http://relax./

Если я закохуюся в міста, то відразу і назавжди. З першого погляду, з першої вулиці і першого ресторанчика. Так було і з Одесою - ледь зійшовши з поїзда і вдихнувши запахи старого міста, занурившись в суєту вулиць, прислухавшись до говір таксистів на площі перед вокзалом, я зрозуміла: це моє місто.

На що це схоже? Описати важко. Одеса схожа тільки на Одесу і одночасно ще на добру сотню міст по всьому світу. У центрі, якщо пройтися по Дерибасівській, може здатися що ти в Парижі.

Опинишся на Привозі - відчуття, що ти десь на Сході. Доберешся до Аркадії - Кримські містечка в чистому вигляді. От уже воістину місто контрастів, де кожен день - відкриття і пригода.

Не знаю, кому як, а для мене Одеса - це в останню чергу морський курорт, а в першу - місто для піших прогулянок. Центр тут спланований під чіткими прямими кутами - ні дати ні взяти Нью-Йорк. Пройдеш по Ланжеронівській, скрутиш на Дерибасівську, на Італійській постоїш в тіні платанів, побродиш по Катерининській.

Тут же знаменита Мала Арнаутська - до речі, на цій вулиці знаходиться непоганий кошерний ресторанчик, а не тільки майстерні з виробництва контрабандної фарби для волосся.

Навіть влітку тут не жарко, численні кафе манять посидіти на верандах з чашкою кави і смачним десертом, по дорозі заглянути в найбільший в місті універсальний магазин або в один з численних бутиків.

Відчуття закордонності не покидає ні на хвилину, а назви вулиць тільки сприяють цьому. Ще б пак, адже саме тут колись вирував багатонаціональний котел. Греки, турки, італійці, албанці (тут їх називали арнаутами), та й євреї - всі давно виїхали, а назви вулиць залишилися.

Приморська Одеса - це насамперед Приморський бульвар. Вітер з моря, вид на порт і готель "Одеса". Дюк, Потьомкінські сходи, неспішний променад, лимонад під парасолькою, лавочки і закохані пари. Художники, які влаштувалися в аркаді Воронцовського палацу, каштани, платани і пам'ятник Пушкіну, який дуже любив це місто.

До речі, про Одесу літературної.


Не пошкодуйте часу, замовте в міському екскурсійному бюро (воно знаходиться зліва від вокзалу, якщо стояти до нього обличчям) індивідуальний тур "Літературна Одеса".

Веде його дуже артистична інтелігентна дама, випускниця філфаку Одеського університету.

Вона настільки цікаво розповідає про перебування в місті Пушкіна, життя Катаєва, Ільфа і Петрова, Бабеля і навіть Жванецького, в фарбах представляючи сцени за участю письменників, що відчути дух геніїв не складає ніяких труднощів.

А ще Одеса - рай для гурмана. Особливо для таких любителів ресторанів, що цінують не тільки кухню, але і антураж. Хочете смачно пообідати? Відправляйтеся в центр. Особисто мій найулюбленіший ресторан знаходиться на Катерининській, навпаки Грецької православної церкви.

Такий гриль-таверни я не зустрічала ще жодного разу у всіх своїх численних мандрах: дичину тут вище всяких похвал, а інтер'єр оформлений в мисливському стилі.

Ще одне колоритне містечко знаходиться в одному з підвальчиків Дерибасівській. Щовечора музикант зі скрипочкою співає тут одеські пісні і розповідає анекдоти.

Почуття гумору у місцевих жителів відмінне - втім, хто б сумнівався. Чого варті одні пам'ятники, самий креативний з яких - пам'ятник апельсину. Колись імператор Павло намагався згорнути будівництво, затіяну його матір'ю Катериною II, і перекрив Одесі фінансування.

Але мудрі городяни, почувши, що глава держави застудився, послали йому цілий обоз з апельсинами, щоб поправити здоров'я. І місто встояв, а через століття апельсину поставили пам'ятник.

Насправді, розповідати про неймовірні міських красоти, маленьких вуличках і двориках можна ще довго, але простіше піти раді місцевих жителів: приїжджайте і самі подивіться. Байдужими, обіцяю, ви не залишитеся.