Культура вирощування Бонсай йде своїм корінням в далеке минуле. Понад тисячу років тому вона зародилася в стародавній Японії. У буквальному сенсі переклад слова Бонсай означає - "рослина в плошці". У широкому сенсі - це мистецтво вирощування мініатюрних дерев та інших рослин. Мініатюрні деревця вирощуються, як для відкритого грунту, так і для закритого.

Нам хочеться розповісти вам про вирощування Бонсай в квартирі. Звичайно, найпростіший спосіб завести вдома мініатюрне деревце - купити його в магазині. І, незважаючи на те, що подальше вирощування Бонсай довгий і нелегке заняття, по-справжньому ви відчуєте всю чарівність від спілкування з Бонсай тільки тоді, коли самі спробуєте виростити деревце з маленького рослини, такого беззахисного, ніжного і ранимого. Ви своїми руками, своєю фантазією і терпінням, любов'ю і турботою формуєте цей юний паросток в прекрасне мініатюрне деревце.

На думку фахівців, підтверджує практика, для вирощування Бонсай в закритих приміщеннях більш підходять адаптовані і теплолюбні дерева і чагарники, такі як: Аденіум (Adenium), Араукария разнолістая (Araucaria heterophyllla), Гранат звичайний (Punica granatum), Клен (Acer japoicum), Копросма (Coprosma), Кавове дерево (Coffea Arabica), Мирт (Myrtus), оливкове дерево (Olea europea ), фікуси (Ficus) тощо.

Для вирощування та формування Бонсай береться молоденьке рослина (можна саджанець, вкоріненого живця). На першому етапі доглядайте за майбутнім Бонсай відповідно до рекомендацій по догляду за тим видом рослини, який ви обрали для цих цілей, по необхідності пересаджують у великі горщик. Коли зростаюче деревце досягне поставленої вами висоти, починається другий етап - перетворення його в прекрасну мініатюру, відповідну вашим смакам. Це може бути: прямий стовбур, схилений стовбур, скручений стовбур, каскадна форма і т.д. Як то кажуть: на смак і колір - товаришів немає.

Формування Бонсай проводиться обрізанням стовбура або гілочок, обмотуванням їх тонким дротом, а також шляхом надання їм задуманої вами форми за допомогою невеликих вантажів або еластичних шнурів.

Але яку б ви не хотіли надати вашій рослині форму, ви повинні знати, що обрізка - невід'ємна частина процесу формування Бонсай при вирощуванні та подальшому догляді за ним.

Отже, більш докладно про другий етап перетворення рослини в Бонсай - формувальної обрізку.

Спочатку цього етапу необхідно "пріщепнуть" (обрізати, видалити) верхівку рослини (це краще робити навесні, перед початком росту молодих пагонів). Одночасно, обріжте кінці верхніх бічних гілок, видаліть нижні гілки.

Які гілки видалити - залежить від майбутньої форми Бонсай. В принципі, видаляють ті гілки, які ростуть усередину, вертикально вгору або вниз, ті гілки, які ростуть безпосередньо один над одним і на однаковій висоті.

Як і в будь-якій справі, в формувальної обрізку необхідно почуття міри і діяти слід за принципом: "Сім разів відміряй, один раз відріж". Перш, ніж обрізати ту чи іншу гілку, пригніть її або прикрийте рукою, якщо дерево без неї виглядає добре, можна видалити.

Після першого проріджування крони, стволик згинають (обережно) в різних напрямках, щоб визначити, чи відповідає це вашому баченню Бонсай. Тільки отримавши повне уявлення про потрібній формі, обрізають залишилися непотрібні гілки. Зазвичай внизу стовбур не повинен мати гілок, в середній частині переважають формують гілки, а у верхній частині - тонкі молоді гілочки.

Крім гілок, для дотримання пропорцій, необхідно в міру потреби штучно зменшувати листя крупнолистового видів рослин. Для цього лист обрізають таким чином, щоб на гілці залишився тільки держак. У наслідку дерево утворює на них нові, більш дрібні листи.

