"Все тече, все змінюється", - так говорили древні, і вони мали рацію. Візьмемо, наприклад, загар. Спочатку на це ніхто не звертав ніякої уваги, і це було абсолютно зрозуміло - жили-то люди в печерах і майже весь час перебували на вулиці.
Потім засмага став абсолютно немодним і неприйнятним - принаймні, для панів, бо засмаглими були тільки плебеї і раби. Потім засмага став надзвичайно популярним, тому що вважався вірною ознакою активності та здоров'я. Ще через трохи часу до засмаги знову почали ставитися з насторогою, бо його почали підозрювати в негативному впливі на здоров'я ..
Але тут вже в гру вступили великі виробники все, що має до засмаги хоч якесь відношення, - кремів "до" і "після", лосьйонів, спреїв, купальників, соляріїв, окулярів, килимків, пляжних сумок і сумочок, спеціального харчування та вітамінів, спеціальних шампунів, спеціальної декоративної косметики ..
І якщо між попередніми етапами відносини до засмаги проходили спочатку тисячі, а потім сотні років, то етап бізнесу на засмагу може протривати і зовсім нескінченно. Але якщо є пропозиція, то є і споживачі - це безсумнівно. А для споживачів дуже важливо розбиратися у всіх цих таємничих значках і буквочку на баночках, тюбиках, упаковках.
Отже, шановні споживачі, починаємо розбиратися ..
Кілька слів про фототип
Щоб якомога точніше визначити, яке сонцезахисний засіб підійде найкраще і буде найбільш корисним, необхідно пам'ятати, що вибір сонцезахисного засобу повинен залежати не тільки від компанії-виробника і від написів на упаковці, але і від фототипу.
Що ж таке фототип? Це чутливість шкіри до дії сонячних променів. Чим світліше шкіра, тим швидше і сильніше вона обгорає на сонці і тим ретельніше таку шкіру необхідно захищати від дії прямих сонячних променів.

 1. Кельтський фототип

До цього фототипу належать люди з дуже світлим волоссям (іноді волосся може бути рудими), очі у представників кельтського фототипу теж дуже світлі - як правило, блакитні або сірі, шкіра тонка і білосніжна, яка здається тендітною і фарфорового, - така шкіра обгорає на сонці практично миттєво.
Якщо мова йде про сонцезахисні засоби, то для людей кельтського фототипу фактор захисту повинен бути максимальним.
 1. Нордичний фототип (світлошкірий європейський)

Представники цього фототипу найчастіше мають русяве волосся (рідко - каштанові), очі у них світлі, тобто блакитні, сірі або сині (іноді зелені); шкіра світла і ніжна, проте обгорає вона не миттєво, а хвилин за десять - зрозуміло, що ризик обгоріти для представників нордичного фототипу практично такий же значний, як і для "кельтів".
Вибираючи сонцезахисні засоби, слід зупинятися на тих, які мають максимальний фактор захисту.
 1. Середньоєвропейський фототип

Визначити середньоєвропейський фототип можна за такими зовнішніми ознаками: волосся у представників європейського фототипу найчастіше каштанові, очі карі, шкіра часто смаглява, а якщо і світла, то загорающая практично миттєво і без особливих проблем.
Обгорає незахищена шкіра представників середньоєвропейського фототипу приблизно за півгодини, а якщо сонячні промені дуже інтенсивні, то трохи швидше - хвилин за двадцять.
Фактор захисту засобів для засмаги може бути не максимальним, проте середні показники фактора захисту зайвими не будуть - навіщо ж провокувати опіки, навіть якщо їх вірогідність не стовідсоткова?
 1. Середземноморський фототип (південноєвропейських)

