко в сусідній кімнаті, скласти тапочки на полицю, прибрати рукавиці в ящик та ін.) Крім того, накопичений за цей час життєвий досвід дозволяє дитині розуміти прості життєві історії, в яких фігурують дії і події, знайомі малюкові. Цей же досвід і знання малюк застосовує, вивчаючи ілюстровані сюжетні розповіді. Розглядаючи разом з дорослим барвисті ілюстрації в книзі, крихітка вже здатний відповідати на питання, що мають відношення до картинок: "Що робить ведмежа? Куди йде чоловічок? Хто тут намальований?"

На описуваному віковому етапі багато дітей непогано орієнтуються в колірному спектрі. Так, на прохання дорослого, дитина може підібрати за зразком кубик або іграшку необхідного кольору. Більшість малюків, використовуючи зразок із трьох кольорових кубиків, здатні відшукати ще три кубика точно такого ж кольору (таким чином дитина може оперувати більш складними умовами задачі).

Ближче до дворічного віку розширюється і спектр дитячих емоцій. На даному етапі життя малюки потроху вчаться співпереживання, співчуття, бережного ставлення до природи, до слабших істот - і, до речі, швидше і простіше подібні навички засвоюються крихіткою на прикладі дорослої людини. Демонструючи своєму малюкові увагу, любов і турботу про близьких людей, батьки можуть бути впевнені, що їх чадо неодмінно перейме такі безцінні моральні якості.