Обставини народження, запевняють сучасні психологи, визначають подальше життя. Новосибірськ був народжений волею інженерної думки, якби тут судилося стати міським стінах, козаки, що живуть навкруги, звели б їх задовго до 1893 року. Новосибірськ з'явився на світ з інженерного хотінням. Вибирали не місце для міста - місце для моста через Об. Міст і поклав початок третьому за величиною місту Росії.
Першу вулицю нового міста назвали "Фабричній". Перш сибірські купці давали вулицям імена Лєскова, Некрасова, Толстого .. Але новонародженому місту біля мосту судилося стати містом науки і виробництва. І тільки перебудова ненадовго загальмувала його інтелектуальний і ділове розвиток.
Сто десять років тому перша ж нова вулиця відгородила новобудови від річки. З тих пір архітектори міста роблять постійні спроби "розгорнути місто до Обі". В останні роки - з успіхом. Набережні стають місцем для гулянь. Влітку тут парк атракціонів, тут проводять свята і рок-фестивалі, неподалік від моста на хвилях гойдається фонтан - на радість гуляє публіці. Взимку на набережній споруджують чарівні льодові містечка: казкові фігури, теремки, гірки.
Головна ж вулиця міста, яка починається прямо від Обі, називається "Червоний проспект". Тобто - "красивий проспект", хоча в радянські роки ім'я головної вулиці звучало дуже революційно. На більшій частині проспекту широка проїжджа частина розділена бульваром.
Що відвідати в Новосибірську? В театр, на концерт, на виставку, в кафе або клуб. З ландшафтних видовищ можна порадити зоопарк і неодмінно - з'їздити в Академмістечко. Новосибірськ не здивує архітектурним середовищем. Особа цього міста - люди, а не стіни. Виняток - стіни театру Опери та Балету, знаменитого величезною сценою, високим куполом, пишним оздобленням залу, де дуже недоречно відчуваєш себе, прибігши "на балет" прямо з роботи, в джинсах і черевиках на товстій підошві. У Новосибірську - одна з кращих в Росії балетних шкіл, в останні п'ять років, тут йдуть авангардні оперні постановки. У грудні будівля театру відкривається після реконструкції, заради цієї події в місто приїжджав Президент РФ.
Новосибірськ - місто театральний. Старовинний "Червоний факел", він же "Сибірський МХАТ"; молодий "Глобус", колишній Театр Юного Глядача; зовсім молодий і вже дуже відомий і багаторазово титулований нагородами російських і міжнародних фестивалів маленький Міський театр під керівництвом Сергія Афанасьєва: злі язики називають його "модним театром", доброзичливці кажуть, що це - "театр для інтелігенції". Є ще кілька театрів менш статусних, є безліч театральних студій, є два "фірмових" новосибірських театральних фестивалю. "Sib-Altera", що в перекладі означає "інша Сибір", фестиваль для недержавних театрів, далеко не тільки сибірських. Торік на вистави пітерського театру "Дерево" в рамках "Sib-Altera" глядачі приїжджали навіть з Санкт-Петербурга. Адже на батьківщині легендарний колектив Антона Адасинського виступає рідше, ніж в Новосибірську.
Другий фестиваль "Міжнародний різдвяний" проходить раз на два роки в грудні. Фестиваль іншої спрямованості, але не менш цікавий, він демонструє театральні та музичні досягнення, визнані і критикою, і глядачами. "Різдвяний фестиваль" - це еталон, "Інша Сибір" - пошуки нового. Порожніх місць у залах для глядачів практично не буває не тільки у фестивальні дні.
Новосибірськ - місто музичний. Музики тут грають багато хорошої і різної, на
будь-який смак: старовинною, джазової, класичної, шлягерний. Симфонічний оркестр під керівництвом маестро Арнольда Каца. Ансамбль старовинної музики. Джазових ансамблів не перелічити. Два філармонійних зали, один з них - колишній Будинок Політосвіти, другий - колишній Будинок Леніна, побудований на кошти жителів міста після смерті вождя світового пролетаріату. Кожен житель купував по цеглинці, і вийшло красива будівля, ошатне, затишне, з хорошою акустикою.