Якщо ви задумали надати своєму Бонсай вид схиленого стовбура, скрученого стовбура, каскадної форми і т.д., переходимо до наступного етапу його формування - за допомогою дроту .

Використання дроту - це перевірений і досить ефективний спосіб зміни форми Бонсай, коли прийняті раніше заходи по обрізці рослини, на ваш погляд, не дали можливості досягти поставленої задачі. Згинаючи обвиті дротом гілки і стовбур в будь-яких, вподобаних вам напрямках, можна в результаті отримати довільні, химерні форми, які не мають нічого спільного з природною формою дерева.

Використовувати для цих цілей можна будь-яку дріт, гнучку, але при цьому здатну приймати і зберігати задану форму. У спеціалізованих квіткових магазинах можна знайти гнучку дріт, але підійде і електропровід з алюмінієвим дротом відповідного діаметру. Якщо провід в якій-небудь ізолюючої оплетке, то знімати її не треба. Це оберегти кору від пошкодження.

Дуже важливо, попередньо перед обмоткою дротом дерева його полити, це додасть додаткову гнучкість деревині. Особливо обережними будьте з пагонами, вони повинні бути злегка задерев'янілими, але досить гнучкими.

Якщо Ви хочете крім гілок сформувати і стовбур, то починайте з його заснування. Довжина дроту повинна бути в півтора рази більше обмотують ділянки. Стовбур треба обмотувати знизу вгору під невеликим кутом. Відрізавши шматок дроту потрібної довжини, один її кінець позаду стовбура вставляють в землю. Однією рукою притримують нижній кінець дроту і притискають його до стовбура, іншою рукою беруть за другий кінець і намотують дріт петлями однакового розміру на стовбур, на зразок спіралі.

Дріт повинна щільно прилягати до кори, не завдаючи ушкоджень і не вдавлюючи . При обмотці дротом необхідно стежити за тим, щоб нирки і листя не потрапили під дріт. Можна, при необхідності, продовжити тим же шматком дроту обмотку гілки.


Обраний втечу обвивають дротом, надають йому потрібну форму, змінюють її напрямок, Обмотують щільно, туго, але не надмірно, щоб не пошкодити кору. Зазвичай у такому положенні дерево залишають на місяць (термін залежить від виду рослини, його віку).

Протягом усього часу проводять контрольний огляд, щоб не допустити вростання дроту в кору. У цьому випадку обмотку необхідно видалити. Зазвичай для фіксації нового положення гілки або стовбура вистачає місяці. Після закінчення необхідного терміну дріт видаляють. Видалення дроту виробляють з великою обережністю. Її акуратно розмотують, починаючи з зовнішнього кінця. Якщо після видалення дроту не спостерігається зміни напрямку, можна повторити процедуру.

Для отримання химерних форм Бонсай і зміни напрямку росту гілок можна використовувати також еластичні шнури (ту ж дріт) і вантажі.

Щоб домогтися бажаного зміни вашого деревця, шнур (дріт) закріплюють на гілці (стовбурі) , натягують і кріплять іншим кінцем до горщика, або до кінця шнура або дроту підвішується вантаж. Важливо, щоб у тому місці, де шнур прикріплюють до гілки, був підкладений поролон або щось подібне, щоб попередити пошкодження кори.

Існують і нетрадиційні композиції Бонсай.

Дуже цікава багатостовбурна форма Бонсай, часто звана "Спрут", коли вона складається з декількох рослин зі стволами різної товщини, що ростуть як би від одного кореня.

Для групової посадки краще всього використовувати рослини з дрібним листям одного виду, які висаджують в плоский горщик (25-40 см) будь-якої форми. Число стовбурів рекомендують брати непарне.

