Хорея - це синдром, який виникає при порушенні роботи базальних гангліїв, вони розташовані структурах великих півкуль мозку і беруть участь у регуляції рухів.

Ревматична хорея (мала хорея) в основному зустрічається у дітей і проявляється мимовільними, неритмічними, хаотичними скороченнями м'язів, які під час сну припиняються.

Причина розвитку ревматичної хореї

Ревматична хорея пов'язана з обостреннимревматізмом і ендокардитом, які вражають клапани серця. У деяких випадках захворювання може проявлятися самостійно.

Симптоми ревматичної хореї

Найчастіше даному захворюванню піддаються діти від шести до п'ятнадцяти років, у дівчаток захворювання зустрічається в два рази більше, ніж у хлопчиків. Симптоми на самому початку непомітні для батьків. У дитини з'являється багато гримас. Оточуючі часто не сприймають це всерйоз, бо думає, що малюк пустує. Потім додаються невеликі мимовільні рухи кінцівок.

Все починається з кінчиків пальців, потім наростає. Тривалість такого стану від двох днів до семи. Коли починається період маніфестації, рухи стають розмашистими, швидкими. Все це заважає малюкові писати, ходити, їсти, тримати щось і взагалі що-небудь робити. Особа ставати спотворено тисячами гримас, тонус м'язів перебувати в розслабленому стані, помітно прічмоківаніе рота.


У важких формах хвороби дитина не здатна говорити, ковтати, стояти на ногах, але при цьому його тіло в постійному русі. Рефлекси сухожилья знижені. Для ревматичної хореї характерним є рефлекс Гордона II - якщо стукнути молоточком по коліну, то гомілку залишається в розігнути положенні кілька секунд. Це викликано тим, що відбувається скорочення чотириголового стегнової м'язи.

Лікування ревматичної хореї

При наявності даного захворювання пацієнт повинен дотримуватися постільного режиму. Призначають заспокійливі засоби, в основному - мікстуру, виготовлену з настояного пустирника, валеріани, бромида натрію (3г), адонізиду (5 мг), дистильованої води (200 мл). Та ж призначається прийом знеболюючих засобів, протизапальних та антибіотиків.

Хворим рекомендується гальванічний комір по Щербаку з хлоридом кальцію, а так само електросон.

Профілактика ревматичної хореї

Щоб уникнути даного захворювання потрібно вести здоровий спосіб життя, харчуватися правильно, загартовувати свій організм, уникати холоду і вогкості, а так само своєчасно діагностувати і лікувати всі захворювання, особливо простудні.