Депресивні стани у людей в період зими - не рідкість. Відсутність сонячного світла, негода погіршують настрій, і навіть найдрібніша неприємність починає здаватися великою проблемою. Як виявити депресію і як допомогти собі чи близьким при наявності захворювання?

Один з перших ознак депресивних проявів, який повинен насторожити кожного, це самобичування. Учені з Великобританії шляхом виконання МРТ групі випробуваних зуміли довести відмінності в роботі головного мозку між людьми здоровими і тими, хто страждає від депресії або лікується від неї. Відрізнялася активність області, відповідальної за розуміння соціально прийнятної поведінки і відчуття провини. Дослідники встановили, що хворі неусвідомлено беруть на себе провину за будь-яку неприємність і лають тільки себе. Тепер при наявності подібних проявів можна діагностувати не тільки розвиток депресії, але й початок рецидивів.

Австралійськими вченими був виведений інший метод визначення депресивних розладів. Для їх діагностики достатньо телефонної розмови. Голос і мова людини повністю відображають його душевний стан. Більше ста людей взяли участь в експерименті. Вчені встановили, що неважливо, який текст вимовляє людина, важливо, як він це робить. Ті, хто страждає від депресії, говорить повільніше з довгими паузами, їхній мозок загальмований, унаслідок чого утруднений процес вираження думок і почуттів.


Здорові люди спілкуються набагато швидше з короткими проміжками між пропозиціями.

Якщо вищеописані симптоми ви спостерігаєте у себе і близьких людей - пора бити тривогу і починати боротися з проявами хвороби. А допомогти в цьому можуть розмови. Так вважають англійські вчені. Майже півсотні людей взяли участь в дослідженні. Всі випробовувані страждали від невиліковних форм депресії. Учасники були розділені навпіл. Першій групі прописали лікувальні препарати і розмовну терапію, а другий - тільки ліки. Через 6 місяців половина учасників першої групи помітила значні поліпшення. З другої групи себе стали краще відчувати менше чверті опитаних. Так що душевна розмова в комплексі з лікарськими препаратами вдвічі корисніше медикаментозної терапії при депресії.

Інший спосіб зняти депресивні прояви - прогулятися на свіжому повітрі на природі. Американські та канадські вчені довели, що будь-яка прогулянка здатна підняти настрій, але поліпшити уважність (більш ніж на 15%) і стан пам'яті можуть тільки контакти з природою. Для цього можна відвідати міський парк, але краще - виїхати далеко за місто.

При перших поривах смобічеванія і загальмованості мови скажіть собі "Стоп!" Візьміть родину, друзів і вирушайте на кілька днів на дачу або в пансіонат. Дихайте свіжим повітрям, гуляйте і спілкуйтеся, і тоді стреси і депресії вам будуть дарма.

Серебрякова Анна спеціально для журналу Жіночі новини