У 1797 році був зроблений перший в історії стрибок з парашутом, висота якого складала близько одного кілометра. Здійснив його повітроплавець з Франції Андре-Жак Гарнерен. Сьогодні найзначніший стрибок з парашутом здійснений капітаном американської армії Джозефом Кіттінджер - 31332 метри. Свій рекорд в 1960 році американець здійснив з борту стратостата.

Особливості самого значного стрибка

Льотчик, що вважається рекордсменом, дуже любив зовнішні ефекти. Наприклад, біля люка, що вів у гондолу стратостата, було зроблено напис "Найвища сходинка у світі".

Тривалість стрибка склала тринадцять хвилин сорок п'ять секунд. Близько третини цього часу Кіттінджер провів у вільному падінні, максимальна швидкість досягла більше тисячі кілометрів на годину. Автор рекорду стверджував, що йому вдалося подолати надзвуковий бар'єр. Проте не всі фахівці згодні з цією думкою. Вони вважають, що максимальне досягнення швидкості - 0,09 числа Маха. На висоті п'ять з половиною кілометрів парашут розкрився автоматично.

Оснащення рекордсмена було найсучаснішим. Це дозволило з максимальною точністю заміряти всі параметри. Наприклад, температура в діапазоні стрибка при падінні досягала - 70 С0. При цьому саме сучасне технічне оснащення стало перешкодою для заліку рекорду. Умови, прийняті у Міжнародній парашутної комісії, забороняють застосування пристроїв, що стабілізують падіння. Кіттінджер стрибати без стабілізації з такої висоти просто не наважився.

Варто відзначити, що зробив він це не дарма. Існує інформація про те, що відразу ж після стрибка з стратостата внаслідок величезних перевантажень хороброму парашутисту стало погано, він не загинув тільки завдяки спрацювала автоматиці.


Після приземлення льотчик відразу ж потрапив в умілі руки лікарів, які врятували йому життя. Таким чином, подібний стрибок з парашутом можна вважати і найнебезпечнішим. Незважаючи на це, повторити і навіть побити цей рекорд є вже чимало охочих . Однак до теперішнього часу цього не зроблено. Тому саме стрибок Кіттінджер відзначений у Книзі Гіннеса як найвищий стрибок

Чим небезпечні висотні стрибки

Із збільшенням висоти температура падає і на рівні одинадцять тисяч метрів досягає -60 С0. Подальше зниження температури відбувається не так швидко, на висоті двадцять п'ять тисяч метрів вона складає -70 С0. Це, звичайно, не так страшно, люди здатні жити і в інших умовах. Однак парашутисту назустріч дме вітер. Плюс до цього підйом стратостата на висоту тридцять тисяч метрів займає кілька годин, весь цей час майбутній висотник змушений вести себе не дуже активно, так як кисню в балонах не так багато. Крім цього, будь-яке необережне рух рукою або ногою під час падіння може стати смертельним.

Коли Кіттінджер вирішив використати стабілізуючий парашут, він побоювався перевантажень і втрати контролю над тілом. Це його рішення через два роки зробило наших співвітчизників Петра Долгова і Євгенія Андрєєва офіційними рекордсменами FAI, хоча стрибали вони з меншої висоти. Якщо бути точним, формально рекорд належить Андрєєву, так як Долгов при виконанні стрибка загинув.