Ніхто не стане заперечувати той факт, що основу життєдіяльності кожного людського організму становить дихання. Таке стійкий вираз "необхідний як повітря" є абсолютно вірним. Людина може обходитися без багатьох речей, якийсь час він може існувати навіть без їжі і води. Якщо ж людину позбавити дихання і, як кажуть, "перекрити йому кисень" - всього лише через кілька хвилин наслідки придбають необоротний, плачевний характер. Бо людське життя як починається перший вдихом, так і закінчується з його останнім видихом. Однак не будемо про сумне.

Мова піде про те, яке важливе значення має правильно поставлене дихання під час періоду вагітності. Оволодівши технікою спеціальних дихальних вправ, жінка грунтовно підготує себе до родового процесу, причому як фізично, так і психологічно. Крім того виконання дихальної гімнастики допомагає найбільш швидко і ефективно пристосуватися до нових умов не тільки жіночому організму, але і зростаючому всередині нього малюкові.

Під час виконання вправ жінка може відчувати так званий дихальний дискомфорт - стан утруднення дихання, що супроводжується виникненням больових відчуттів в області легенів і голови, що провокує легке запаморочення. Такого допускати не можна! І якщо дане дискомфортний стан наздоганяє жінку, вправа, виконання якого його спровокувало, слід негайно припинити. Єдине, що не варто відмовлятися від його виконання назовсім. Варто спробувати повторити дану вправу через деякий час. Якщо поліпшення ситуації не піде і стан дихального дискомфорту знову наздожене вагітну жінку - вправа, його провокує, слід виключити з виконуваного комплексу.

Єдиний дискомфорт, який є допустимим при виконанні комплексу дихальної гімнастики, - це невелика і несильний, нетривала за часом тілесна біль, що з'являється в результаті якого-небудь фізичної дії. Природно, що больові відчуття такого плану пов'язані зі структурними фізіологічними змінами організму, тому вони є цілком допустимими. Однак якщо вони мають досить тривалий, затяжний характер - слід переглянути правильність виконуваних вправ.

Фахівці рекомендують вдаватися до виконання дихальних вправ щодня, причому як окремо згрупованих, так і в комплексі з іншими гімнастичними навантаженнями. Єдине, слід дотримуватися строго обмеженого часу - тривалість дихальних вправ не повинна перевищувати 10 хвилин. Бо організм вагітної жінки схильний до значного зниження рівня концентрації вуглекислого газу в крові. Отже, часте дихання буде сприяти ще більшому його зниження, що, зрозуміло, не зовсім правильний і бажаний результат, який крім усього іншого може спровокувати запаморочення. Якщо стан запаморочення все ж наздожене жінку, слід зробити глибокий вдих, затриматися в такому стані 15-30 секунд, а потім випустити залишився повітря назовні.


Це допоможе позбутися неприємних відчуттів і повернути організм в нормальний стан.

Основні дихальні вправи виконуються наступним чином:

 1. Грудне дихання
  Праву руку слід покласти на живіт, ліву - на протилежно розташовану від неї груди. Зробити повний видих, потім набрати в легені якомога більше повітря, вдихаючи його при цьому через ніс. Особливо важливо, щоб що лежить на животі рука знаходилася в даний момент в стані спокою і практично не рухалася. Рука, що знаходиться на грудях, повинна природно підніматися за рахунок руху ребер і опущення діафрагми при вдиху. Зробивши повний і глибокий вдих, слід на кілька секунд затримати дихання, після чого повільно видихати повітря через ніс.
 2. затримувати дихання
  Перебуваючи в довільному зручному положенні, слід глибоко вдихнути через ніс повітря, затримати дихання до 10 підрахунків (згодом можна довести до 20-30), а потім різко видихнути його залишки через рот.
 3. Переривисте дихання
  Злегка відкривши рот і висунувши назовні мову, слід шумно вдихати і видихати повітря (на зразок собаки). Ритмічність дихання повинна бути прискореної: в ідеалі необхідно робити один вдих-видих в секунду. Починати можна з 30-секундного вправи, поступово збільшуючи кількість повторів до 45-60 секунд.
 4. Поверхневе дихання
  Краще (і легше) виконувати цю вправу з закритими очима. Перебуваючи в будь-якій зручній позі, слід дихати швидко, ритмічно і безшумно. При цьому бажано, щоб живіт був нерухомий, а рухалася лише верхня частина грудної клітки. Ритмічність дихання повинна бути стабільно постійна: одна секунда - вдих, одна секунда - видих. Тривалість вправи слід поступово збільшувати, доводячи до останньої фази вагітності до 60 секунд.
 5. Повне дихання
  Прийняти зручне лежаче положення. Зробити повний видих повітря з легенів. Потім, злегка піднімаючи живіт (черевну стінку), слід повільно вдихати. В кінці вдиху на кілька секунд затримати дихання, після чого почати повільний видих повітря, опускаючи при цьому спершу грудну клітку, а потім ребра. Зробити не більше 3-4 повторів, в іншому випадку може початися неприємне запаморочення.
 6. Черевний подих
  Одна рука повинна бути розташована на животі, інша - на протилежній від неї грудей . Зробити повний видих через рот. Потім слід повільно вдихати повітря через ніс, надуваючи при цьому живіт. При це рука, що знаходиться на животі повинна рухатися, а розташована на грудях - залишатися практично нерухомою. Далі слід повільно видихати через рот, опускаючи при цьому черевну стінку таким чином, щоб до закінчення видиху живіт повернувся у вихідне положення.