Російський турист давно, ще в середині 90-х, "проголосував грошима" за відпочинок у Туреччині: якась ніяка закордон, візу в посольстві оформляти не потрібно, ціни прийнятні, до того ж є деяка екзотика. Але на турецькому узбережжі все ще залишаються мало освоєні росіянами ділянки.

За російськими оцінками, Туреччину щороку відвідує 1,7 мільйона росіян. Турки, які вважають російським та литовця, і українця, і молдаванина, видають іншу статистику - 2,5 мільйона. Звичайно, німців тут відпочиває дещо більше, але це саме через германської схильності заощаджувати на всьому. У нас же, навпаки, поїздка в Туреччину - знак приналежності до стабільного середнього класу, тобто елемент престижу. Хто бідніший, відпочиває на дачах і садових ділянках.

Як розповідають фахівці туристичного ринку, туризм буває двох типів - умовно кажучи, "погрітися на сонці" або "отримати незабутні враження". Ну і, природно, є клієнти, які бажають поєднати обидва задоволення. Що стосується туру в Туреччину, то російські досить довгий час їхали сюди виключно з метою "погріти пузо" (як деякі самі це називають). У зв'язку з цим найбільш відвідуваним курортом стали Анталья і її околиці. Тут для "зігрівання пуза" зроблено все і навіть трохи більше.

Але автор цих рядків відноситься до іншого підвиду туристів. Я не люблю засмагати і пасивно валятися на березі, зате мені подобається лазити по руїнах. І, думаю, таких людей в Росії чимало. А що можна побачити в Антальї? Два-три древніх міста по сусідству, де тепер живуть турецькі торговці, які всю дорогу будуть вам заважати, маючи намір впарити якусь дурницю.

Тим часом, в головах росіян досі панує хибна думка, що античну культуру треба дивитися в Греції. І любителі цього напрямку в туризмі валом валять в Афіни. Мало хто уявляє собі реальний розмах античної цивілізації, а адже майже 80% всіх пам'ятників тих часів знаходиться на території нинішньої Туреччини. Це факт, з яким слід рахуватися.

Більше того, Туреччина - країна велика. Іслам наступав зі сходу на захід поступово, століттями. Тому в західній Туреччині збереглося набагато більше античних будівель. Дикуваті тюрки з Азії спочатку просто рівняли все із землею, але потім поступово перейнялися грецько-візантійської культурою і почали ставитися до завойованим містам набагато дбайливіше. Саме тому захід Туреччини найбільш жваво і наочно допомагає зрозуміти, що являла собою справжня античність.

Вибираємо "зірки"

Величезна прибережне простір від Чанаккале (міста на березі протоки Дарданелли) до більш-менш відомого в Росії Мармаріса дає всі можливості і доторкнутися до античності, і просто відпочити, валяючись на пляжі. Треба відзначити, що російські туристи досі слабо досліджували цей район. У травні нинішнього року довелося проїхати від Чанаккале до Ізміра (половина Егейського узбережжя), і ніде, ні в одному з місць туристичного паломництва не почув я російської мови. Це знак неосвоенности узбережжя Егейського моря росіянами (скажімо, в Антальї і околицях від російськомовних просто сховатися нікуди).

На мій погляд, це просто образливо. Те, що я побачив у поїздці, склало, мабуть, одне з найсильніших вражень мого життя. І, думаю, це варто рекомендувати співвітчизникам.

Спочатку - кілька слів про інфраструктуру. Весь простір від Чанаккале до Мармаріса прямо-таки усіяне готелями та базами відпочинку. Таким чином, навіть подорожуючи "дикунами", ви можете бути впевнені, що хоч кілька місць знайдеться навіть в самий що ні на є курортний сезон. Якщо поїздку організовує турфірма, то повинен зробити одне важливе зауваження: розрив між трьох- і чотиризірковому готелі в Туреччині прямо-таки разючий. З цього слід виходити. "Три зірки" - це найчастіше погано обставлені кімнатки зі старою напіврозбитих меблями і непрацюючим кондиціонером. Тобто те ж саме, що ви отримали б на чорноморських курортах, тільки там це буде навіть дорожче. Якщо вас приваблюють закордон як така і нехитрий відпочинок біля води , то можна зупинитися і на цьому варіанті. Крім того, він підходить путешественнікам- "дикунам", які зацікавлені в мобільності, - адже їм потрібно побачити якомога більше.

