Відкрився для огляду світ змусив наших людей забути про колишні уподобаннях. І в Індію стали їздити заради делійських ринків, наповнених дешевими товарами. Але човники - явище тимчасове. А Індія була і лишається однією з найпривабливіших для мандрівника країн.

В Індії - двадцять п'ять штатів і сім союзних територій, багатих пам'ятками. Делі, Агра, біломармуровий Тадж Махал (як відомо, восьме чудо світу), рожеве місто Джайпур, космополітичний Бомбей, нескінченні золоті пляжі Гоа, заповідники з тиграми і крокодилами.

Росіяни рано чи пізно про це згадають. Левову частку нового російського потоку туристів будуть складати люди найвибагливіші, звиклі до комфорту. Якраз для них в Індії існують готелі, аналогів яким ніде немає, - перетворені на готелі палаци магараджею. Ніч у вельможного спокої обійдеться інший раз дорожче, ніж в європейському п'ятизірковому готелі. Але обслуговування - не чета західноєвропейському. Індійці до цього підходять з усією відповідальністю: на ніч на подушку квітка з цукеркою кладуть, а весь день не те що в рот дивляться - пилинки здувають. Якщо є.

Їжа, з точки зору місцевих жителів, - заняття не менш серйозне. Згідно старовинним приписами, в кожній страві має бути присутнім шість смаків: солодкий, солоний, гіркий, терпкий, кислий, гострий. Кожен з них впливає на стан людини певним чином, а правильне поєднання всіх шести полегшує існування, а іноді навіть робить життя приємним. Ви можете випробувати дію цілющої індійської їжі на собі. Якщо на респектабельний ресторан вашого гаманця не вистачить, загляньте в придорожню закусочну: все те ж саме, тільки дешевше.

А наостанок купіть собі що-небудь індійське - на пам'ять і для користі. Наприклад, прозорий мусліновий шарф, на зразок тих, що колись прикрашали вбрання імператриць Могольской династії, а тепер прикрашають колекції знаменитих дизайнерів. Або який-небудь поскромніше. А можна придбати твір індійського ремісника, який завжди ще й художник, - з бронзи, золота або срібла. Індійці переконані, що золото "заспокоює і покращує зір", срібло "сприятливо впливає на жовчний міхур", а бронза "сприятлива для розумового процесу". Може бути, і вам в разі чого допоможе?

Все ще незаймана земля

До 1951 Непал був для європейців закритим світом. Сьогодні єдине індуїстське королівство відкрито для всякого, хто готовий сприйняти його краси і таємничі обряди, непальські святині, незнайомих богів.


Це батьківщина Будди, місце, куди спустився з космічних висот багаторукий Шива, що запустив своїм священним танцем обертання всесвіту.

З 14 існуючих у світі восьмитисячним вершин 8 знаходяться в Непалі. У тому числі і Еверест (як відомо, 8.848 метрів над рівнем моря). Ніхто не пропонує вам підійматися на вершину, зате облетіти її на вертольоті або літаку - задоволення рідкісне, причому реальне.

Гряду з найвищих вершин можна спостерігати з відстані 40 кілометрів з містечка Покхара. Якщо вийти на світанку на балкон, ви побачите, як гігантські гори світлішають, знаходячи під з'являються сонячними променями все більш чіткі обриси, перетворюючись з сіро-блакитних в білосніжні, пізніше рожевіючи в променях вранішнього сонця. Не побувавши там, ви ні за що не повірите, що фарби на полотнах не придумали Реріхом, що така краса існує в живому світі.

Непальська культура - жива. Давнину навколо - НЕ декорація, а жива історія. Дивовижної краси храми аскетичні всередині і вишукано прикрашені зовні. Перед входом - натовп людей, які відзначають чергове свято. Все здається, що цю напівзруйновану вічність, поки вона не стерта остаточно з лиця землі, треба терміново рятувати, охороняти від посягання смертних ...

Що стосується природи Непалу, то, щоб її оцінити, необхідно потрапити хоча б на пару днів в один з непальських національних парків, з яких найвідоміший - Chitwan National Park. Небачені в наших широтах птахи і звірі, яких спостерігають, подорожуючи по джунглях верхи на слоні (не страшно і приємно), ночівля в комфортабельних бунгало прямо на території заповідника, а потім і сплав по одній з гірських річок на плоту (називається "Пригоди на Білій воді ") - і картина буде повною.

У Катманду, якщо пощастить, можна побачити живу богиню Кумарі - покровительку короля Непалу, обрану з числа шести-восьмирічних дівчаток касти неваров. Вона повинна відповідати більш ніж 30 вимогам, що пред'являються до Богині. Серед іншого бути безстрашною. І її гороскоп повинен відповідати зодіаку короля. Перш ніж стати Кумарі, дівчинка проходить страшні випробування, з показом закривавлених голів буйволів і ледянящімі душу криками в одній з темних кімнат палацу вночі. А потім, витримавши іспит, переїжджає в невеликий палац XVIII століття, де і живе, поки не подорослішає. Вона отримує традиційну освіту, платню, а після досягнення певного віку - пенсію. Зазвичай Кумарі залишається самотньою: людське щастя - не для богинь.