У ньому довгий час розміщувався Театр Юного Глядача, потім ТЮГ переїхав, і в білому залі з вишневим завісою тепер звучить музика.
У Новосибірську завжди можна знайти пару-трійку цікавих виставок. А ще кафе на будь-який смак. Від французьких чи німецьких кондитерських до китайських ресторанчиків і українських харчевень. Про фаст-фуди самого різного властивості і не згадуємо. У Новосибірську дуже багато клубів, і теж на будь-який смак. Від "модного" "Рок-Сіті" де проходять найбільш просунуті концерти, до клубів молодіжних, авангардних, попсових, "мажорського", клубів для тінейджерів і людей старшого віку, клубів з репутацією респектабельної і навпаки. У Новосибірську є куди піти з друзями.
А якщо ви - людина приїжджий і друзями обзавестися ще не встигли, то вирушайте в зоопарк, не пошкодуєте. Довгий час зоопарк в Новосибірську тулився на крихітній території біля ринку, а потім переїхав до лісопаркову зону. І пов'язано це велика справа з ім'ям знаменитого в Новосибірську людини Ростислава Сергійовича Шило, директора зоопарку. Величезні вольєри, дитячі майданчики для молодняка, катання на конях, і ліс навколо. Цей зоопарк залишає не обтяжливе, як часто буває, а радісне враження. Самі посудіть, було б тут тваринам погано, хіба трапився б ненароком такий пікантний мезальянс між левом і тіргіцей, в результаті якого, ось уже рік у зоопарку підростає чудо природи-"лигр"? Гордість і любов самого Ростислава Сергійовича - "котячі", яких в Новосибірському зоопарку не злічити: крім левів-тигрів і сніжний барс, і гепард, і ягуар, і ягуарунді, і пантера і так далі. А ще безліч всякої чудесній дрібниці, на зразок товстих манулів з квадратними мордаха, мавпочок всіх мастей, флегматичного тапіра, чи то маленького слона, чи то великий свині.
Ну а про Академмістечко багато розповідати не треба, про нього ви неодмінно хоч разок чули . У шістдесяті роки минулого століття, коли вірили в те, що науково-технічний прогрес принесе щастя людству, в хвойному лісі в сорока кілометрах від Новосибірська виріс ще один його район, призначений для життя і роботи наукових співробітників. Спроектований на іноземний манер, з котеджами (хоча і з п'ятиповерхівками теж) і з численними НДІ, містечко ріс у лісі, без попередньої вирубки всій території і тому вийшов зеленим і затишним, і навіть сучасні висотки не змогли приховати індивідуальність його вигляду.
В Академмістечку розташований знаменитий Новосибірський державний університет, так що Академмістечко - це ще й містечко студентів. Ну і, нарешті, Академмістечко стоїть на березі моря. І нехай це море штучне, і з точки зору екології регіону будівництво Обської ГЕС і створення Обского водосховища було, мало не актом вандалізму: безліч сіл виявилося затоплено, клімат змінився і т. П. Жителі міста до свому "морю" звикли, влітку по його берегах - пляжі, працюють бази відпочинку, літні табори. На море проходять змагання яхтсменів, на морі бувають шторми і над хвилями літають чайки. Може бути, штучне море потихеньку стає справжнім?
Одного разу, на початку весни, дві французькі актриси, приїхавши зі Середземноморського узбережжя в Новосибірськ на театральний фестиваль, говорили, що найбільше їм сподобалися тут люди. А під номером два значилося .. море, тоді тільки розкрилися з-під льоду.
Ну а поки море під льодом - в лісі повно снігу. "Сибіряк - значить, лижник" - радянський лозунг. І треба сказати, що відповідає правді життя. В околицях Новосибірська багато лижних баз, до яких легко доїхати міським транспортом. Бігові лижі, ковзани і снігоходи, гірські лижі і дошки - все це можна взяти напрокат. Що і роблять дорослі і діти, молодь і літні. Будь місто хоч тричі інтелектуальним і театральним, коли зима шість місяців поспіль, мимоволі згадаєш дитинство.
Www.rostur.ru