Численні статистичні дослідження в області здоров'я свідчать про те, що на світі існує не так вже й багато людей, які ніколи не стикалися з такою проблемою, як оніхокріптоз. Більше того - дана напасти може почати переслідування людини вже з самого раннього, дитячого віку. За цим неблагозвучним терміном ховається найпоширеніше патологічне захворювання пальців стоп - вростання нігтьової пластини (врослий ніготь).

Врослий ніготь являє собою захворювання, що характеризується вростанням нігтьової пластини в бічну область нігтьового валика. Як правило, такого болючого і воістину неприємного станом найчастіше піддаються великі пальці ніг, але й виникнення проблеми на інших пальцях - аж ніяк не виняток.

Причин виникнення даного захворювання - безліч. Серед підстав, найбільше провокують зародження цього хворобливого стану, лікарські фахівці виділяють наступні:

 • носіння неякісної, незручною і тісного взуття. В даному випадку стопа перебуває у вкрай незручному становищі, що і викликає вимушене врізання нігтьової пластини в м'яку тканину пальця;
 • неправильна обробка нігтьової пластини в процесі виконання педикюру. В основному до цього схиляє глибоке обрізання нігтя і надання йому овальної форми. В результаті таких дій пластина деформується, починає розростатися вшир і згодом врізається в шкіру;
 • плоскостопість, грибкові ураження нігтів, різні ортопедичні захворювання стопи. Тут має місце вростання нігтьової пластини в шкіру внаслідок деформаційних змін, викликаних порушенням процесу росту нігтів, їх потовщенням;
 • цукровий діабет і захворювання, пов'язані з порушенням процесу кровообігу. У даній ситуації проблема врослого нігтя може серйозно ускладнитися і викликати запальні процеси (аж до некрозу м'яких тканин);
 • постійні коливання маси тіла, зміна гормонального фону внаслідок вагітності;
 • спадкова схильність.

Вростають в шкіру ніготь викликає її почервоніння. При натисканні на уражені ділянки людина починає відчувати больові відчуття: спочатку - несильні і злегка ниючі, а потім - гострі, постійно підсилюються (особливо при ходьбі). Згодом дана біль провокує виникнення запальних реакцій і оточених процесів околоногтевой шкірної тканини. Місце вростання нігтя в шкіру починає загнаіваться, нігтьової валик сильно розпухає. Утворився гнійник може перерости в кровоточить пухлина. Розростання масштабів захворювання до такої стадії досить небезпечно, бо збільшується ризик утворення серйозних ускладнень, наприклад таких, як гнійне запалення кісткової тканини фаланги пальця.

На початковому етапі розвитку захворювання можна спробувати усунути виниклу проблему самостійно:

 • необхідно робити теплі ванночки для ніг зі слабким розчином харчової соди і марганцівки.


  Здійснювати дану процедуру слід 3-4 рази на день, тривалість кожного сеансу повинна займати приблизно 10-15 хвилин;

 • можна використовувати як профілактичного лікування свіже листя алое. Для цього слід акуратно видалити верхній шар шкірки з листа рослини, прикласти його до хворого місця і перебинтувати палець. На наступний день варто акуратно обрізати врослий край нігтя, а потім знову прикласти свіжий лист алое;
 • 6 ст.л. аптечної ромашки слід залити 2 літрами кип'яченої води і настоювати рідину протягом 1 години. Після закінчення визначеного часу процідити отриманий відвар і злегка його підігріти. Опустити пошкоджену ногу в рідину і тримати до тієї пори, поки відвар остаточно не охолоне;
 • при виникненні нагноєння слід прикласти на запалену ділянку невелику кількість бальзамічного лініменту (мазі Вишневського). Зафіксувати ліки за допомогою бинта.

Якщо ж захворювання переросло в більш глибокі стадії, лікування необхідно здійснювати в амбулаторних умовах. Основні методи лікування врослого нігтя полягають у наступному:

 1. Видалення нігтя шляхом хірургічного втручання, проводиться дана операція під місцевою анестезією. В результаті її здійснення - залежно від занедбаності ситуації - видаляється або частина зміненого нігтьового валика, або фрагмент врослого нігтя. Якщо ж врослий ніготь сильно деформувався і з-під нього не припиняються спливати гнійні виділення, проводиться операція з видалення всієї поверхні пошкодженої нігтьової пластини. У цьому випадку велика ймовірність пошкодження паросткової зони нігтя, внаслідок чого згодом відростають пластина може мати неправильну форму. Крім того протягом місяця після проведення операції необхідно постійно робити перев'язки.
 2. Видалення вростаючого ділянки нігтьової пластини шляхом лазерної корекції. Перевагою цього методу є те, що видаленню підлягає не весь ніготь, а лише вросла його частину і край паросткової зони нігтьової пластини. Таким чином знищується і вогнище запалення. Враховуючи ту обставину, що після здійснення лазерної корекції внутрішній край нігтьової пластини більше не росте, даний метод є досить ефективним, що дозволяє надалі мінімізувати ризики повторного вростання нігтя.
 3. Корекція врослого нігтя шляхом ортонексіі. В даному випадку для усунення проблеми застосовуються спеціальні коригуючі пристосування - дротяні скоби і пружинки, металеві та пластикові пластини. Дані пристрої міцно фіксуються на поверхні деформованого нігтя, за рахунок своїх специфічних особливостей вирівнюючи його і виводячи назовні врослі куточки, а також зменшуючи відбуваються в ньому запальні процеси. При цьому дані пристосування практично непомітні, вони не доставляють незручності при ходьбі і навіть при заняттях спортом.