Молоко - дуже поживний продукт, який рекомендується вживати всім. Білки, що містяться в ньому, є більш повноцінними, ніж білки риби або м'яса, крім того, вони набагато краще засвоюються. Білки, що містяться в ньому, містять всі 20 необхідних людині амінокислот, тому лікарі рекомендують давати його діткам.

Коли можна давати коров'яче молоко

У разі якщо малюк їсть дитячу живильну суміш, ви можете поступово починати вводити в його раціон молоко, коли дитині буде 9-12 місяців. Лікарі рекомендують по можливості все ж не пропонувати малюкові цей продукт до 12 місяців і продовжувати годувати його сумішшю. Відклавши введення в раціон цього напою, ви зможете забезпечити вашому малюкові більш раціональне харчування.

Важливо пам'ятати про те, що регулярне вживання дитиною коров'ячого молочка в їжу привертає малюка до алергії на молочний білок і обезводнення. Також занадто раннє введення цього продукту в раціон може стати причиною залізодефіцитної анемії. Крім того, це підвищує ризик виникнення цукрового діабету першого типу.

У будь-якому випадку, оптимальним варіантом харчування для дитини молодше 1 року є тільки материнське молочко, і вводити незбиране коров'яче молоко потрібно з великою обережністю.

Коров'яче або материнське молоко: яке краще

Основні відмінності між грудним і коров'ячим молоком полягає в якості і кількості харчових речовин. Крім того, у коров'ячому молочку немає імунологічних і трофічних факторів, які є в грудному.

У коров'ячому молоці міститься більше білка, а також корисних мінералів: натрію, кальцію, хлору, фосфору, калію, магнію. З іншого боку, в ньому на порядок менше вуглеводів і важливих для дитини жирних кислот, зокрема лінолевої. Менше в ньому міститься і поліненасичених жирних кислот. Також варто відзначити, що в такому продукті білка більше, але він відрізняється від того, який міститься в грудному. Білки коров'ячого молочка можуть бути алергеном для грудного малюка.

Як вже було сказано, свіже коров'яче молоко має прекрасний харчовий склад і є хорошим джерелом різних корисних речовин. Тим не менш, є ряд причин, по яких не варто вводити цей продукт в раціон діток віком до 1 року. Серед них:

  • Коров'яче молоко здатне витіснити споживання грудного.
  • У ньому міститься дуже мало заліза.
  • У дітей віком до 6 місяців коров'яче молоко може стати причиною шлунково-кишкової кровотечі.
  • У ньому занадто багато натрію і білків - приблизно в 4 рази більше, ніж у грудному.

Поради щодо введення в раціон дитини

Дітям до 1 року давати молоко не можна. Оптимальним варіантом харчування для них у цьому віці є живильні суміші або годування груддю.

Грудним дітям не варто давати зняте молоко.

Діткам віком 1-2 роки найкраще пити незбиране молоко.

Знежирене молочко можна тільки дітям старше 2 років.


Якщо ви все ж хочете давати дитині 1.5-2 років знежирене молоко, це можливо тільки за умови, що дитина буде пити його багато - близько 1.5 л за день.

Для діток віком 1-2 роки рекомендована порція цього напою в добу становить 0.7 л.

Якщо ви даєте молоко дитині, стежте за реакцією її організму на таку їжу. При найменших ознаках алергії припиняйте давати цей продукт.

Чи корисно коров'яче молоко для дітей

Молодим мамам завжди потрібно пам'ятати про те, що коров'яче молоко не є повноцінним замінником грудного. Більш того, для новонароджених дітей коров'яче молоко є шкідливим, оскільки їхня травна система не здатна повністю переварити його.

Педіатри стверджують, що оптимальним віком для введення цього продукту в раціон дитини є 1.5 року. Пробувати вводити молоко раніше можна тільки за умови, що малюк знаходиться на штучному харчуванні. Дітям молодше 1 року не рекомендується давати навіть кашу на молоці.

Молоко можна вводити спочатку тільки маленькими порціями, поступово збільшуючи їх. До трьох років вже можна довести денну порцію до 200 мл.

Спочатку дитині потрібно купувати спеціально дитяче молоко. У ньому міститься комплекс необхідних для дитини вітамінів і білків. Крім того, таке молоко роблять на окремих виробництвах. Вже з 3 років ви можете давати йому звичайне коров'яче молоко. Якщо у малюка виявляються алергічні реакції, потрібно відмінити прийом молока для нього.

В ідеальному варіанті потрібно брати малюкові молоко абсолютно здорової корови. Крім того, ви повинні бути впевнені в тому, що корова міститься при належних санітарних і гігієнічних умовах.

Пам'ятайте про те, що молочко в першу чергу - їжа, а не питво, що потрібно враховувати при годуванні дитини. Воно має здатність знижувати кислотність і зменшувати вплив на їжу шлункового соку. Ви спокійно можете пропонувати дитині склянку цього продукту замість одного з прийомів їжі.

У молоці міститься дуже багато мікро- і макроелементів, а також вітамінів. Варто пам'ятати про те, що кальцій з нього дуже добре засвоюється, тому що в ньому він поєднується з фосфором. Жири й білки з нього добре сприймаються організмом малюка і прекрасно перетравлюються.

В принципі, малюку можна давати також козяче або овече молоко. Овече спочатку рекомендується прокип'ятити, щоб убезпечити його. Козяче містить набагато більше вітамінів А, С, D, РР, але в ньому є летючі жирні кислоти.

Пам'ятайте про те, що тільки молоко високої якості гарантує максимальну користь для вашого малюка. Слідкуйте за тим, які продукти ви купуєте дитині, щоб забезпечити його всім необхідним.