Багато хто дотримується думки, що основні навички рахунку і письма діти отримують у школі, проте у першому класі у дитини і так достатньо складнощів, та й сама незвична обстановка може бути лякаючою. Тому краще, щоб дитина до цього віку був уже трохи підготовлений.

І можете не переживати, що, мовляв, дитині буде нецікаво в школі, якщо він вже до першого класу буде стерпно читати, рахувати чи писати. У школі стільки всього цікавого - нові знайомі, такі незрозумілі і суворі вчителі, та й сама система освіти і нове поняття дисципліни куди складніше, ніж вивчення простих чисел.

Допоможіть дитині отримати максимум від цього нового світу, знаходження в якому не буде зводитися до виснажливому повторення незрозумілих завдань в і так стомлюючої обстановці постійної уваги і підвищених вимог. Для того, щоб заздалегідь навчити дитину рахунком, багато зусиль і не потрібно - варто витрачати буквально по 5-10 хвилин в день, при чому навіть не окремо спланованих занять, а в побутових і звичних дитині ситуаціях.

Щоб до школи у вашого малюка було розвинене логічне мислення і базові знання рахунку (хоча б до 10), варто зайнятися його навчанням заздалегідь - ці навички можна розвивати починаючи з 2-2,5 років. Можете купити підручники і розвиваючі книги для дітей - барвисті картинки і ігровий процес навчання дозволить вашому малюкові простіше сприймати нову інформацію і легше запам'ятовувати те, що ви йому пояснюєте.

Але це потім. Для початку варто познайомити малюка з базовими поняттями "один" і "два". Найпростіше це робити на прикладі простих, звичних дитині, однакових предметів - це може бути що завгодно, від ложок до ґудзиків. Покладіть перед дитиною спочатку одну річ, потім дві, пояснюючи, що ось одна, наприклад, чашка, а ось інша, а якщо разом - дві чашки.

Поступово збільшуйте кількість "чашок", але лише в міру того, як дитина зможе сам визначати число предметів. До 3 років дитина може спокійно орієнтуватися в числах і рахувати до 10. Головне не поспішайте і пам'ятайте - не можна навчити дитину просто вважати цифри, він повинен для початку вважати реальні предмети, а вже потім зможе порахувати абстрактні.

Повторюйте "пройдений матеріал" при кожній зручній нагоді, при чому не вимагайте від дитини повного розуміння з перших спроб - допомагайте йому, не виявляйте невдоволення і роздратування і ні в якому разі не сваріть дитину, якщо він плутається в цифрах. Всьому свій час. Постійно повторюйте рахунок і в підсумку він запам'ятає.

Дитині може бути важко всидіти на місці, поки мама намагається втовкмачити йому різницю між однією і двома ложками.


Краще проводити навчання між справою - наприклад, на прогулянці ("ось тітка гуляє з одного собачкою, а ось - з двома", "ось у тебе один м'ячик, і у того хлопчика один м'ячик, а якщо будете грати разом - у вас буде два м'ячика "і т.д.). Вважати адже можна все, що вас оточує - птахів, дітей на ігровий плоадке

Діти цього віку зазвичай люблять брати участь у домашніх справах, тому мимохідь можна тренувати дитини - подати одну тарілку, порахувати вилки і т.д. Також важливо пояснити основи співвідношення та порівняння ("ця чашка більше інший", "який шарфик ширше" і т.п.), поняття поділу ("тобі половинка, і мені половинка"). Займаючись чимось по дому просите дитини вам допомогти - відчутні предмети куди легше піддаються визначенню і підрахунку.

Ще важливо перед школою познайомити дитину з початковою геометрією, навчити поняттю форми, напрямки та розташування в просторі. Коли цифри вже освоєні, можна ускладнювати завдання - просити дитину описати, наприклад, не тільки скільки предметів знаходиться в кімнаті, але і як вони розташовані. Важливо розуміння дитиною відносності - показуйте на прикладі і просите дитини самого визначити кількість речей ("на кухні багато стільців і один стіл", "в шафі більше речей, ніж в тумбочці", "лялька Даша і зайчик Борька однакового розміру/зростання").

Крім самостійних ігрових навчальних моментів, можете використовувати навчальну літературу - читайте з дитиною казки, в яких фігурують числа, просите його переказувати почуте або розбирати сюжет на числівники ("на малюнку один ведмедик", "червоних квіточок в букеті більше, ніж помаранчевих "," скільки поросят ховалися від вовка "). Для наочності також можна використовувати рахункові палички - дитина зможе показувати те число, яке він визначає (важливо, щоб ваш малюк міг не тільки порахувати наявні предмети, а й показати необхідну кількість).

Важливим є порівняння, ази складання і віднімання, визначення порядку цифр в межах десятка - всьому цьому можна навчати в процесі гри, наприклад, загадуючи дитині число ("більше одного, але менше трьох") або працюючи з складовими частинами ("одна половинка і друга половинка, скільки разом? ") і т.д. Граючи, вчіть, і грайте, навчаючи - це допоможе розвинути у малюка логічне мислення, допоможе простіше освоїтися з математикою, та й просто підготує дитину до такого важливого, але незрозумілому явищу, як шкільне навчання.