http://relax./

Прогулка по казковим і багатим районам Берліна - Шарлотенбург, Вільмердорфу і Щёнебергу не залишає байдужою російську душу. І не тільки тому, що в цих районах надзвичайна краса і спокій: акуратні будиночки в ряд, повиті плющем, старенькі з собачками, що сидять на площі "Прагерплац", бризки фонтанів.

Ці вулички та будинки, кафе та площі ще з часів 20-их років XX століття мають свою російську історію, про яку сьогоднішні німці - мешканці цих будинків - дізнаються, повертаючись з супермаркету.

Моя берлінська колега Барбара Кернек більше 20 років досліджує "життя росіян" в Берліні. Радіожурналістка, яка вивчала 17 років славістику, настільки перейнялася російською культурою, мовою і подіями, які відбувалися колись в Берліні, що досі знаходить час, поділитися своїми рідкісними знаннями з багатьма мандрівниками.

Завдяки її розповідями, я з головою поринула в початок минулого століття. Уже в 1923 р в Берліні проживало близько 100 тисяч росіян. Це і насильно вислані з Москви і Петербурга літератори, професори, і емігранти-одиночки. У числі останніх були відомі російські поети Владислав Ходасевич і Андрій Білий, біля будинку яких ми і опинилися.

Шестиповерховий житловий будинок в Шарлотенбург, наполовину оповитий плющем, здавався самим звичайним. Але почуття причетності до життя і творінь великих людей з'являється відразу, як тільки переступаєш поріг їхнього будинку, що зробити нам було не так вже й просто. Двометрова дубові двері були замкнені зсередини.

Намагаючись додзвонитися до жителів цього особняка, щоб опинитися в безпосередній близькості до життя поетів, ми майже втратили надію. І в останній раз, пояснюючи по домофону нашу мету невідомої жінки, попросили впустити нас у внутрішній садок або хоча б у фойє. "Ви зможете зробити і те й інше", - німецька мова чоловіки перервала наші довгі пояснення.

Ми обернулися: перед нами стояв сивочолий німець з пакетами із супермаркету, який виявився мешканцем цього будинку і не тільки впустив нас в фойє, а й максимально наблизив до російської історії.

Сам він вперше чув про те, хто і чому жив у цих районах і був сильно здивований, вникаючи в усі подробиці життя росіян в Берліні і в цьому будинку. Виявилося, що чоловік, ім'я якого ми так і не дізналися, живе в тій самій квартирі, де майже століття тому переживав розлуку з Асею Тургенєва, писав свої вірші Андрій Білий.

Ми пройшли в його апартаменти, куди він нас люб'язно запросив: високі стелі, паркет ще з XIX століття - не зворушений ремонтами і реконструкціями, дерев'яні двері, широкі вікна.

Все - з розмахом і величчю. Через горище він повів нас у внутрішній двір. Там мені стало ясно: тому ця будова Барбара і називає "колодязем", що побудовано воно кільцем і у внутрішньому садку здається, що ти стоїш на дні величезного кам'яного колодязя, дно якого поросло травою. Наш провідник зробив для нас все, що було в його силах, побажав хороших вражень у Берліні і проводив до ганку. Закриваючи за собою двері, перекинулася ціла глава життя Андрія Білого, до якої я вже відчувала себе причетною.

Через два квартали ми підійшли до красивого сіро-білому п'ятиповерхового будинку, в якому 15 років прожив геніальний російський письменник Володимир Набоков .

Берлін для Володимира Набокова - це море суперечливих емоцій: тут праві екстремісти вбивають батька письменника, але тут же Набоков публікує "Romain Roland", "Colas Breugnon", в знаменитому журналі "Руль" виходять його численні драми .


Тут він пише "Машеньку" - свій перший роман і, нарешті, зустрічає майбутню дружину Віру Слонім. Всі ці події низкою проносяться перед очима, багато з яких відбувалися прямо в цих стінах.

Продовжуючи ступати по російським слідах, ми опиняємося на вулиці, дві сторони якої ставилися до двох різних районах міста Вільмердорфу і Щёнебергу. Саме на цій вулиці під назвою Бамбергер існувало видавництво "Гелікон", яке заснував молодий російський редактор Абрам Вишняк.

На розі кварталу, на першому поверсі величезні порожні вітрини, через які можна розглянути, як йде ремонт - так сьогодні виглядає колись існувало видавництво "Гелікон", в якому Марина Цвєтаєва опублікувала чотири збірки віршів - "Розлука", "Психея", "Вірші до Блоку" і "Ремесло" а також поему-казку "Цар-Дівиця". Марина Цвєтаєва жила всього в декількох будинках від видавництва, до її квартирі ми теж добиралися довго.

По дорозі Барбара розповіла, що зі своєю донькою Марина жила на третьому поверсі невисокого будинку з широкими сходами з червоного дерева і вітражами в кожному прольоті. Дочка Аріадна, побачивши на вітражі третього поверху лева, говорила мамі: "Де живемо ми, там обов'язково має бути лев".

Як сказала Барбара, лев зберігся і донині. Побачити все це своїми очима, здавалося, майже неможливим. Мешканці цього будинку дивувалися нам і не відкривали. Але двері відчинилися сама: на вулицю виходив молодий чоловік у капелюсі 70-их, шия його була обмотана тонким чорним шарфом. Він обурено поцікавився, що нам треба.

Але розбиратися не став і зник. Все всередині дійсно було з червоного дерева і виглядало шикарно, сходи з червоною доріжкою вела на другий поверх. Піднявшись на третій поверх, я тут же побачила на вітражі лева, який дивився або у вікно або з вікна. Вид на подвір'я був нескінченно гарний: серед зелених трав'яних килимів рясніли квіти, розсаджені геометричними фігурами, під деревами стояли столики, накриті скатертиною, на крісло-гойдалці лежав плед.

Тут, у цьому казковому світі переживала нелегкі часи Марина Цвєтаєва, тут вона писала свої вірші, тут росла її дочка, з цього особняка Марина прагнула до свого чоловіка Сергію Ефрон в Прагу. Мешканці та цього будинку були здивовані російськомовної дівчині, що гуляє в їх коридорах. Про те, що саме тут творилася російська історія, німці чули вперше.

Цікаво, що російські поети і письменники, філософи і професори, які влаштувалися в Берліні до середини 30-их років, по-російськи називали вулиці.

Так, наприклад, одну з головних вулиць міста - Курфюрстендамм вони називали Невським проспектом. Вулиці дійсно схожі і сьогодні: Курфюрстендамм така ж широка, зі схожою архітектурою. Вулицю Моріц, наприклад, називали Мостовий ...

Тепер я міряю кроками вулицю Бамбергер, по якій поспішала до себе додому Марина Цвєтаєва після довгоочікуваної зустрічі з Андрієм Білим в кафе "Прагерділе".

Це кафе відкрито і донині. Для обох поетів обстановка в Берліні була гнітюча, тому їхня зустріч стала ковтком свіжого повітря. По-русски обговорюючи з колегою зустріч поетів у Берліні, йду і відчуваю: саме тут сто років тому вирувало життя, життя великих російських емігрантів.