Екзема - це запалення шкіри, яке може з'явитися у будь-якої людини. Достовірно причини розвитку захворювання не встановлені, але існує припущення, що велику роль відіграє спадкова схильність, алергія, взаємодія шкіри з дратівливими речовинами та ін. Виділяють кілька типів екземи, кожен з яких має свої особливості, внаслідок чого є окремим захворюванням.

Характерні ознаки екземи: почервоніння шкіри, поява висипу, свербіння, сухість та ін. Лікар-дерматолог на підставі огляду пошкоджених ділянок і встановлення обставин розвитку хвороби ставить діагноз. Тактика лікування екземи визначається залежно від її типу, поширеності, віку пацієнта і заснована на дотриманні кількох принципів: попередження загострень, місцева обробка мазями та кремами, які мають протизапальну дію, і комплексне використання засобів, що пригнічують імунітет. Як правило, для екземи характерне ураження шкіри рук і стоп або особи, але можливе пошкодження інших ділянок або всього тіла.

Чому виникає захворювання

Причиною розвитку атопічний екземи є схильність організму до алергічних реакцій.

Тривале взаємодія шкіри з дратівливими речовинами викликає професійну екзему, яка в першу чергу з'являється на руках, а потім може поширитися на інші ділянки тіла.

Тривале запалення шкіри, викликане різними мікробами або грибками - причина мікробної або грибкової екземи.

Себорейная екзема виникає внаслідок життєдіяльності на шкірі грибка Malassezia furfur, найчастіше проявляється у вигляді світлих кірочок на шкірі голови.

Недостатнє кровопостачання при варикозному розширенні вен веде до появи екземи на ногах.

Коли встановити причину захворювання не вдається, говорять про екземі ідіопатичною або істинною. Нервові розлади також можуть призвести до загострення запального процесу при екземі. У дітей зустрічається прояв одночасно декількох типів екземи.

Симптоми екземи

Ознаки захворювання різняться в залежності від типу хвороби і стадії запального процесу. Для всіх різновидів екземи характерні наступні прояви:

  • Запалення окремої ділянки шкіри - почервоніння або посиніння, шкіра виглядає потовщеною.
  • Поява висипу, яка при різних типах екземи проявляється по-різному.
  • Сверблячка, який може бути постійним і порушувати повсякденну діяльність і сон.
  • Після розтину бульбашок висипу формуються хворобливі тріщини і ранки.
  • У період загострення часто підвищується температура тіла.
  • Після зняття запалення шкіра тріскається, стає сухою, втрачає свою еластичність.

Ускладнення екземи

Це захворювання, яке може спричинити дуже серйозні ускладнення. По-перше, виникнення бактеріальної інфекції і гнійного запалення на шкірі. Виявляються вони у вигляді бульбашок з гнійним вмістом, після розкриття яких з'являється мокнуча поверхню з гнильним запахом, погіршення загального самопочуття, зміна температури тіла.


У цьому випадку лікування проводиться в лікарні під наглядом лікаря. По-друге, еритродермія - велике запалення, яке охоплює практично всю шкіру.

Як вилікувати екзему

Діагностика проводиться на підставі огляду у дерматолога. Додаткові обстеження призначаються при підозрі на наявність іншого захворювання з схожим перебігом, наприклад, грибкове ураження шкіри, псоріаз та ін.

Питання, як вилікувати екзему в кожному випадку вирішується індивідуально. Значення мають тип, стадія хвороби, ступінь тяжкості, наявність ускладнень, вік хворого і т.д. Методи лікування підбираються лікарем тільки після безпосереднього огляду. Перше, що потрібно зробити - виключити контакт шкіри з дратівливими речовинами. Також необхідно правильне харчування, усунення свербежу, обробка уражених ділянок мазями та кремами, загальне лікування таблетками і уколами.

Правила повсякденному житті

Усім, хто хворіє на екзему, слід знати, після взаємодії з якими саме речовинами загострюється екзема, і, відповідно, усунути цей факт. У період запалення уникайте зіткнень з пральними порошками і якими миючими засобами. Велике значення має тканина: не рекомендується носити синтетичний і вовняний одяг, краще вибирати бавовняні вироби.

Якщо у вас професійна екзема, змініть місце роботи і ніколи більше не контактуйте з дратівливим речовиною. Якщо цього не зробити, кожне нове загострення буде протікати набагато важче і може викликати ускладнення.

У холодну пору року слід захищати шкіру від переохолодження та обвітрювання. Виходячи на вулицю, обов'язково змастіть обличчя жирним кремом або вазеліновим маслом.

Якщо екзема найбільш сильно проявляється після емоційних навантажень, стресів, можуть бути призначені заспокійливі засоби. Сприятливий ефект на перебіг захворювання надає спокійний спосіб життя, заняття йогою. У раціоні харчування не повинно бути продуктів, що викликають алергію, обов'язково включите крупи, овочеві страви, молочні продукти.

Місцеве лікування при екземі

Для усунення свербежу, як правило, призначають антигістамінні препарати: супрастин, тавегіл, еріус, зиртек та ін.

Зовнішнє лікування призначається тільки лікарем і залежить від безлічі факторів . При певних формах екземи, які супроводжуються розкриттям бульбашок і намоканням шкіри, можуть призначатися примочки з додаванням антисептиків: борної кислоти, слабкого розчину марганцівки, нітрату срібла. Бинт або марлю потрібно скласти в декілька шарів, змочити в розчині антисептика, а потім прикласти до пошкодженої шкірі на десять хвилин.

Основним способом лікування екземи є мазі і креми з вмістом гормонів. Ці кошти прискорюють процес загоєння ран і тріщин, а також зменшують інтенсивність запалення. Дозування і тривалість застосування ліків визначаються лікарем.