На сьогоднішній день одними з найпоширеніших захворювань є вірусні захворювання, а також нерідко зустрічається зниження імунітету, що, як наслідок призводить до хвороби організму. Одним із широко застосовуваних препаратів при таких найпоширеніших захворюваннях і є циклоферон. Саме цей препарат останнім часом лікарі призначають досить часто як дорослим пацієнтам, так і маленьким дітям.

Склад і спосіб впливу препарату

До складу циклоферона входить акрідонуксусная кислота, кальцій стеарат, метилцелюлоза і К-метилглюкамін. Препарат застосовується в основному для лікування вірусів кліщового енцефаліту, гепатитів В і С, герпесу, грипу, цитомегаловірусу, вірусу імунодефіциту людини і ентеровірусу. Однак його призначають також як курсу терапії з усунення бактерій під час кишкових інфекцій. Більш того, циклоферон також є і "профілактикою" пухлин, не дозволяючи їм з'явитися.

Циклоферон є новою лікарською формою відомого иммуномодулятора, тому його відносять до імунотропних засобів. Це високомолекулярний індуктор освіти інтерферону, що володіє широким спектром біологічної активності. Так як циклоферон є індуктором ендогенного інтерферону, його імунотропних механізми дії добре вивчені.

Препарат має яскраво виражену противірусну, протипухлинну, протизапальну, імуномодулюючу та антипроліферативну дію. Крім цього циклоферон ще впливає і на секрецію цитокінів (TNFa, альфа-, бета-, гамма-типи ІФ та інтерлейкіни 1, 2, 4, 6, 8, 10). При попаданні в організм, циклоферон викликає високі титри? - І? -інтерферони В його тканинах і органах. Найвищий вміст інтерферону отримують ті тканини і органи, в яких найбільше міститься лімфоїдних елементів, тобто легенів, печінки, селезінці і слизовій оболонці кишечника. Більш того, циклоферон допомагає активізувати стовбурні клітини кісткового мозку, проникає крізь бар'єр між центральної нервової і кровоносної системами, а також коригує імунний статус організму, у разі наявності імунодефіциту людини.

Показання до застосування препарату

Препарат застосовується для лікування найрізноманітніших гострих, а також хронічних інфекцій. Грип, ГРВІ, ротавірусна інфекція та інші кишкові інфекції вірусного походження закінчуються набагато швидше і протікають набагато легше, якщо при цьому для лікування використовувати циклоферон . Крім того, вони зміцнюють імунітет, і активізовані захисні сили організму швидше справляються з інфекцією.

Дуже часто таблетки циклоферона призначаються цілими курсами при різних хронічних вірусних інфекціях, що протікають дуже мляво і тривало, а також викликають періодичні загострення, поступово підточують організм людини.

Клінічні випробування та схеми застосування таблетованої форми препарату

При клінічних випробуваннях препарату було встановлено, що клінічні прояви ВІЛ-інфекції супроводжуються стабілізацією і поліпшенням загального стану хворих. Найбільше значення клініко-імунологічна ефективність впливу мала при використанні такої схеми застосування препарату: перший, другий день лікування, з 4 по 10 через день, з 13 по 28 день через кожні 3 дні по 4 таблетки на день (тобто 600 мг), а далі 1 таблетка один раз на п'ять днів протягом чотирьох місяців, після чого слід один місяць перерви і повтор циклу спочатку. При такій схемі лікування спостерігається відновлення показників імунної системи у пацієнтів на ранніх стадіях ВІЛ.

При терапії герпетичних інфекцій гарною ефективністю відзначалися також й інші схеми, коротші. Так, поряд зі стандартною схемою (вищеописаною), застосовується і така: дві таблетки один раз на день сім днів поспіль, потім місяць перерви і все спочатку. Більш ефективним і доцільним було поєднання циклоферона з ацикловіром, а для профілактики рецидивів герпетичної інфекції був раціональний і самостійний курс циклоферона у вигляді монотерапії.

Для лікування або екстреної профілактики грипу, а також інших гострих респіраторних вірусних інфекцій препарат застосовується за такою схемою: перший день - чотири таблетки одноразово, другий, четвертий і шостий день по 2 таблетки один раз на день.


Всього курс лікування складається з десяти таблеток.

Крім того, що прийом препарату в перші дні захворювання на грип або будь-яким іншим ГРВІ приводив до істотного зниження ускладнень після хвороби, так ще у 90% хворих перебіг захворювання був легше, і процес одужання наступав швидше. Майже у 82% хворих, які приймали препарат, лихоманка тривала всього 1-3 дні, а температура спостерігалася всього у 23% осіб. Також було відзначено значне зниження тривалості катаральних симптомів і явищ інтоксикації у брали циклоферон. В середньому це становило від двох до двох з половиною днів, порівняно з іншими хворими групи контролю над перебігом хвороби.

Препарат також показав результат більш швидкого регресу клінічних проявів захворювань при наявності кишкових інфекцій. У таких випадках призначають по одній таблетці один раз на день перший, другий, четвертий, шостий, восьмий і одинадцятий дні початку лікування.

В залежності від форми захворювання циклоферон застосовують і в якості терапії при вірусному гепатиті . У цьому випадку існує дві схеми лікування, які поділяються ще й на менші, залежно від стадії і прогресу захворювання. Так, при гострої вірусної інфекції вживають по 3 таблетки (450 мг) один раз на день до 22 дня за вищеописаною схемою лікування. Далі лікування продовжують тільки при збереженні реплікативної активності вірусу і, відповідно, схема лікування вже змінюється: по 3 таблетки через кожні 48 годин (тобто кожні два дні) протягом трьох місяців.

У разі хронічної HB - HC інфекції застосовується така ж схема, як і вищеописана, але потім лікування триває ще півроку по 3 таблетки через кожні 72 години. При збереженні реплікативної активності лікування триває до одного року, по 3 таблетки один раз кожні 5 днів.

Для лікування кліщового бореліозу дозування приймає вигляд двох таблеток один раз на добу перорально Протягом трьох днів, а потім через день. Весь стандартний курс лікування становить 17 днів або десять прийомів циклоферона. Після цього проводиться ще й підтримуючий курс лікування протягом двох місяців по дві таблетки раз на п'ять днів.

У процесі такого комплексного лікування була виражена позитивна динаміка неврологічних показників, яка супроводжувалася ліквідацією дефіцитного стану інтерферону.

Плюси і мінуси

Застосування таблеток циклоферона в комплексній терапії при лікуванні будь-яких вірусних або інфекційних захворювань супроводжується чіткою лабораторної та клінічної ефективністю. Більш того, було відзначено більш доброякісний перебіг захворювань, зниження випадків затяжного їх перебігу чи розвитку інших ускладнень, а також підвищення і нормалізація основних показників хорошого імунітету.

Однак, як і всі лікарські препарати, він має деякі протипоказання до застосуванню. Так , цей практично безпечний препарат зовсім не можна вживати при важких захворюваннях або виражених порушеннях функцій печінки. Це пов'язано з тим, що циклоферон, як і всі діючі речовини, має властивість розкладатися або метаболізуватися на продукти його обміну, а при порушеннях роботи печінки, він має властивість накопичуватися в організмі, а не виводиться з нього, що призведе до зовсім інших наслідків.

При індивідуальній непереносимості компонентів препарату можуть виникати також і різні алергічні реакції організму.