Такий прояв на шкірі, як бляшки, щастям вже точно не назвеш. Хоч і прийнято вважати ці утворення долею людей середнього та похилого віку, нерідкі і випадки виникнення їх в молодому віці. Спочатку варто пояснити, що бляшка являє собою невелике (не більше п'яти міліметрів) ущільнення тканин над шкірою. Залежно від причин, які викликають появу бляшок на шкірі, варіюється і зовнішній вигляд утворень - від чітко окреслених до розпливчастих, що не мають чітких меж.

Існує багато чинників, здатних вплинути на формування бляшок на шкірі. З точки зору медицини основною причиною виступають фізіологічні зміни в організмі, іншими словами - старіння. Але й досить багато залежить від людського фактора, особливо, від ставлення до здоров'я власного організму в цілому і шкіри зокрема.

Найпоширеніші види бляшок на шкірі

Себорейні бородавки або себорейний кератоз. Найчастіше дані утворення на шкірі зустрічаються у людей літнього віку, рідше - у середнього і молодого. Провісник цих бляшок - жовта пляма на шкірі, на місці якого поступово формується освіту. Основне місце появи - відкриті частини тіла - руки, шия, обличчя. Головна причина появи - зловживання сонячними ваннами, та й взагалі звичайним перебуванням на сонці. До речі, щоб не називати цю причину кожен раз, відзначимо, що вона, так чи інакше, впливає на формування будь-якого виду бляшок. Звідси висновок - завжди дотримуйтеся норму перебування на сонці і користуйтеся захисними кремами.

Незважаючи на те, що себорейний кератоз шкіри відноситься до доброякісних утворень, хвилюватися не варто - він не призведе в кінцевому підсумку до раку шкіри. Лікування даного захворювання полягає в хірургічному, хімічному або інших методах видалення самих бляшок. Так як небезпеки вони не представляють, їх лікування носить тільки естетичний характер, і здійснюється за згодою їх власника.

Стареча кератома . З назви зрозуміло, що страждають від цих бляшок на шкірі виключно літні люди, причому переступили вже рубіж вельми солідного віку. Дані доброякісні утворення в чому схожі з себорейними бляшками, відмінність лише в тому, що вони становлять загрозу для здоров'я. Стареча кератома - прекрасний плацдарм для розвитку передраковий стан.


Лікування полягає в оперативному видаленні бляшок і постійної профілактиці появи нових, які, якщо такі виникнуть, варто також видалити запропонованим доктором методом.

Ксантелязма або ксантома століття. На жаль, медицина так і не знайшла однозначної відповіді на питання, що є основною причиною виникнення бляшок, не тільки ксантом, а й взагалі всіх інших різновидів. Це суттєво погіршує профілактичні заходи. Зате медицина досить далеко зробила крок в лікуванні даних утворень, і дозволяє позбутися від бляшок багатьма методами. Ксантома століття проявляється найчастіше саме у жінок, з'являючись на шкірі вік, що серйозно може вплинути на самооцінку слабкої статі. Ось чому так важливо знати - видалити такі бляшки - не проблема, і вони вже не стануть псувати вашу зовнішність.

Папіломи. Ще одна поширена різновид бляшок на шкірі - папіломи. З ними можна зіткнутися практично в будь-якому віці, особливо, якщо часто засмагати на сонці або в солярії, чи не захищаючи епідерміс спеціальними кремами. Прийнято розрізняти чотири види бляшок-папілом, залежно від їхніх зовнішніх характеристик - плоскі, на маленькій "ніжці", на вираженою "ніжці" і бляшечная папіломи. Їх улюблене місце - відкриті частини тіла, які найчастіше потрапляють під промені сонця: шия, руки, обличчя, плечі, а також промежини.

Білі бляшки або біле вітіліго . Покривати ці утворення можуть все тіло, причому це єдиний різновид бляшок, які виникає в симетричному характері - з'явившись з одного боку, вони обов'язково з часом стануть виявлятися в симетричному місці на іншій стороні тіла.

Основна причина виникнення бляшок такого роду - збій у виробленні меланіну, речовини, що відповідає за забарвлення клітини. Вторинні причини можуть критися в аутоімунному захворюванні.

Профілактика виникнення бляшок полягає в правильному харчуванні і обмеження перебування на сонці. Робіть упор на вітаміни групи В і вітаміни краси - А, Е, С плюс ненасичені жири Омега-6, Омега-3, які в достатній кількості є в лляній олії, рибі, горіхах. Дбайте про здоров'я нервової системи і щитовидної залози, УЗД якої варто робити як мінімум раз на півроку або в тому випадку, коли ви самі відчуваєте негативні зміни в організмі.