Якщо ж ви хочете, щоб "все було цивілізовано ", не скупіться і сміливо платите за" чотири зірки ". Чесне слово, витрати виправдані. У таких готелях стандартно є басейн, сауна, тренажерний зал, салон краси, супутникове ТБ з російськими програмами, триразове харчування (шведський стіл), так звана "анімація" (ігри на свіжому повітрі), танці вечорами і багато чого ще, включаючи катання на "бананах", польоти на парашутах, навчання віндсерфінгу і т.п. Готелі розташовані на березі моря, і бажаючі можуть в нього залізти (до речі, самі турки не дуже-то люблять морські купання, в 9 з 10 випадків у морі плавають іноземці). Як правило, такі готелі надають "безкоштовне" пиво і газовані напої - їх можна брати скільки завгодно. Головне, не надто захоплюватися "халявою".

По всьому Егейського узбережжя активно будуються дороги майже європейського рівня. Думаю, через 2-3 роки переміщення по цьому регіону буде суцільним задоволенням. Поки ж я спостерігав лише перші штрихи майбутнього дорожнього раю.

Ще одна порада. Якщо ваша мета - просто "погрітися", можна вибирати готелі в "провінційній глушині" (більше 20-30 км від довколишнього великого міста). Але якщо хочеться подивитися країну і не відриватися від світу, краще жити ближче до міст. На півночі Егейського узбережжя це Ізмір, Алиага, Айвалик і Чанаккале. На півдні - Кушадаси і Бодрум. У містах є транспорт, на якому можна дістатися до визначних пам'яток. Якщо ж ви будете перебувати далеко від центрів цивілізації, такі поїздки зроблять вас заручниками місцевих таксистів - і вже вони постараються отримати з клієнта по максимуму. Таксистів можна зрозуміти - доходи зазвичай мізерні, а сім'ї у них, за мусульманським звичаєм, великі.

Місця гомерівської слави

Тепер трохи про те, що можна побачити на Егейському узбережжі. Почнемо наше коротку подорож з півночі. Перший його пункт - Чанаккале, дуже чистий і красивий містечко європейського типу, що стоїть на березі Дарданелл. Він чудово передає загальну атмосферу приморського життя, тому один день провести тут варто. У місті є військово-морської та археологічний музеї (для любителів такого роду пам'яток). Військово-морський музей, до речі, вельми непоганий (вхід, як і скрізь, на рівні 3-5 доларів).

На набережній Чанаккале стоїть величезний дерев'яний кінь, що використовувався у відомому фільмі "Троя". Мені подумалося, що він поступово гниє на морських вітрах. Так що - поспішайте бачити, а то, схоже, він вже через кілька років закінчить своє існування на звалищі.

На південь від Чанаккале вздовж берега розташоване десятка півтора готелів, що виходять на Дарданелли. Місце мальовниче, але, на жаль, купатися тут не дуже приємно - море досить брудна, дно кам'янисте, і повнісінько медуз (яких наші люди чомусь дуже бояться).

Чанаккале цікавий, в першу чергу, тим, що в 30 км від нього знаходиться та сама Троя, яку розкопував Генріх Шліман. Взагалі-то, є ще одна Троя, дещо південніше (саме вона - "справжня"). Але більшість туристів їде саме в Трою Шлімана. І не даремно. Добре збережені руїни міста досі справляють незабутнє враження (квиток коштує 10-12 доларів). Тут варто черговий величезний дерев'яний "троянський кінь", в який дуже люблять забиратися діти.

З Чанаккале можна перебратися на європейський берег, проте російському туристові дивитися там особливо нічого (хіба що, для великих любителів історії, - військовий меморіал у пам'ять битви при Чанаккале в 1915 році). Крім того, городки на європейському березі (на зразок Геліболу-Галліполі) більш провінційні і брудні. У самому Галліполі є музей турецького адмірала, пірата і картографа Пірі Рейса, який, по ідеї, повинен бути цікавий. Однак він постійно закритий, а місцеві жителі повідомляють, що його доглядач "щойно пішов на ринок".


