На сьогоднішній день карієс є найпоширенішою стоматологічної патологією. Тому важливе завдання батьків - допомогти своєму малюкові зберегти зуби здоровими і міцними. Для цього необхідно приділяти увагу профілактиці карієсу.
Головною причиною виникнення карієсу є кислота, яку виробляють живуть у роті бактерії. Ці бактерії змішуються з залишками їжі і утворюють наліт, який далі осідає на зубної поверхні. І чим довше цей наліт буде знаходитися на поверхні зуба, тим інтенсивніше будуть розмножуватися бактерії, виробляючи більше кислоти. Кислота пошкоджує зубну емаль, через що поступово руйнується зуб. Живлять бактерії містяться в їжі дитини крохмаль і цукор. Тому залишки їжі, які їх містять, дуже шкідливі для зубів.
Починати піклуватися про здоров'я зубів майбутньої дитини повинна кожна мама ще під час вагітності. Вживаючи спеціальні таблетки, що містять 1 мг фтору, можна домогтися подвійного ефекту: жіночий організм не втрачає фтор і у плода формуються міцні зуби. Майбутній мамі необхідно побільше вживати продуктів, в яких міститься кальцій (молоко, сир, кунжут тощо).
Після народження дитини стежте за гігієною. Ні в якому разі не передавайте свої бактерії дитині завчасно, адже існує теорія, що саме вони викликають карієс. Дуже часто ці мікроорганізми переходять з рота батьків разом з облизати соскою або ложкою. Ні в якому разі не робіть цього. Що впала соску прокип'ятіть або сполосніть, але не облизувати. Тільки так ротова порожнина малюка буде довше вільна від карієсу.
Запобігти виникненню і розвитку карієсу можна, грамотно організувавши живильний раціон сім'ї. Дитина обов'язково повинен отримувати кальцій з молочних продуктів (сир, молоко, йогурт). Для засвоєння кальцію в організмі потрібен в достатній кількості вітамін D. В організмі він утворюється в результаті впливу сонячних променів, а також потрапляє з їжею (у великій кількості він міститься в рибі і стравах з неї). Тому якомога частіше гуляйте з дитиною і приймайте сонячні ванни, які зміцнюють не тільки зуби, а й відносини в родині.
Щоб Ваші зусилля, які стосуються профілактики карієсу, увінчалися успіхом, намагайтеся обмежувати солодощі, так як саме вони є основними руйнівниками зубів.


Тільки за наявності на зубній емалі цукру розмножуються хвороботворні стрептококи. Переробляючи цукор, вони виділяють кислоту, яка має руйнівний вплив на зубну емаль. Намагайтеся якомога частіше давати малюкові свіжі овочі та фрукти, тому що містяться в них фруктові кислоти і цукор не є небезпечними для зубів.
Найнадійніший засіб для боротьби з карієсом - хороша зубна паста і щітка. Чистити зуби маляті необхідно як тільки з'явилися молочні зуби - зберігши їх здоровими, Ви забезпечите малюкові правильний і своєчасний зростання постійних зубів. Важливо виховати в дитини звичку чистити зуби щодня, щоб він ще в ранем віці усвідомив необхідність і важливість цієї процедури і був відповідальним за здоров'я своїх зубів.
Дитину двічі на рік необхідно профілактично показувати стоматологу. Якщо при черговому візиті до лікаря виявлено починається карієс, з метою захисту емалі від подальшого руйнування використовують з'єднання фтористого срібла або спеціальний фтористий лак. Процедура зовсім безболісна і триває близько однієї хвилини, а для запобігання карієсу ефективність цього методу досить висока.
При появі у дитини постійних зубів необхідно відвідати стоматолога, щоб провести таку корисну процедуру, як запечатування фісур (поглиблень) зубів. Таку процедуру бажано робити приблизно через рік-півтора після прорізування молярів. Завдяки цьому на жувальній поверхні зуба після вживання їжі не зможе накопичуватися наліт з бактеріями, які руйнують емаль.
Під час процедури лікар за допомогою пасти та щітки очищає зуби, а потім на поверхні зубів на область ямок і борозенок завдає кисле речовина. Далі на зуб він завдає герметик, який, затікаючи в мікропори емалі, під дією спеціальної лампи міцно там застигає. Герметик не тільки запечатує зуб, а також довгий час насичує зубну емаль іонами кальцію, магнію, фтору.
Ставтеся відповідально до здоров'я зубів Вашого чада. Тільки дотримуючись необхідні гігієнічні норми, Ви на довгі роки зможете забезпечити своєму малюкові красиву і здорову усмішку.