Людський організм настільки складний і досконалий, що інший раз замислюєшся про те, як він взагалі зміг розвинутися до таких меж. Адже людина - це результат тисяч, а то мільйонів вдало збіглися випадковостей. Та й сам організм людини також складається з тисячі дрібних, але важливих елементів, які не тільки чудово уживаються між собою, але і взаімофункціоніруют, як одна суцільна інфраструктура. Коли щось у цій інфраструктурі ламається - це, так чи інакше, залежно від поломки, відбивається на всій системі в цілому. І іноді поломка настільки мала, але важлива, що не звертати на неї уваги попросту халатно по відношенню до себе. Саме так можна уявити собі таку поломку, як підвищення ШОЕ в крові.

З одного боку вона не заважає жити, але з іншого, вже точно не продовжить це саме життя. Ця невелика ремарка до даної статті лише доводить те, що з маленьких проблем виростають великі, якщо, звичайно, їх запускати.

Давайте спочатку розберемося в тому, що за поняття ховається за абревіатурою ШОЕ. Медичний довідник дає йому таку розшифровку: ШОЕ - швидкість осідання еритроцитів - неспецифічний лабораторний показник крові, що відображає співвідношення фракцій білків плазми.

Людині, далекій від медицини зрозуміти тут щось буде достатньо важко, тому потрібна додаткова розшифровка. Інша назва цього показника - реакція осідання еритроцитів (РОЕ).

Еритроцити або червоні кров'яні тіла - своєрідний транспорт для доставки кисню в усі клітини і вивезення вуглецю з них на зворотному шляху.

Аналіз на ШОЕ - це вивчення стану еритроцитів, вірніше їх здатності осідати в умовах, в яких кров не може згорнутися. Для цього під взяту на аналіз кров додається спеціальну речовину, яка не дає їй згортатися. Кров з речовиною залишають у пробірці у вертикальному положенні. Спостереження триває протягом години. В цей час під впливом природної гравітації еритроцити починають осідати на дно пробірки. Коли час аналізу закінчується, залишається тільки виміряти висоту рідини, яка буде поверх осіли еритроцитів (висоту плазми). Так з'являється основна одиниця для розрахунків - ШОЕ-мм/год.

Норма ШОЕ - мм/год у кожного своя, але, як правило, вона вписується в наступні рамки: для представниць прекрасної половини людства - 2-15 мм/год, для чоловіків інші показники 1-10 мм/год.

Швидкість осідання і вплив її зміни на здоров'я

У наш час, як би це дивно не звучало, здавати аналіз на ШОЕ стало популярно, принаймні, у країнах Західної Європи та Північної Америки кожен другий здає його мало не через місяць. У цьому немає нічого, що б говорило про зайву паніці. Навіть навпаки. По-перше, даний аналіз не обійдеться вам дорого і не займе багато часу, а його результати будуть відомі вже наступного дня. По-друге, на користь аналізу говорить його висока вірогідність. Але при цьому варто і знати, що в будь-якому аналізі можуть бути неточності і помилки. Тому при позитивному результаті лікар зобов'язаний повторити аналіз, і тільки якщо він підтвердиться вдруге - вживати заходів. І, по-третє, аналіз на ШОЕ в крові - це свого роду детектор хвороб, який може розповісти про те, чи протікає на даний момент в організмі яке-небудь захворювання.

Але і тут варто знати, що негативний результат ще не говорить про те, що ви стовідсотково здорові, а лише про те, що у вас на даний момент немає таких-то і таких-то захворювань.

В іншому ж за допомогою аналізу можна обчислити такі протікають недуги, як злоякісні новоутворення, інфекції різного роду і так далі . Ось список найбільш поширених захворювань, пов'язаних з високим рівнем ШОЕ в крові:

  • системні захворювання сполучної тканини,
  • захворювання нирок,
  • патології органів,
  • ревматологічні захворювання,
  • вірусні інфекції.

Якщо хвороба тільки набирає обертів, то на початкових стадіях через аналіз виявити її буде складно, особливо, в перші два/три дні. Але зміни білків все одно неминучі в таких випадках навіть після того як ви вже одужали. І в цій ситуації їх потрібно привести в норму, знизивши швидкість осідання еритроцитів. Цим ви багато в чому полегшите роботу організму у відновленні й уникнете можливі рецидиви недуги або розвиток нового.