Загалом, турецьку Європу відвідувати особливо не рекомендую ...

Берег - турецький, пам'ятники - грецькі

Їдемо з Чанаккале далі на південь. З найбільш вражаючих історичних місць слід зазначити Ассос (біля невеликого містечка Бехрамкале), заснований в VIII столітті до н.е. Місто був багатий і відомий по всьому еллінському світу. Тут один час навіть жив Аристотель. Зараз це величні руїни на вершині гори. Звідти чудово видно грецький острів Лесбос, особливо в сонячну погоду. Буквально в двох кілометрах - морське узбережжя, прямо-таки засіяне готелями на різний смак і достаток.

Трохи не доїжджаючи Ассосе, можна побачити руїни храму Аполлона Смінтейона (або Аполлона Мишачого). Однак турки явно збиралися їх оновити за допомогою сучасних бетонних блоків, тому виглядає храм зараз досить комічно. А добиратися туди складно, доведеться трястися по розбитих путівцях. Так що слід подумати - чи варто? Рекомендую виключно затятим шанувальникам античної культури. Атмосфера там відповідна, я б сказав - мутно-мрачноватая, чужа сучасній людині.

На шляху ви будете тут і там зустрічати покажчики на різні історичні пам'ятники. Їх тут десятки, але, по правді кажучи, багато з них досить одноманітні. Тому буду говорити про найбільш примітних.

Наступним цікавим пунктом на Егейському узбережжі (точніше, в деякому віддаленні від нього) є Пергам (Бергама по-турецьки). Це типовий турецький провінційне місто з усіма його принадами, начебто курних вузьких вуличок і великого, бруднуватого "псевдовосточном" базару, але любимо ми його не за це. Тут є дві дуже показові "руїни". Перша - Пергамський акрополь, чудовий античне місто на вершині гори. Правда, найцікавіші елементи міста відвезені до Європи і виставляються там в музеях, але він і без них вражає: колони, тунелі, величезний амфітеатр і святилище Траяна. Зверху відкривається просто приголомшливий вид на околиці.

Внизу, біля самого підніжжя гори з акрополем, ви побачите руїни величезного храму з червоної цегли, чимось смутно нагадує європейські католицькі собори. Це знаменита "Пергамська церква", яка згадується в Апокаліпсисі. Треба сказати, що руїни дуже мальовничі і, по-моєму, єдині у своєму роді у всій Туреччині. Під не існуючим вже склепінням будівлі носяться ластівки ...

Якщо проїхати ще кілометрів зо три, можна побачити другу велику пам'ятка - так званий Асклепійон, перший в історії людства курорт, заснований давньоримським лікарем Галеном. Колись, у II-III століттях н.е. сюди з'їжджалися багаті жителі Римської імперії, щоб пройти лікування цілющою водою, різними настоянками і якоюсь подобою психоаналізу. Справа в тому, що Гален змушував пацієнтів спати в спеціальній підземній галереї - вона, до речі, частково збереглася, - а потім ставив їм діагноз на основі розказаних йому снів. Щось схоже на цілюще джерело існує тут і сьогодні. Правда, створюється враження, що воду подають з місцевого водопроводу, проте вона досить приємна на смак.

Ви можете побачити тут не тільки традиційний амфітеатр і залишки колон, а й непогано збережені руїни другий за величиною в античному світі бібліотеки . Тут знаходилося 200 тисяч томів, у що віриться насилу - вже дуже маленьку будівлю ...

Від Пергама дорога на південь веде до Ізмір (давня назва - Смірна), великому і цілком сучасному місту на березі Егейського моря, точніше , Ізмірського затоки. Він дає прекрасне уявлення про сучасні великих містах Туреччини, що, до речі, важливо, тому що в тій же штучною і "вигаданої" Антальї ви так і не дізнаєтеся, яка справжня сучасна Туреччина. Ізмір - справжній "місто контрастів". Тут є античні руїни, метро та сучасні гігантські супермаркети, високі будинки зі скла і бетону, а поруч з усім цим можуть виявитися натуральних нетрі. Тут варто провести день-два ...

Навколо Ізміра теж повнісінько всіляких пам'яток, з яких найбільш відомий античне місто Сардис з храмом Артеміди.

