Щоб розібратися яку користь або шкоду приносить вживання манної каші, розберемося, мабуть, насамперед, що ж таке манна крупа з якої її готують.

Не всім, мабуть, відомо, що крупа ця виробляється з дуже популярної нині культури - пшениці. Від марки цього злаку залежить і сорт манки, як скорочено називають цей продукт. І так, є три види крупи: Т (з твердих порід), М (відповідно з м'яких) і МТ (змішаний).
Одна з ознак, який відрізняє манну крупу від звичайної пшеничної - це розмір крупинок. У манці вони зовсім маленькі, в діаметрі всього 0,25, максимум 0,75 мм.
Марка крупи впливає на якість підготовлюваного з манки страви. Наприклад, марку "Т" краще використовувати для солодких страв, додавати в фарші, годиться вона і для засипання в супи. А ось марка "М" застосовується для запіканок, оладок і в'язких каш.
Склад манної крупи
Якщо розглядати харчову цінність, як кажуть, їстівної частини манки, то в 100 г крупи міститься більше 70 г вуглеводів, трохи більше 10 г білків, всього 1 г припадає на жири. Близько 4 г займають харчові волокна. Всього 0,5 г міститься зольних речовин і 14 г води.
Манна крупа багата вітамінами. Це і вітамін E (0,25 мг), і PP (1,2 мг). Присутній і вітамінний ряд корисної групи B. Є в манці і 0,14 мг тіаміну, і 0,04 мг рибофлавіну, ще піридоксин (0,17 мг) і фолієва кислота (17 мкг). Наведено склад 100 г манки.
Широко представлений мінеральний ряд. Є в крупі і кальцій (20 мг), і калій (130 мг), і магній (18 мг). Досить і інших компонентів - фосфор (85 мг), сірка (75 мг), хлор (21 мг).
Мікроелементи присутні ще в більшій кількості. Це і залізо (1 мг), і цинк (0,59 мг). Є ще фтор, хром, молібден, ванадій. Всього ж більше двох десятків цих корисних і необхідних для нормальної роботи організму компонентів знаходяться в манній крупі.
Користь манної каші
Про це продукт суперечки ведуться до цих пір. Одні вважають його корисним, інші взагалі не рекомендують вводити манку в свій раціон. Ситуації бувають різні. Дійсно, є недуги, при яких манна каша принесе безсумнівну користь.
Це стосується, наприклад, захворювань шлунково-кишкового тракту. Потрапляючи в органи травлення, манка буквально обволікає їх, заспокоюючи біль і знімаючи спазми. Загоює вона і тріщинки, які можуть утворюватися в кишечнику. Тому рекомендують її вводити в раціон хворих на гастрит, виразку, а також іншими патологіями, пов'язаними з травною системою. У таких випадках готують манку на воді, причому без солі, і без цукру.
Застосовувати кашу можна і як засіб, прекрасне очищає організм. Для цього манку вводять в свій ранковий раціон. Тоді вона зможе вбирати в себе всі погані компоненти, які трапляються в інших продуктах.
Показана манна каша і у відновний період після операцій. Цьому сприяє обмежена кількість клітковини, порівняно з іншими кашами і відмінна засвоюваність.
Це ж якість манної каші дозволяє використовувати її і під час важкої хвороби. Адже організму в цей період необхідна енергія і сили для відновлення і манка здатна все це забезпечити.
Відмінна засвоюваність і досить висока енергетична цінність дозволяє позбутися, завдяки цьому продукту, і від хронічної втоми.Показана манна каша при хворобах нирок. Особливо при хронічній недостатності, коли рекомендована безбелковая дієта.
У помірній кількості продукт корисний і діткам, і людям літнім. Дитячий організм швидко відновлює розтрачену енергію, отримуючи ще й необхідні для його росту компоненти. Готувати цю страву для дітей краще на молоці.
У похилому віці каша запобігає розвитку злоякісних утворень в кишечнику, а також перешкоджає демінералізації клітин крові.
Деякі фахівці доводять корисність цього продукту для зниження ваги. Це продиктовано здатністю манної каші виводити слизу і жири.
Шкода манної каші

  1. Продукт, безсумнівно, принесе шкоду, якщо вживати його занадто багато. З'їдаючи кілька порцій манної каші в день, можна підвищити висновок з організму дуже важливого для організму речовини - кальцію. Це небезпечно, особливо для організму дитячої та призводить до поганого розвитку кісткової і м'язової системи. На жаль, в результаті цього розвинутися можуть деякі захворювання, наприклад, такі, як рахіт і спазмофілія. У похилому віці захоплення надмірне манною кашею, загрожує появою остеопорозу та ожиріння.
  2. Ще один недолік манки - це досить великий вміст у ньому речовини під назвою глютен.
  3. Деякі люди страждають непереносимістю цієї речовини . Захворювання такого характеру називається целіакія. Це найважчий недуга, що вважається спадковим. Приводить, якщо не вжити вчасно заходів, до витончення стінок кишечника і порушення засвоювання організмом поживних речовин, які так необхідні для його нормального росту і функціонування. Захворювання може проявлятися алергічними реакціями, розладом стільця.
  4. Через підвищеного вмісту глютену не рекомендується манка і діткам у віці до одного року. Продукт цей може сприяти розвитку небезпечного захворювання - алергії.
  5. Ніякої користі не принесе манна каша якщо варити крупу довго. У перевареному продукті корисні речовини відсутні.

Як приготувати манну кашу?
Деякі рекомендації
Щоб манна крупа, з якої ми готуємо улюблену багатьма манку, змогла віддати всі корисні речовини і була не тільки смачною, але й корисною, треба запам'ятати всього кілька правил. Їх то і треба дотримати під час приготування страви. До того ж, вони зовсім не складні.
Насамперед, це час її приготування. І так, варити крупу манну треба всього хвилин 15. Тільки так корисні речовини зберігаються по максимуму. До речі, засипають крупу вже в киплячі воду або молоко, причому, тоненькою цівкою і постійно помішуючи.
Один до десяти вважається ідеальним співвідношенням. Це означає - одна частина крупи і десять рідини.
Для поліпшення смаку і користі каші можна додати в неї цукор, мед, корицю, масло, сухофрукти. Це звичайно ж залежить від смаку і переваг.
Не рекомендується поєднувати манну кашу з продуктами, які відрізняються підвищеним вмістом вуглеводів. До таких можна віднести, наприклад, бобові, картоплю, фініки та інші.
Готуйте з задоволенням і будьте здорові!