Якщо волосся темне (темно-каштанове або чорні), очі темно-карі, шкіра постійно смугло-оливкова, яка загоряє практично миттєво і практично ніколи не обгорає, тоді мова йде про середземноморському фототип.
Чи потрібні засоби для засмаги? Як відомо, береженого і Бог береже - це по-перше. По-друге, засоби для засмаги роблять колір шкіри більш рівним і дозволяють уникнути будь-яких неприємних відчуттів від дії прямих сонячних променів. По-третє, такі кошти забезпечують навіть смагляву шкіру необхідним харчуванням і вітамінами.
Так що можна зупинитися на засобах для засмаги з зовсім невеликим фактором захисту, проте ці кошти зайвими не будуть.
5-6. Індонезійська фототип. Афроамеріканський фототип
Представники індонезійського і афроамериканського фототипів мають дуже смагляву шкіру, яка іноді може бути темно-коричневою або навіть майже чорною. Волосся і очі у таких людей дуже темні - практично завжди чорні. Шкіра на сонце не обгорає.
Що стосується чинника захисту коштів для засмаги, то можна зупинитися на засобах з мінімальним сонцезахисним фактором, причому не стільки захищати шкіру від дії сонячних променів, скільки зволожувати її і підживлювати.
Увага! Чим світліше шкіра, тим сильніший сонцезахисний фактор для неї потрібен і тим коротше має бути час перебування під прямими сонячними променями.
Про сонячних променях (з точки зору сучасної науки)
Сучасна наука розрізняє сонячні промені трьох спектрів - UVC, UVB і UVA.
Найбезпечнішим для людей можна вважати UVC-випромінювання, тому що це самі "короткі" промені, які поглинає озоновий шар Землі і які до земної поверхні попросту не доходять. Хоча насправді саме ці промені найагресивніші.
Набагато небезпечніше UVB-випромінювання - це активні сонячні промені, завдяки яким ми отримуємо і сонячний загар, і сонячні опіки. UVB-випромінювання легко затримується одягом або склом, тому захист від цього випромінювання - легкий одяг (краще, звичайно, світла); капелюшок, косинка або бейсболка; сонцезахисні окуляри. Результат впливу UVB-променів помітний практично відразу - шкіра червоніє, а то і починає покриватися пухирями опіків.
Найнебезпечнішим і агресивним вважається UVA-випромінювання, яке не зупиняють ні шибки, ні літній одяг і яке проникає в глибокі шари шкірного покриву.
Саме UVA-випромінювання викликає фотостаріння шкіри, негативно впливаючи на колагенові і еластинових волокна, і має властивість накопичення, тому його згубний вплив (у тому числі поява пігментних плям і нових родимок, дуже висушена і млява шкіра) помітно не відразу, а в кінці сезону (у всякому разі, після досить тривалого періоду). UVA-промені забезпечують загар, який називають "повільним", тому що він проявляється через деякий час, який може досягати трьох діб. Саме "повільний" засмага вважається більш стійким.
І UVA, і UVB-промені здатні чинити на організм вкрай несприятливий вплив: вони руйнують структуру ДНК, надають переважна вплив на роботу імунної системи організму і можуть стати поштовхом для розвитку раку шкіри. Крім того, і UVA, і UVB-промені відомі як винуватці фотодерматозів і фотостаріння, яке відоме серед дерматологів як skin aging.
Вибираючи сонцезахисний крем, ми намагаємося забезпечити захист шкіри від ультрафіолетових променів і від їх шкідливого впливу на організм. Такий захист забезпечують UV-фільтри, і особливо важливі фотостабільні фільтри Mexoryl або Tinosorb.
Сонцезахисні фільтри і їх індекси
Для захисту від UVA/UVB-променів розроблені спеціальні сонцезахисні фільтри, що мають спеціальні індекси - SPF, IPD, PPD (PA).
Абревіатура SPFрозшифровується какSunProtectionFactor(солнцезащитный фактор) - так позначається сила захисної дії сонцезахисних засобів від UVB-вивчення.
Цікаво! Використовувати обозначениеSunProtectionFactorпредложил в 1962 році австралійський вчений Франц Грайтер. З тих пір фармацевтика і космецевтика усього світу користується цим позначенням.
Для людей кельтського і нордичного фототипу необхідні сонцезахисні засоби з SPF 40-50 +. На сонцезахисні засоби з SPF 30-40 можна переходити не раніше ніж через тиждень.
Для людей середньоєвропейського фототипу значення SPF можуть бути нижчими, але в перші дні перебування під прямими сонячними променями краще перестрахуватися і використовувати сонцезахисний крем з SPF 30-40.
Для середземноморського фототипу значення SPF можуть бути ще нижче, але нехтувати сонцезахисними засобами все одно не варто.
Представникам індонезійського і афроамериканського фототипу можна обмежитися сонцезахисними засобами з мінімальними значеннями SPF.
Увага! Щоб визначити, на який час забезпечено захист, рівень SPF кошти потрібно помножити на кількість "безпечних" для конкретного фототипу хвилин.
Наприклад, безпечний час для представників нордичного типу - 10 хвилин.