Що стосується Артеміди, то в міру вашого просування на південь її згадки будуть зустрічатися все частіше. Природно, головна точка, де її "туристичний культ" досягає апогею, - це Ефес (росіянам найбільше відомий своїм пивом). Насправді, Ефес - мабуть, найкращий з усіх збережених тут античних міст, де можна наочно уявити собі реалії колишньої життя. Втім, фотографії стародавнього Ефеса можна бачити майже в будь-якому проспекті, що стосується відпочинку в Туреччині, тому спеціально про нього я розповідати не буду. Скажу єдине: він повинен входити в першу трійку міст, обов'язкових для відвідування подорожуючими по Егейського узбережжя, поряд з Троєю і Пергамом.

Тут же, поруч з Ефесом, високо в горах, знаходиться шанований католиками "будинок Богоматері Марії ", де мати Ісуса провела останні дні. Православна церква його не визнає, однак сама по собі поїздка сюди досить цікава, та й пейзажі, які ви побачите по шляху, просто незабутні.

Ще південніше - помаленьку освоюваний російськими туристами дуже милий і красивий містечко Кушадаси. Не можна сказати, що наповнений пам'ятками, зате там багато готелів, і він дуже вигідно розташований. Тобто тут можна провести всю відпустку, валяючись на сонці, а можна поїздити по узбережжю, зробивши Кушадаси своєї основної "базою".

У готелях, природно, представлений весь спектр типових курортних розваг, включаючи, крім іншого, дайвінг, віндсерфінг, катання на яхтах. Я вже не кажу про стандартні наборах готельних послуг ...

Загалом, я б назвав Кушадаси найбільш вдалою точкою Егейського узбережжя, яка надає потенційні можливості любителям всіх видів туризму. Поруч - чергова серія античних руїн, які не так вражають, як Ефес або Пергам, але все ж цікаві.

Наступний великий пункт нашої подорожі - Бодрум. Місто сам по собі не представляє нічого, так як побудований в панельно-конструктивістському дусі. Втім, тут є чудова фортеця Святого Петра, яку обов'язково варто відвідати, а також залишки Мавзолею (Не ленінського, зрозуміло, а справжньою гробниці місцевого сатрапа часів перського панування на ім'я Мавсол). Ну і, звичайно, околиці Бодрума теж досить привабливі. Не кажучи вже про те, що тут також повним-повнісінько пристойних готелів для відпочинку.

Власне кажучи, на цьому Егейське узбережжя закінчується, поступово переходячи в Середземноморське, набагато краще відоме російським туристам. І все ж я вважаю, що Егейський регіон буде цікавіше. Тут є можливості для самих різних типів відпочинку, антична цивілізація представлена значно більше зримо. Та й взагалі, поки що цей район дає відчуття деякої "елітарності відпочинку", чого давно вже немає в Антальї, Белеку і Кемері, де персонал говорить російською і сусідом по готелю може виявитися колишній однокласник, а то і далекий родич.

Егейське узбережжя, якщо до подорожі підходити грамотно, створює враження якогось абсолютно "іншого світу", а це, на мій погляд, дорогого коштує. На поїздку по регіону (з родиною і "дикунським" образом) я витратив досить велику суму, але мені цих грошей абсолютно не шкода - бо нічого подібного я ніколи ще не переживав. Це був суцільний яскравий калейдоскоп з руїн, чудових пейзажів, моря, неба, повітря, давньої історії та сучасних реалій.

Між іншим, я рекомендував би 10-денні тури, з яких 6 днів могли бути подорожжю по узбережжю , а 4 - спокійним відпочинком на березі моря в одному з готелів. Чесне слово, мені це здається кращим варіантом.

Як я вже сказав, російських туристів на Егейському узбережжі замало. Хіба що в Кушадаси і Бодрумі чути російську мову. У зв'язку з цим змушений відзначити одну неприємну особливість: найближчим російське консульство розташоване в Стамбулі, тобто в 400-500 км від місць відпочинку. Не дай бог, щось трапиться (типова ситуація - втрата документів), проблем не оберешся. До речі, російському МЗС давно пора подумати про відкриття консульства в Ізмірі, тому що потік туристів сюди буде наростати з кожним роком. Адже це місця, які просто гріх не побачити.

Сергій Кізюк http://www.business-magazine.ru