Ми щодня п'ємо воду, і у нас всіх є кімнатні рослини, які, природно, потребують поливу. І ось раптово ми бачимо, як рослина ні з того ні з сього починає хворіти, в'янути ...

Шукаємо причини, припускаємо, що недостатньо або занадто багато поливаємо, що занадто мало чи багато світла, і т.д. , в той час як рослина може страждати елементарно від невідповідною йому води. Отже, якою водою поливати квіти?

Ми найчастіше використовуємо саму звичайну водопровідну воду. У кращому випадку - не пряма з-під крана, а відстояну і трохи підігріту. Вважається, що після такої нехитрої процедури вона стає прийнятною для рослин. На жаль - це помилка!

Відстоювання води дає лише один відносний ефект - випаровування шкідливого хлору та й то не завжди, а лише в тому випадку, якщо на воду падають промені яскравого сонця. Але й тоді водопровідна вода має найголовніший недолік - там занадто багато кальцію і магнію.

Самі по собі (в певній кількості) вони потрібні будь-яким живим істотам. Однак при постійному надходженні в горщик (поливати в кімнаті з сухим повітрям доводиться через день) вже через півтора-два місяці відбувається перенасичення будь ґрунту цими речовинами. В результаті вона надмірно засоляется і защелачівающего, що помітно навіть зовні: крізь пори глиняних горщиків і на поверхні землі проступає біло-жовтий наліт вапняку та інших солей - явна ознака защелачивания грунту, підвищення її нормальній кислотності до вкрай шкідливого межі.

Подібне защелачивание дуже шкідливо. Навіть при спочатку високому вмісті і ідеальному поєднанні поживні елементи швидко перетворюються в недоступні речовини. У підсумку - рослини відчувають дефіцит калію, фосфору, заліза, бору, марганцю, цинку і міді. Причому кожна наступна добавка добрива у грунт нічого, крім шкоди, уже не приносить. Що ж робити?

У таких випадках зазвичай радять змити зіпсовану землю з коріння сильним струменем води і пересадити в нову. І це правильно, але ж вже через місяць-півтора виникне схожа ситуація. Тому більш-менш допомагає часте (один раз на півтора-два місяці) зміна верхнього грунтового шару завтовшки 2-3 см до самих верхніх корінців.


Для цього горщик з трохи підсохлої землею нахиляють і злегка струшують. Замість використаної насипають свіжу.

Однак найкраще верхній шар землі замінити на кислий торф або перепрілий хвою з-під сосни. Поясню ефект: по-перше, після кожного поливу жорстка вода, просочуючись через свого вода Підкисляє фільтр стає м'якше. По-друге, залишкова кількість солей кальцію і магнію буде нейтралізовано кислим середовищем.

Водопровідну ж воду треба або "виправляти", або замість неї використовувати будь-яку іншу.

Найкращими для поливу вважаються дощова і розтоплена снігова вода. Правда, лише в тому випадку, якщо вони чисті, що в місті зазвичай рідкість.

А ось городянам з водою з-під крана доведеться повозитися. Поясню, що саме ми повинні виправити: нейтралізувати солі кальцію і магнію і тим самим жорстку воду перетворити на м'яку.

Наші бабусі користувалися для цього старовинним способом; заповнювали кислим торфом невеликої марлевий мішечок (достатньо 300 г) і поміщали його у відро з водопровідною водою приблизно на добу. І зараз можна діяти подібним чином, якщо, звичайно, є багато верхового торфу в найближчому лісі чи в магазині.

Простіше воду кип'ятити: до третини солей залишається на стінках чайника у вигляді накипу, або ж очищати від них, пропускаючи через ті чи інші фільтри (вони теж усувають до 30% кальцію і магнію). Ще краще - поєднувати ці два способи, тобто і кип'ятити, і фільтрувати воду.

Можна і окисліться водопровідну воду звичайної кислотою. Причому, будь-якої наявної у вас в наявності: ортофосфорної, лимонної, щавлевої, янтарної або навіть оцтової. Досить по чайній ложці на відро води.

Зверніть увагу: підкислення жорсткої водопровідної води бажано для всіх домашніх рослин, але в першу чергу необхідно для особливих любителів "кисленького", які за наявності в ній вапна найбільш сильно страждають і хворіють: гарденій, гортензій, азалій, орхідей, бромелий.