Ходунки - це пристрій, який дозволяє дитині, ще не вміє самостійно ходити, переміщатися без допомоги батьківських рук. Спори про користь їх використання та про оптимальний віці ведуться постійно, тим не менш, ходунки поряд з іншими пристосуваннями коли втрачають своєї популярності, а навіть, навпаки, з кожним роком стають все більш затребуваними.

Як визначитися з вибором ходунків, з якого віку їх можна використовувати і чи потрібно застосовувати взагалі, про це ми розповімо нижче.

Вибір ходунків

Якщо ви вирішили придбати ходунки, то головне для вас - це зробити правильний вибір. Адже всі плюси ходунків можуть бути перекреслені їх низькою якістю. Отже, на що потрібно звернути увагу, щоб придбати безпечні і корисні для вашого малюка ходунки.

Підстава

Підстава обов'язково має бути стійким, а для цього воно повинно бути достатньо широким. Малюк, перегинаючись через край, не повинен мати можливості перекинутися. Бампер ходунків повинен бути прогумованим, щоб захистити малюка від ударів при зіткненні з предметами.

Колеса

Тут потрібно звернути увагу на кількість коліс, адже чим їх більше , тим маневреннее і стійкіше будуть ходунки. Потрібно пам'ятати і про те, що колеса повинні повертатися на всі боки і вільно обертатися навколо своєї осі.

Сидіння

Сидіння повинно бути достатньо глибоким, щоб маля не випадав з нього. Зверніть увагу на те, що все навантаження в цьому пристосуванні зосереджена між ніг дитини, тому сидіння не повинно бути занадто жорстким, має бути достатньо широким і зробленим з щільної тканини.

Сидіння повинно бути обладнане високою і жорсткою спинкою, яка не тільки буде підтримувати малюка у вертикальному положенні, але і не дозволить йому перекинутися.

Не забувайте і про те, що ходунки будуть часто бруднитися, тому вибирайте ходунки з сидінням, яке добре миється, або зі знімним чохлом .

Висота

Висота обов'язково повинна бути регульованою, адже дитина буде рости. Якщо ваш малюк буде діставати до підлоги тільки носочками або ж занадто згинати ноги в колінах, це може негативно вплинути на його розвиток і формування опорно-рухового апарату.

Безпека

Питання безпеки пристосування повинен мати першорядне значення. Не перевищуйте максимальне зростання і вага дитини, які вказані в паспорті виробу.

Компактність ходунків

Кращий варіант - компактні ходунки, які будуть складатися. Так вам зручніше буде їх зберігати і переміщати.

Додаткові можливості

Деякі моделі ходунків більш зручні завдяки додатковій комплектації. В якості додаткових елементів можуть бути представлені знімний піднос, музична або ігрова панель.

Переваги ходунків

Ходунки полегшують життя не стільки дитині, скільки його батькам. Щоб молодій мамі не довелося розриватися між справами по дому, дитиною та іншими членами сім'ї, використовуючи ходунки, вона може звільнити свої руки, займаючись своїми справами , але при цьому спостерігаючи за малюком і спілкуючись з ним.

Ходунки можуть принести відчутну користь дитині. Стоячи в них, він може здійснювати більш різноманітні рухи: не тільки стояти, але й озиратися навколо, повертатися, пробувати ходити, що сприяє зміцненню м'язів.


Крім того, пристосування сприяє загальному розвитку дитини, адже перебуваючи у вертикальному положенні, він отримує значно більше інформації. До того ж активні рухи роблять позитивний вплив на розвиток усіх систем дитячого організму.

Ну і останній пункт, але від цього не менш важливий - дитина отримує задоволення від ходунків, особливо, якщо вони обладнані додатковими пристосуваннями.

Недоліки ходунків

Недоліків використання пристосування можна уникнути, якщо дотримуватися всіх правил. Однак:

  • у дітей, які знаходяться в ходунках, стимулу до самостійного ходіння немає, тому такі діти починають пізніше ходити;
  • безперервне і тривале використання цього пристосування може призвести до деформації ніг і викривлення хребта, оскільки навантаження на ще слабкі ноги малюка при ходінні в ходунках досить велика;
  • яким би досконалим не було це пристосування, воно може застрявати між предметами меблів і в отворах дверей, тому за дитиною в ходунках потрібно постійно стежити.

Оптимальний вік і протипоказання до використання ходунків

Багатьох батьків цікавить питання про те, з якого віку можна використовувати ходунки. Раніше вважалося, що оптимальний вік - від півроку, але сучасні педіатри говорять про те, що якщо ви і вирішили застосовувати це пристосування, то краще почекати місяців до дев'яти. При цьому потрібно дуже ретельно дотримуватися правил використання, не перетримувати дитини (достатньо години-двох на день), інакше можуть виникнути ускладнення.

Тепер про протипоказання. Ходунки не можна застосовувати, якщо ваша дитина:

  • не може протягом тривалого часу самостійно сидіти (без підтримки);
  • має попрілості і запалення на шкірі в промежині (там шкіра стикається з сидінням);
  • має ознаки рахіту;
  • має порушення опорно-рухового апарату;
  • має підвищений або знижений тонус ніг;
  • захворів або перебуває в поганому настрої.

Як посадити дитину і як довго він може перебувати в ходунках

При ходінні в ходунках дитина обов'язково повинна бути у взутті, тоді він буде правильно ставити стопу. Обов'язково відрегулюйте пристосування по висоті, стопи дитини повинні повністю ставати на підлогу, а ніжки трохи зігнуті в колінах, щоб малюк міг відштовхнутися.

З самого початку дитина повинна сидіти в ходунках не більше трьох хвилин в день, поступово збільшуйте цей час, але воно не повинно перевищувати 40 хвилин за раз і двох разів на день. В іншому випадку надмірного навантаження на хребет дитини не уникнути.

Обов'язково стежите за настроєм дитини, якщо ви помітили, що він втомився або вередує, краще змінити вид діяльності.

І останнє - не варто захоплюватися ходунками. Вони не є вашою заміною, це лише короткочасна допомога вам. Звичайно, коли дитина в ходунках, мама встигає зробити набагато більше, але залишаючи дитину надовго, вона ризикує його здоров'ям. І, звичайно, не залишайте малюка одного, особливо уважно стежте за ним, якщо поблизу є небезпечні предмети або сходів.

Проводьте якомога більше часу з вашою дитиною, піклуйтеся про нього, і він обов'язково порадує вас своїм здоров'ям та гарним настроєм.