Кожна дитина, крім перших кроків, слів та інших наслідків освоєння світу, рано чи пізно починає проявляти інтерес до самостійного прийому їжі. Як правило, мама намагається навчити малюка самостійно їсти, коли йому виповнюється рік. Наслідки такої самостійності проявляються наочно: у вигляді компоту, банана, розтертого по всьому столу, каші на голові. Перш ніж їжа потрапить в рот, дитина намагається дослідити її.

Правила навчання прийому їжі для дитини

Щоб нерви мами не витрачалися даремно, достатньо просто знати, як навчити дитину самостійно їсти.

Дайте дитині ложку. Коли він відчуває голод, йому не хочеться грати і розважатися. Якщо ви помітили, що маляті настав час їсти, вкладіть ложку йому в ручку. У перший час доведеться йому допомагати, поступово все більше зменшуючи свою участь у цьому процесі.

Встановіть правило - їжа не іграшки. Коли дитина ситий, він починає грати з їжею: розтирати кашу по стінах, ліпити хліб і т.д. Якщо очевидно, що крихітка наївся, прибирайте тарілку зі столу.

Якою рукою є? Чи не акцентуйте увагу на тому, якою рукою дитина тримає вилку або чашку. Головне, щоб йому було зручно.

Їжа повинна бути красивою і смачною. Спочатку пропонуйте дитині тільки ті страви, які він любить. Важливо, щоб він їв із задоволенням, навіть якщо в процесі будуть брати участь руки. Ваша справа - тільки спостерігати. Щоб малюку було весело, можна внести в страви якусь родзинку.

Зберігайте спокій. Всі мами повинні запастися терпінням, поки підростає малюк. Те, що дитина буде творити за столом, може вас дратувати. Після кожного прийому їжі доведеться мити підлогу, прати одяг, умивати самого крихту. Але це цілком нормально.

Засоби, що допомагають навчити дитину їсти

Сьогодні в магазинах можна знайти купу пристосувань, що допомагають навчити дитину самостійного прийому їжі. Будь-яка мама може купити пластмасовий посуд для їжі або нагрудник, який легко помити. Тим не менш, пам'ятайте, що наші мами обходилися без всього цього. Просто потрібно бути мудрою і винахідливою.

Дитина у всьому наслідує своїх батьків. Це ж відбувається при прийомі їжі. Намагайтеся садити його за стіл разом з собою. Продемонструйте, як тримати ложку, чашку і т.д. Звертайте увагу крихти на те, як їдять дорослі: "Подивися, як їсть тато. Хочеш бути схожим на нього? Спробуй сам".

Хороший приклад - діти, які вже вміють їсти самі. Також можна використовувати елементи гри. Нехай дитина спробує погодувати ведмедика чи ляльку, а потім себе. Або, наприклад, мама висловлює сумніви, чи смачно вона приготувала. Запропонуйте малюкові спробувати. Можна сказати, що тарілка придавила метелика, щоб її випустити, треба все з'їсти.


Попередньо покладіть під тарілку паперову метелика.

Якщо ви вважаєте, що дитина вже в змозі звертатися з виделкою або ложкою, але лінується, дочекайтеся, поки він добре зголодніє. Посадіть його за стіл їсти і вийдіть з кімнати. Можливо, крихітка повередувати, однак голод змусить його їсти самостійно. Періодично заходите в кімнату поспостерігати за процесом і не дивуйтеся, що залишки їжі будуть і на шпалерах, і на фіранках, і на підлозі. Це цілком звичайне явище. Важливо відразу ж привчати дитину до акуратності. Не варто лаяти або кричати на нього, достатньо пояснити, що так робити негарно і недобре. Навчіть мити руки перед їжею, витиратися серветкою після прийому їжі. Після обіду попросіть дитину допомогти прибрати посуд.

Подавайте особистий приклад. Не дозволяйте грати зі столовими приборами. Розповідайте, як потрібно тримати ложку, користуватися виделкою. Привчайте дитину говорити "спасибі" після їжі.

Що не варто робити, привчаючи дитину самостійно їсти

Якщо у дитини поки не виходить їсти самому, не залишайте його одного. Погодуйте другий ложкою, поки своїй він буде колупатися в тарілці. Пам'ятайте, що потрібно проявити терпіння. Не радійте, коли дитина забавно кидається їжею. Всі ігри потрібно негайно припиняти. Коли малюк бачить, що ви цього не схвалюєте, він зрозуміє, що так робити не можна. Не змушуйте дитину їсти "за маму, за тата". Інакше він звикне, що його вмовляють поїсти або з'їсть більше покладеного. Краще залишити його в спокої, а наступного разу погодувати раніше.

Попросіть бабусю дотримуватися тих же правил, що й ви. Розкажіть їй докладно про це, щоб вона не балувала малюка і не перешкоджала його самостійності. Природно, самі дотримуйтесь встановлених правил. Наприклад, якщо ви поспішаєте, а крихітка їсть повільно, посадіть його за стіл заздалегідь, а не годуйте з ложечки.

Головне, не кажіть дитині, що якщо він не поїв, то він поганий. Його потрібно якомога частіше хвалити. Намагаючись заслужити вашу похвалу, малюк буде робити успіхи. Не звертайте уваги на дітей своїх друзів. Кожна дитина розвивається по-своєму. Всі рано чи пізно навчилися їсти самостійно, тому проявіть терпіння і не застосовуйте силу.

Важко передбачити, коли саме дитина навчиться самостійно їсти, багато в чому це залежить від індивідуальних особливостей. Однак більшість дітей до моменту відвідування дитячого садка вже їдять самі. Звичайно, можна сказати, що простіше говорити і писати, як потрібно зробити. На практиці ж все набагато складніше. Навчити дитину самостійно їсти нескладно, якщо подивитися на це з правильного боку.