Мальта - це 27 кілометрів у довжину і 14 - завширшки. От і все. Тут немає ні річок (вода на острові - опріснення морської), ні гір, а практично всі зелені насадження - справа людських рук.

Але колесо історії так прокотилося по цій невеликій території, що острів перетворився на справжній музей під відкритим небом. Гарний, треба сказати, музей, та ще й з курортно-морським ухилом.

Щоб потрапити в кам'яний вік, досить заглянути в один з численних храмів, що збереглися на Мальті з того часу.

Римська імперія, частиною якої був острів, залишила у спадок не лише безліч прекрасних споруд, а й будівельний матеріал: донині в багатьох селах стіни будинків складені з того, що залишилося від стародавніх римських колон і порталів.

Яскраві різнокольорові балкончики і двері, назви міст, та й багато слова в мальтійському мовою - все це подарувало острову арабське панування. А Англія заповіла Мальті червоні телефонні будки та англійська мова - в якості другої державної.

Але найяскравіший слід в історії острова залишили, звичайно, лицарі ордена госпітальєрів, які після втечі з острова Родос і семирічного морського бродяжництва влаштувалися на Мальті і зробили її великою державою.

І все це можна дізнатися, навіть не заглядаючи в музеї, а просто блукаючи по звивистих прохолодним вуличках мальтійських міст.

Втомилися від історії? Знімайте похідну одяг, одягайтеся в пляжний наряд - і вперед, на набережну, де цілодобово кипить морська курортна життя!

Що подивитися

На крихітній Мальті таку кількість пам'яток, що з лишком вистачило б на всю Європу! Ось тільки кілька місць, які потрібно відвідати обов'язково. В першу чергу - кафедральний собор Святого Іоанна в Валлетті.

Ця церква славиться не тільки розкішним інтер'єром у стилі бароко, але і наявністю двох картин великого художника і бунтаря Караваджо.

У п'яти хвилинах ходьби від собору розташований палац Великого Магістра, кожен квадратний метр якого наповнений історією мальтійського ордена госпітальєрів: зали з багатим оздобленням охороняють лицарські обладунки, а підлога прикрашають мозаїчні зображення гербів членів ордену.

Обов'язково огляньте мегалітичні храми в Таршинов.


Ці споруди, на думку вчених, древнє стовпів Стоунхенджа!

Прогуляйтеся по середньовічному місту Мдіні, де досі живуть представники найбільш знатних мальтійських прізвищ, і відвідайте населені пункти, які об'єднані під загальною назвою "три міста", - Вітторозу, Сенглеа і Коспікуа, з яких починалася історія лицарства на Мальті.

Острів Гозо

Двадцять хвилин на поромі - і ви на Гозо, другому за величиною острові Мальтійського архіпелагу. Обов'язково відвідайте столицю острова - містечко Вікторію, а також його серце - середньовічну Цитадель, зі стін якої відкривається розкішна панорама.

Загляньте в грот Каліпсо. Саме тут німфа сім років утримувала Одіссея своїми любовними чарами.

А купалися закохані, мабуть, на самому мальовничому пляжі острова (він знаходиться прямо під гротом) в бухті Рамла. Так, і обов'язково пропливаючи поряд зі скелею "Вікно" (на північному заході острова) - символом Гозо.

Що купити

Скло, мереживо, срібло - ось три кити народного промислу Мальти. З-під рук мереживних майстринь виходять не тільки скатертини та серветки, але навіть парасольки! Зі скла тут роблять фантастичні речі, а виробництво срібних виробів почалося ще за часів лицарів.

Так, ще на Мальті приголомшлива випічка. Ми захопили в Москву різдвяні фруктові пироги та печиво з начинкою з інжиру.