У всі часи красиві рум'яні щічки були ознакою доброго здоров'я. Але ось занадто червоні щоки говорять нам про зворотне. І добре, якщо нездорова червоність була викликана лише тимчасовим психологічним станом людини або якимось іншим незначним фактором, і швидко зникла. Але ж дуже часто почервоніння шкіри, або, висловлюючись науковою мовою, гіперемія, стає постійною і каже про істотні проблеми в організмі людини.

Давайте ж розберемося, які бувають види гіперемії шкіри і чим вони можуть бути викликані?

Причини гіперемії шкіри

Отже, почервоніння шкіри або гіперемія може виникати внаслідок впливу на людину різних факторів:

  • дуже високої або низької температури,
  • механічного роздратування,
  • високого тиску та інших впливів.

Крім того, сильна почервоніння тіла може спостерігатися і як наслідок психічного збудження, і фізичного перенапруження, наприклад, під час активного заняття спортом. Під дією цих факторів виникає переповненість кров'ю судин будь-якого органу або області тіла. Такий надмірний приплив крові до того чи іншого органу, або до ділянки шкіри, або ж поганий її відтік, і викликає його сильне почервоніння.

Короткочасна почервоніння шкіри звичайно локалізується в окремих частинах тіла, не поширюється по всьому організму і швидко проходить. Класифікують кілька видів гіперемії шкіри, виходячи з причин її викликали.

Види гіперемії шкіри

Так, почервоніння шкіри може бути викликане припливом артеріальної крові в систему мікроциркуляції організму, з одночасним розширенням капілярів і артеріол і підвищенням внутрішньосудинного тиску. Цей вид гіперемії називається активний або артеріальний. Крім вищеописаних симптомів, він супроводжується підвищенням температури тканин і нормальним венозним відтоком крові.

Проте надмірне почервоніння шкіри може бути викликане і зворотним явищем - поганим відтоком венозної крові. Така гіперемія носить назву пасивна або венозна. Для неї характерний нормальний приплив крові по артеріях, розширення вен і капілярів, уповільнення кровотоку, зниження температури тканин і поява набряків.

Ще один вид гіперемії - штучна, відповідно, викликана штучно створеним утрудненим відтоком венозної крові внаслідок місцевого нагрівання або дії різних нагріваючих засобів. Наприклад, в лікувальних цілях.

До речі, застосування лікарських засобів може викликати і відповідну, лікарську гіперемію. А ось під дією токсичних речовин, може виникнути токсична гіперемія.

Крім того, розрізняють кілька видів почервоніння шкіри, викликаних роздратуванням або поразкою судинорозширювальних нервів, а також їх центрів.


До таких видів відносять нейротоніческого, перістатіческую і нейропаралітичний гіперемію. В останньому випадку надмірне почервоніння може бути викликане поразкою чи навіть паралічем судинозвужувальних нервів.

Існує й інша класифікація цього стану організму. Вона заснована на тривалості почервоніння. Адже крім тимчасової, або фізіологічної гіперемії, яка найчастіше виникає як відповідь на дію будь-якого фізіологічного подразника, існує ще й стійке, патологічне почервоніння шкіри. Чим же воно може бути викликане і про які патологіях говорить?

Патологічна гіперемія

Дуже часто стійке почервоніння деяких ділянок шкіри буває викликано дерматологічними або аутоімунними захворюваннями, опіками (у тому числі і сонячними), інтоксикацією всього організму, запаленням суглобів, ран і саден.

Крім того, стійке почервоніння виникає при інфільтратах, тобто скупченнях в тканинах організму деяких клітин з домішкою лімфи і крові.

Також патологічне почервоніння шкіри виникає як наслідок підвищеного вмісту гемоглобіну в крові - еритроцитозу; захворювань, які супроводжуються лихоманкою; під впливом атропіну, алкоголю, скополамина або галюциногенів.

Крім того, сильне почервоніння виникає внаслідок важкої ацетонемії, синдрому Кавасакі - це специфічний слизисто-шкірний лімфатичний синдром, який характеризується періодичною появою полиморфной еритеми з одночасною еритемою на підошвах і долонях.

Патологічний почервоніння шкіри може спостерігатися і однояйцевих близнюків при фето-фетальної трансфузії - так званому синдромі Арлекіна у новонароджених.

Гіперемія обличчя

Окрема тема - надмірне не проходить почервоніння шкіри обличчя. Крім естетичної проблеми, такий стан може попереджати про проблеми шлунково-кишкового тракту, хворобах жіночого характеру, наявності глистів, проблемах із залозами внутрішньої секреції, нежиті та інших захворюваннях носоглотки.

Крім того, незначне почервоніння, що виникло переважно області носа, щік, а також навколо очей, може говорити про виникнення системного червоного вовчака - хронічному захворюванні сполучної тканини і судин. А дифузна червоність на шкірі з одночасним зблідненням в області рота виникає при такому захворюванні, як скарлатина.

Але найчастіше почервоніння обличчя є косметичної проблемою, що виникає внаслідок розгалуженої сітки розширених судин, і лікується за допомогою лазерної або електрокоагуляції.