Як домогтися ефективного зниження швидкості осідання еритроцитів у крові

Знизити швидкість осідання еритроцитів у крові можна за допомогою, як медикаментозного втручання, так і нетрадиційної медицини, в тому числі і народною.


Медикаментозне втручання не завжди доречно, адже корисним його назвати вже точно не можна. Тут радити ми не маємо права, адже всі призначається тільки індивідуально і тільки лікарем. Даний показник ШОЕ впаде і сам, якщо правильно лікувати основне захворювання.

Що ж стосується нетрадиційного лікування ШОЕ, то воно, найчастіше спрямоване на відновлення імунної системи і очищення крові вже після того, як пацієнт вилікується . Осідання еритроцитів у крові прискорюється через активну вироблення антитіл, яка відбувається під час захворювань і деякий час після них. Загальний імунітет різко падає, і з його відновлення варто почати лікування. Очищення й омолодження ж крові потрібно для повного одужання в цілому.

Отже, для нормалізації швидкості осідання еритроцитів у крові корисні відвари з лікарських трав протизапального характеру, наприклад, відвар ромашки, липи. А також гаряче питво, наприклад, чай з малиною, медом і лимоном.

Крім цього ваш раціон повинен бути багатий клітковиною і білковою їжею натурального походження. Виключіть напівфабрикати, продукти, що містять канцерогени. Корисний буде чорний шоколад, цитрусові, свіжі овочі, особливо, червоний буряк. Саме з її допомогою можна швидко і без шкоди нормалізувати швидкість осідання еритроцитів у крові і заодно очистити кров.

Рецепт із застосуванням буряка: червоний буряк необхідно помити, але не очистити, і не обрізати хвостики (корінці). На повільному вогні проваріть овочі протягом трьох годин. Дайте відвару охолонути і процідіть його. Сам відвар варто приймати тільки натщесерце. Бажано робити це ще перебуваючи в ліжку. Тому порцію варто заготовити ще з вечора. Пити треба маленькими ковточками, не поспішаючи. Одна порція - 50 грам. Курс очищення крові зазвичай складає не менше семи/восьми днів. Після закінчення курсу обов'язково здається кров на аналіз.

Також добре почистити кров можна і за допомогою соку буряка. Якщо немає соковижималки - тріть овоч на дрібній тертці і вживайте за годину/два перед сном у вигляді салату (нічим не приправляти і нічого не додавати!) Або протягом дня, але тільки як самостійне блюдо.

Якщо вичавлювати сік, то випивати його необхідно не менше 40-50 грам. Обмежень у прийомі соку буряка немає, але, важливо знати міру. При індивідуальній непереносимості, що буває досить рідко, знизити до 10-20 грам.

Також для очищення ідеально підходить питво на основі цитрусових і меду, наприклад, апельсиновий сік, лимонний сік і мед. Також можна додавати грейпфрут і ківі.

У тандемі з лікуванням основного захворювання також доречно вживати комплексні вітаміни з високим вмістом і мікроелементів, особливо важливих для крові та імунної системи: заліза, магнію, вітаміну А і так далі.

Підвищити імунітет в цілому і знизити ШОЕ можна за рахунок оздоровчої гімнастики на свіжому повітрі. Почніть з звичайних прогулянок у швидкому темпі і поступово додайте вправи. Також дуже корисний біг з прискореннями і спортивна ходьба (обидва варіанти гарні і їх можна чергувати).

Не забувайте про дихання і вправах на дихальну систему. Чим краще будуть працювати легені, тим більше в крові буде кисню і тим швидше нормалізується швидкість осідання еритроцитів. Для розробки легких найкраще запозичити вправи з класичної йоги. Але й без йоги просто постарайтеся завжди дихати розмірено і повільно - вдих повинен бути коротше видиху. Розтягуйте вдих-видих так, щоб за хвилину виходило зробити чотири/шість повторів. Вдихайте до тих пір, поки грудна клітка не заповниться повністю, затримайте дихання на кілька секунд і починайте видихати, поки в легенях не залишиться кисню. Можна навіть допомагати руками - натискаючи на грудну клітку або живіт.

Також прекрасно підійде і оздоровче плавання.