Кожен раз, коли температура під час захворювання підбирається до позначки вище 38 у дітей і 39 дорослих, саме час її знизити, щоб допомогти організму справлятися з недугою. І в цьому випадку більшість віддає перевагу медикаментозному методом зниження температури - ліків, забуваючи або ж не знаючи про нешкідливих альтернативах. Температуру знизити можна і без застосування ліків, причому дані методи не багатьом поступляться в ефективності, а от шкоди в порівнянні з препаратами навіть щадного дії вже точно не принесуть.

У цій статті мова піде про найбільш поширених методах нетрадиційної медицини для зниження температури без вживання ліків у дорослих і дітей.

Варто відзначити , що наведені нижче способи нормалізації температури можна комбінувати і використовувати разом для досягнення кращого результату, адже деякі з них тільки побічно, а не безпосередньо можуть збити температуру. Ось перелік ефективних методів нормалізації температури.

Вітамін С проти підвищеної температури

Напевно багатьом відомо, що від вітаміну С під час протікання недуги залежить багато чого, в тому числі і стійкість імунітету. Так що при перших ознаках не тільки високої температури, а й звичайної застуди рекомендується прийняти "забійну" дозу цього вітаміну як у природному вигляді (цитрусові, малина), так і у вигляді аскорбінової кислоти. Найкраще він засвоюється у вигляді свіжих соків або чаю з малиною.

Рясне пиття

Навіть під час незначного підвищення температури, не кажучи вже про спеку, в організмі швидше витрачається рідина і це може привести до перших ознаках зневоднення. Тому під час захворювання радиться збільшити кількість споживаної рідини в гарячому вигляді - рясне гаряче питво. Сюди входять бульйони, супи-пюре, чаї, лікарські настої з трав і так далі. А ось від кави і газованих напоїв варто відмовитися взагалі. Також рекомендується скоротити споживання напоїв, що містять сіль і знизити споживання солі в цілому. Пояснюється це тим, що хвороба виходить з організму з рідиною природним шляхом і через пори шкіри під час потіння. Сіль ж, навпаки, утримує рідину і уповільнює весь процес одужання.

Компреси для зниження температури

В якості компресів підійдуть як лікарські відвари, так і звичайна холодна вода, яку ще й можна розбавити оцтом в співвідношенні одні до п'яти.


Для компресу береться махровий рушник, змочувати яке необхідно через кожні пару хвилин або в міру його нагрівання (компрес буде нагріватися від контакту з гарячою шкірою хворого). Накладається компрес на лоб і місця підвищеної циркуляції крові - кисті, стопи, пахви, пах.

Швидше збити температуру допоможе компрес з льодом. Лід загортається в рушник, і компрес накладається на ті ж ділянки, про які згадувалося вище з однією поправкою. Якщо звичайний компрес можна тримати кілька годин, то на основі льоду не більше п'ятнадцяти хвилин.

Обтирання, обливання і прохолодні ванни

У випадку, коли температура вже досить висока і практично критична, необхідно діяти кардинально. Для цього підходять розтирання, обливання і прохолодні ванни.

Розтирання горілкою і водою з оцтом дає швидкий відчутний результат незалежно від того, яку рідину застосовувати. Горілка під час висихання на тілі діє охлаждающе, як і оцет. Хворого варто добре обтерти рушником, змоченим в рідині, і не одягати якийсь час, поки рідина не випарується природним шляхом.

Обливання можна проводити як на вулиці, так і в душі або у ванній. Вода повинна бути прохолодною, але не нижче 19 і не вище 30 градусів за Цельсієм. Процедура триває не менше п'ятнадцяти хвилин і не більше півгодини. За цей час температура повинна впасти мінімум на п'ять градусів.

Якщо вибирати ванну для зниження температури, то хворого в неї треба посадити так, щоб вода не діставала до легенів. При цьому можна верх накрити мокрим простирадлом, яку також необхідно періодично змочувати у холодній воді.

Ванну варто приймати не довше двадцяти хвилин. Після прийому, як і у випадку з обтиранням, вода повинна висохнути природним шляхом. Це також знизить температуру.

Провітрюване приміщення

Приміщення, в якому перебуває хворий, має бути добре провітрено і сухе, але не тепле. Температура в приміщенні може бути не вище 21 і не нижче 17 градусів. Якщо хворого морозить, доречно укутати його в кілька ковдр, якщо ж ознобу немає, то кутатися не варто. При лихоманці корисно пропотіти, вживши будь потогінний напій, наприклад, чай з малиною, лимоном і медом.

Одяг хворого повинна бути з бавовни, льону або інших натуральних матеріалів, що дозволяють шкірі нормально дихати.