SPF кошти 15. Тобто під прямими сонячними променями можна перебувати 150 хвилин (10х15).
Однак слід пам'ятати, що сонцезахисний засіб може змиватися водою, потовими виділеннями, змазуватися рушником або долонями, тому реальне безпечний час може виявитися трохи менше.
Увага! Шар сонцезахисного засобу слід час від часу оновлювати.
Сонцезахисні засоби від UVA-випромінювання маркуються позначеннями IPD, PPD або PA.
Ступінь захисту від UVA-випромінювання позначається індексом IPD, що розшифровується як Immediate Pigment Darkening (швидке пігментаційних потемніння).
Максимальний показник IPD може бути 90, що говорить про те, що шкіра захищена від шкідливого UVA-випромінювання на 90%.
ІндексPPDрозшифровується какPersistentPigmentDarkening(постоянное пігментаційних потемніння). Індекс PPD повідомляє про те, у скільки разів це сонцезахисний засіб здатне зменшити дозу UVA-випромінювання.
На сьогоднішній день максимальне значення PPD (Persistent Pigment Darkening) досягає показника тільки 42, тобто всього 42% UVA-променів затримується. Проте роботи над збільшенням PPD сонцезахисних засобів тривають в багатьох лабораторіях і дослідницьких центрах світу.
Увага! Саме індекс PPD європейські та американські лікарі-дерматологи вважають найбільш точним.
Індекс PAінтенсивності захисту від сонячних променів UVA (Protection grade of UVA) найчастіше використовують японські виробники сонцезахисних засобів. Позначається індекс PA знаками "плюс": "+", "++", "+++".
Увага! На сонцезахисних засобах може бути нанесений напис BROAD SPECTRUM, що перекладається як "широкий спектр" і означає захист і від UVA, і від UVB-променів.
Що вибрати: сонцезахисний крем або спрей?
Вибираючи сонцезахисний крем або спрей (або будь-яке інше сонцезахисний засіб) слід дуже уважно поставитися до визначення свого фототипу. І якщо ви вагаєтесь, до якого типу себе віднести, то у випадку з вибором сонцезахисного засобу краще орієнтуватися на більш світлий тип шкіри і, відповідно, на більш надійний захист, оскільки обпалена і лущиться шкіра нікому не приносить радості: і боляче, і некрасиво, і сонячні дні доводиться проводити в тіні, а якщо піднімається температура (так, при сонячних опіках і таке буває), то і в ліжку.
За результатами досить численних досліджень, було встановлено, що оптимальне співвідношення SPF (SunProtectionFactor- сонцезахисний фактор) до PPD(PersistentPigmentDarkening— постійне пігментаційних потемніння) в сонцезахисних кремах становить від 2,5: 1 до 3: 1. Саме таке співвідношення SPF до PPD забезпечує найефективніший захист шкірних покривів від ультрафіолетового випромінювання.
Увага! Сонцезахисні засоби при їхньому постійному і правильному застосуванні не тільки запобігають сонячні опіки різного ступеня інтенсивності і фотоалергічні шкірні реакції, але і помітно зменшують ризик появи і розвитку онкологічних (ракових) захворювань шкірних покривів.
Скільки сонцезахисного крему потрібно наносити?
Соціологічні опитування, які проводилися в різних країнах і серед різних груп населення (вік, матеріальне становище та інші соціологічні показники), показали, що переважна більшість людей наносять на шкіру недостатня кількість крему, що зменшує захист і від UVB-випромінювання, і від UVA- випромінювання, тобто знижується фактор захисту.
При нанесенні на шкіру сонцезахисних засобів необхідно пам'ятати, що для тестування будь сонцезахисний засіб наноситься на шкіру в досить пристойному кількості: на кожен квадратний сантиметр відкритої шкіри під час тестів наноситься 2 мг сонцезахисного засобу з будь-яким фактором захисту.
Тому, наносячи на пляжі сонцезахисний засіб на відкриту шкіру, не варто економити - нічим хорошим це не закінчиться (в найкращому випадку ви просто розчаруєтеся в компанії-виробнику).
Якщо наносити на шкіру меншу кількість сонцезахисного крему, то ступінь захисту від UV-випромінювання (ультрафіолетового випромінювання) дуже помітно знижується. Відповідно, зростає ризик сонячних опіків шкірного покриву, а при наявності захворювань, при яких дуже важливий фактор інсоляції (сонячного опромінення), не буде забезпечена необхідна захист.
Увага! Переважна більшість людей, які користуються сонцезахисними засобами, завдають такі кошти в обсязі від 0,8 до 1 мг на квадратний сантиметр шкіри, тобто в два рази менше необхідної кількості (а то і в два з половиною рази менше).
Увага! Європейська маркування!
У 2007 році в країнах Європейського Союзу сонцезахисні засоби почали маркувати трохи інакше і у всіх країнах ЄС однаково, тобто маркування всіх сонцезахисних засобів була уніфікована. Ці зміни прийняті для того, щоб споживачі в будь-якій європейській країні могли отримати повну інформацію з усіх питань, пов'язаним з ефективністю та безпекою сонцезахисного засобу.
Щоб спростити маркування і зробити її абсолютно зрозумілою для споживача в будь-якій країні Євросоюзу, виділені чотири класи сонцезахисних засобів:

 • Засоби з дуже високим ступенем захисту (SPF50 +);
 • Засоби з високим ступенем захисту (від 40 до 50 SPF);
 • Засоби із середнім ступенем захисту (від 15 до 40 SPF);
 • Засоби з низьким ступенем захисту (від 6 до 15 SPF).

Прийняті стандарти, відповідно до яких будь сонцезахисний засіб повинен мати на упаковці інформацію про співвідношення SPF/PPD. Відомо, що повноцінний захист від усіх видів ультрафіолетового сонячного випромінювання (UVA і UVB) гарантує співвідношення SPF/PPD <3.
Але якою б крем або спрей не використовувався, необхідно пам'ятати, що діяти він почне лише через двадцять хвилин після нанесення на шкіру. У США з 2012 року Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських препаратів ретельно стежить, щоб на всіх сонцезахисних засобах обов'язково було таке попередження.
Також необхідно пам'ятати, що будь сонцезахисний засіб потребує постійного оновлення - кожні дві години або після кожного купання.
Не слід відмовлятися від використання сонцезахисних засобів у хмарну або похмуру погоду, оскільки неодноразово доведено, що хмари затримують не більше 20% сонячних променів, тобто 80% ультрафіолетового випромінювання досягає земної поверхні навіть при хмарності.
Способи захисту від сонячного опромінення
Асоціація раку шкіри (SkinCancerAssociation)обращает увагу на необхідність захисту шкіри від шкідливого впливу прямих сонячних променів.
 1. По-перше, настійно рекомендується наносити перед виходом на вулицю сонцезахисні засоби з відповідним сонцезахисним фактором на всі відкриті ділянки шкіри.
 2. По-друге, перебуваючи на пляжі, необхідно наносити повторно сонцезахисні засоби кожні 2:00 і після будь-якого занурення у воду.
 3. По-третє, не слід залишати необроблені сонцезахисним засобом ділянки шкіри.
 4. По-четверте, в періоди особливої сонячної активності слід обов'язково йти в тінь .
 5. По-п'яте, під час перебування на вулиці намагатися носити одяг, який не пропускає ультрафіолетового випромінювання (такий одяг випускають багато виробників одягу, призначеного для активного відпочинку), головні убори, що не пропускають ультрафіолетового випромінювання, і сонцезахисні окуляри з відповідним фактором захисту.

Відгуки та висновки
Звичайно, можна заперечити, що наші далекі предки ні про які сонцезахисних кремах, спреях та інших засобах навіть не думали. Однак згадайте, якою була в ті часи середня тривалість життя. Або згадайте, що в багатьох країнах, розташованих ближче до екватора, досі зберігся звичай сієсти - післяобіднього перерви.
І адже суть сієсти не в "поспати" а в тому, щоб не виходити під палючі сонячні промені в період їх максимальної активності. А в Єгипті, наприклад, в поля виходять і зовсім вночі, щоб уникнути агресивного впливу сонячних променів, які можуть бути не тільки ласкавими, але й дуже жорстокими.
Що ж стосується величезної кількості скорочень на упаковках з сонцезахисними засобами, то, по-перше, завжди можна звернутися до продавця-консультанта, а по-друге, вирушаючи в магазин, можна зробити для себе необхідні записи, щоб нічого не забути і не переплутати.