Перш ніж давати рекомендації щодо того, як знизити білірубін в крові, необхідно розставити акценти на головному. Дана стаття - НЕ рецепт лікаря, а лише поради загального плану. Скористатися ними ви можете тільки за згодою вашого лікуючого лікаря і тільки після проходження всіх аналізів і тестів. Високий білірубін в крові - це не просто звичайний симптом. За ним криється реальна загроза для здоров'я в цілому, так що самолікування тут протипоказано з кількох причин. По-перше, навіть якщо у вас вже був стрибок білірубіну раніше, і він повторився, це ще не означає, що його викликали ті ж причини. По-друге, підвищення білірубіну найчастіше говорить про різного роду інтоксикаціях, а цей стан запускати не можна. І, по-третє, симптоми, за якими ви визначили цей стрибок, також можуть бути помилковими, а відповідно і самолікування недоречним.

Варто також знати, що захворювання, які безпосередньо пов'язані зі стрибком білірубіну в крові, лікуються в дев'яноста відсотках випадках в лікарняних умовах при госпіталізації. І, як правило, після одужання ще якийсь час ведеться спостереження. Пацієнт зобов'язаний проходити систематичні обстеження на предмет рецидиву (в основному, це біохімічний аналіз).

Симптоми і причини підвищення білірубіну в крові

Основні захворювання, пов'язані з підвищенням білірубіну - інтоксикації різного характеру, запальні процеси, інфекційні та вірусні захворювання печінки, жовчного міхура підшлункової. Якщо ви хоч раз чули про жовтяниці, то симптоми підвищення білірубіну вам будуть зрозумілі . Однак при багатьох розладах вищевказаних органів вони також можуть спостерігатися. Основний симптом - зміна пігментації шкіри і очних яблук. Шкіра набуває хворобливий жовтуватий відтінок, а очні яблука і зовсім стають насиченого бруднувато-жовтого кольору.

Такий "забарвлення" безпосередньо пов'язаний з білірубіном, адже цей пігмент, якщо звичайно розглядати його при збільшенні, пофарбований у жовто-зелений колір. Чим більше його в крові, тим помітніше зміни візуально.

Головна першопричина, по якій спостерігається підвищення білірубіну в крові - розпад гемоглобіну. Але в малих дозах він не небезпечний, адже такий розпад відбувається щомиті. Виходячи ж за рамки норм, білірубін стає токсичним. Його в медичній практиці позначають як непрямий.

Печінка - орган, який відповідає за вироблення та очистку крові. Він же контролює рівень білірубіну. Та частка виділення білірубіну, з якою орган справляється самостійно, іменується пов'язаним билирубином.


Він виводиться з організму природним шляхом, не завдаючи шкоди і ніяк не відбиваючись на загальному здоров'я.

Спостерігаючи у себе вищевказані симптоми, негайно зверніться до лікаря. Спочатку підготуйтеся до біохімічному аналізу на білірубін. Його найкраще здавати натщесерце з ранку.

Методи зниження білірубіну в крові

Як і говорилося вище, високий рівень білірубіну усувається найчастіше в госпіталізованого режимі, при лікуванні основного захворювання. У результаті рівень пігментації відновиться автоматично і прийде в рамки норми незабаром після одужання.

Найчастіше при підвищеному білірубіну прописують глюкозу внутрішньовенно через крапельницю. Глюкоза сама по собі корисна і здоровій людині. Вона допомагає організму адаптуватися і підвищити імунітет, позбутися від токсинів. У більш складних випадках призначається фототерапія. Її здійснюють за рахунок унікальних ламп, хвильове випромінювання яких впливає на зміни білірубіну в крові з токсичного в звичайний, нешкідливий для організму. Особливо лампи незамінні для лікування маленьких пацієнтів, в тому числі і новонароджених та немовлят.

Існує кілька причин зайвої вироблення білірубіну в крові і одна з них полягає в застої жовчі. У цьому випадку пацієнту найчастіше прописують комплексне лікування, спрямоване на поліпшення відтоку жовчі. Тут також допускаються і методи нетрадиційної медицини. Їх, за згодою лікаря, можна застосовувати і після одужання, для підтримки результату. Підійдуть відвари ромашки, м'яти, звіробою, листя берези і так далі.

Також в тандемі з нетрадиційним лікуванням доречні адсорбенти, під якими ховаються той же активоване вугілля або біле вугілля. Його можна і потрібно приймати при інтоксикації легкого ступеня.

Ще одна причина зайвої пігментації білірубіну - паразити. Виявити їх непросто, знадобиться робити три/чотири, а іноді й до десяти специфічних аналізів . Але лікування, в більшості своїй, швидке і надійне.

При вірусному гепатиті також можливі прояви підвищення білірубіну в крові. У цьому випадку крім основного лікування призначається і тандемне лікування-захист печінки, спрямоване на підтримку органу і нормалізацію його діяльності в цілому.

Профілактика захворювань, що викликають підвищення рівня білірубіну в крові проста: найчастіше все починається з токсинів, які потрапляють в організм при неправильному харчуванні і наявності шкідливих звичок. Контроль і відмова від останніх зменшить можливість розвитку небезпечних захворювань такого характеру до мінімуму.