Краще всього виглядає, коли всі рослини розрізняються по висоті (а ще краще і за віком). Для групової посадки зазвичай рослини вирощують в окремих горщиках, потім поміщають в один. При висадці в єдину ємність коріння обрізають так, щоб вони могли розташовуватися близько один до одного. Можна і відразу виростити в одному горщику відразу кілька растішек.

Добре виглядає і тому дуже популярна форма "Коса" - висаджені в один горщик 3 рослини. Коріння також, як і при формуванні "Спрута", підрізають, щоб вони могли розташовуватися близько один до одного. Гнучкі стволики заплітають в "косу" і закріплюються у верхній частині стовбурів дротом. Як правило, крона у такої форми Бонсай формується тільки у верхній частині стволиков, у вигляді "шапки". У всьому іншому методи формування Бонсай залишаються без змін.

Тепер розглянемо спосіб потовщення стовбура Бонсай.

Потовщення стовбура рослини можна досягти традиційним способом - у висадженого в тісний горщик на постійне місце проживання з самого початку формування Бонсай почнеться природне потовщення стовбура.

Для прискорення цього процесу необхідно:

- для рослини з гладким стволом - нижню частину стовбура обмотують дротом, коли ви побачите, що дріт починає обростати корою, її прибирають;
- для інших видів рослин - нижні гілки не видаляють, а обмотують навколо основного стовбура, закріплюють шнуром, дротом. Через місяць стовбур придбає химерну повноту.

Догляд за Бонсай.

1. Грунт

Грунт повинна володіти високою пористістю, правильної для конкретної рослини кислотністю. Підходить суміш, наприклад, з суглинку, торфу і піску, вермикуліту. Можна використовувати готові спеціалізовані земляні суміші.

2. Полив

Необхідність поливу визначається за зовнішнім виглядом рослини, поверхні грунту. Бонсай вимагає, щоб грунт в ньому завжди був досить вологим. Більш зручно полив здійснювати шляхом занурення контейнера з Бонсай в ємність з водою, щоб грунт добре просочилася. При цьому не розмивається кому грунту і грунт просочується більш рівномірно і повністю. Крім того, необхідно крону рослини регулярно кропити водою.

3. Розміщення

Все Бонсай люблять яскраве освітлення, але їх необхідно притіняти від прямих сонячних променів. Влітку їм подобається розміщення на відкритому повітрі, а взимку щоб уникнути пересушування земляної грудки подалі від опалювальної системи. При розміщенні Бонсай необхідно уникати протягів, що може викликати опадання листя.

4. Пересадка

Пересадка Бонсай - це важлива операція, підтримуюча вигляд і здоров'я рослини. Основна мета пересадки - замінити грунт свіжої, видалити загущені коріння. Зазвичай це робиться через 2 роки. Але ці рекомендації по термінах пересадки можна коригувати, враховуючи стан рослини. При пересадці контейнер зазвичай не міняють, але його необхідно ретельно промити. Якщо ви хочете пересадити в нову ємність, то її розмір повинен бути більше всього на 2-3 см попередньої. Рослина виймають з контейнера, обмивають коріння теплою водою, обрізають коріння на 1/3 довжини і розміщують горизонтально в горщику. Через місяць після пересадки рослину можна полити мінеральним добривом.

5. Формування

Для збереження розмірів і форми крони Бонсай необхідно стежити за наростанням пагонів і регулювати цей процес протягом усього життя рослини. Непотрібні пагони і бруньки слід видаляти після їх появи, вкорочують зростаючі пагони - що сприяє появі нових, більш тонких і з більш дрібним листям. У деяких рослин для отримання рясних квітів укорочення пагонів проводять після цвітіння. Якщо крона Бонсай, на ваш погляд, надмірно густа - проведіть її проріджування.

6. Підживлення

Для кімнатних Бонсай більш зручні мінеральні добрива. Вони більш активні і діють безпосередньо після внесення добрив в горщик. Можна використовувати готові комплексні добрива