Сучасне життя стрімка й непередбачувана, що неминуче викликає стреси, депресії і перенапруги. Наслідки можуть бути різними. Але якщо вчасно звертати на них увагу, вони будуть не такими небезпечними. Ефективність позбавлення від того чи іншої недуги залежить від прагнення побороти поганий настрій і навичок, які людина використовує в боротьбі з хворобою.

Всі чули поняття "невроз", але мало хто знає, що це за недуга, як виявляється і як його вилікувати. Постійна втома, безсоння, страх, туга - з цими симптомами рано чи пізно стикається кожна людина. Зазвичай це і називають неврозом.

Якщо вас переслідує дратівливість, конфлікти, зниження працездатності - це теж невроз. Якщо ви звертаєтеся до терапевта з приводу болю в серці, шлунку, то цілком можете вийти з кабінету з тим же діагнозом.

Що таке невроз

Це стан, який виникає внаслідок тривалої депресії, частих стресових ситуацій. Воно викликає виснаження нервової системи, людина відчуває себе стомленим. Перш ніж лікувати невроз, слід позбутися тих подразників, які стали його причиною. Хвороба можуть викликати дуже багато факторів:

 • великі щоденні навантаження, психологічні і фізичні. Часто недуга виникає у випадках, коли людина працює без відпочинку,
 • відсутність позитивних емоцій. Досить швидко людина заробляє невроз, якщо в його житті немає нових подій, не відбувається нічого емоційного, несподіваного,
 • невдачі, хвороби нервової системи можуть виникнути в разі неможливості довести розпочату справу до кінця,
 • депресій схильні працюючі люди і ті, хто не може розслабитися. Невроз вважається професійною хворобою всіх трудоголіків, які не знають, що таке грань між роботою і відпочинком.

Симптоми захворювання

Перш ніж лікувати невроз, слід дізнатися найбільш поширені його симптоми. Це допоможе вам переконатися, що свою недугу ви визначили вірно, інакше лікування буде марним і нееффектівним.Прізнакі захворювання:

 • безсоння, поганий сон, недосипання,
 • невеликі інтервали між сечовипусканнями ,
 • тремтіння в руках,
 • неконтрольовані здригування,
 • тривога емоційна і фізична - найбільш поширені прояви неврозу,
 • швидка стомлюваність, підвищена дратівливість.

Явні ознаки захворювання досить різноманітні. Саме з цими проявами ми стикаємося в повсякденному житті. Дуже часто недуга супроводжується виснаженням, яке характеризується підвищеною стомлюваністю, відсутністю сил, стан фізичної слабкості. Зниження рівня працездатності, погіршення пам'яті, уваги - це теж виснаження. Читання відбувається механічно без засвоєння змісту прочитаного. Також спостерігається підвищена збудливість, дратівливість, нестійкість настрою, нетерплячість, непереносимість очікування.

Одне з постійних проявів - чутливість до яскравого світла, гучних звуків. Можливі регулярні головні болі, порушення сну, насамперед, погане засипання, відсутність почуття бадьорості на ранок.

Також серед симптомів можна назвати нав'язливі думки, сумніви, дії, роздуми. Невпевненість у правильності здійснення різних дій, прагнення їх перевірити ще раз.

Серйозним проявом або варіантом неврозу є іпохондрія - ненормальне ставлення до свого здоров'я. Хвороба характеризується зайвим страхом за здоров'я, особливою увагою до обставин , що належать до власного самопочуття, схильність приписувати собі відсутні хвороби.

Вегетативні розлади

Досить часто при неврозі спостерігаються вегетативні розлади. Їх називають по-різному: вегетосудинна або нейроциркуляторна дистонія, вегетоз, невроз серця. Вегетативні порушення можуть бути двох типів. Перший характеризують такі симптоми, як частий пульс, підвищення артеріального тиску, сухість і блідість шкіри, схильність до підвищення температури тіла, озноб кінцівок та ін.


При другому типі відзначаються уповільнення пульсу, зниження артеріального тиску, посилення перистальтики кишечника, подразнення на шкірі. Вегетативні порушення обох типів в чистому вигляді зустрічаються рідко. Найчастіше вони носять змішаний характер.

Невроз можна проявлятися у вигляді вегетативних кризом або панічних атак: біль, завмирання в області серця, відчуття здавлювання грудної клітини, запаморочення, задуха. При повторенні кризів можуть розвиватися різні фобії.

На практиці у людини, що страждає неврозом, відзначаються кілька ознак недуги одночасно. Тривалість захворювання може бути різною - від кількох тижнів до кількох років. Це залежить від тривалості перебування у важких життєвих ситуаціях, здатності людини вирішувати виниклі особисті проблеми, своєчасності звернення до фахівців, можливості пройти курс психотерапії, наявності інших захворювань. Симптоми можуть періодично посилюватися, слабшати, переходити в інші форми. Особливість неврозу - його постійна мінливість.

Як позбутися від неврозу

При бажанні лікування недуги можна виконувати в домашніх умовах. Для цього потрібно розуміти, як лікувати невроз, мати під рукою лікарські препарати, мати уявлення про види хвороби. Універсальної інструкції з лікування немає. Всі заходи проводяться з урахуванням індивідуальної ситуації.

У першу чергу, слід пам'ятати, що хвороби можна уникнути, коли в будинку є відповідні препарати. Профілактика недуги повинна стати обов'язковою, особливо це стосується дітей, оскільки у них хворобу вилікувати набагато складніше.

Невроз цілком виліковний. Не варто побоюватися транквілізаторів, які допоможуть ефективно впоратися із захворюванням, нормалізують сон, харчування, емоційний стан. Приймаючи препарати, суворо дотримуйтесь інструкції, так як вони можуть викликати залежність. Неправильне вживання ліків може погіршити пам'ять, порушити координацію рухів, викликати інші побічні ефекти. З цих причин самостійне лікування неврозу не рекомендується.

Будь-які органи або системи організму при неврозі не пошкоджуються. Всі зміни стосуються психіки людини. Тому й лікування неврозів має бути, в першу чергу, психотерапевтичним. Прийом медикаментів має другорядне значення.

Психотерапія - це особливий вид терапії, при якому допомогу надає за допомогою психологічних засобів. Основна мета - не усунути психічне захворювання, а допомогти у вирішенні життєвих проблем. Головне завдання психотерапевтичної роботи - зробити так, щоб клієнт зрозумів значення того, що впливає на його почуття, думки, поведінку, спробувати змінити неефективні реакції. Сьогодні досить успішно застосовуються унікальні і потужні психологічні техніки, які дозволяють у короткий термін вирішити наявні проблеми, досягти внутрішньої гармонії, подарувати здоров'я і хороші відносини з людьми. Визначальний фактор в лікуванні неврозу - бажання людини вирішити всі свої проблеми.

Наслідки неврозів

Помилково думати, що невроз пройде сам. Відзначалися випадки, коли недуга став причиною алкоголізму, наркоманії та інших залежностей, вилікувати які набагато дорожче і важче. Серед наслідків неврозу можна виділити:

 • виражене порушення працездатності,
 • конфлікти з близькими людьми,
 • виникнення різних залежностей.

Таким чином, лікувати невроз необхідно. Не варто відкладати вирішення проблеми, тому що з кожним днем ситуація може погіршуватися. Якщо невроз спостерігається у вашої дитини, лікування потрібно почати негайно, а надалі його профілактика повинна стати невід'ємною частиною його життя.