Пряні листя лаврового дерева, а просто кажучи лаврушка, - неодмінна складова припасів на будь-якій кухні. Набуваємо ми їх в засушеному вигляді.

Але в деяких будинках можна зустріти діжкове деревце лавра. Вишукано, красиво .. Корисно!

Листя лавра - не тільки чудова пряна приправа для страв, маринадів та інших кулінарних шедеврів. Зі стародавніх часів відомі їхні лікувальні властивості.

У відкритому грунті лавр росте тільки в країнах з м'яким субтропічним кліматом. Хоча там вважається холодостійких рослиною: витримує морози до мінус 13 о С. Зрозуміло, що наші сади для лавра - зона крайнього ризику. Інша справа - домашні оранжереї.

Можна придбати "готове" деревце в квіткових магазинах і салонах. Задоволення, треба сказати, не з дешевих. Можна скористатися допомогою тих квітникарів-аматорів, хто вже досяг успіху в обробітку лавра в домашніх умовах.

Лавр розмножують насінням, живцями і діленням.

Свіжі насіння відокремлюють від м'якоті, яка затримує їх проростання, і сіють відразу, промивши їх водою. Якщо дати їм висохнути, схожість буде втрачена. Сіяти можна прямо в горщики, на дно яких кладуть биті черепки або керамзит для дренажу, насипають живильну землю, заправляючи її комплексним добривом тривалої дії AVA в порошку (1 г на 1 л грунту). Землю готують з садової, листової, торфу і піску (2: 2: 1: 0,5). Сіяти можна по 3 - 5 насінин в один горщик діаметром 7 - 9 см на глибину 1 см.

Землю регулярно зволожують теплою відстояною водою. Горщик тримають в теплому місці (не нижче плюс 18 о С). Коли з'являться сходи, горнятко переміщують в більш світле місце. Сіянці обприскують водою кімнатної температури, підтримують помірну вологість грунту. Поливна вода не повинна залишатися в піддоні.

Якщо задумано вирощувати деревце в один стовбур, сіянці пікірують по одному в маленькі горщики з появою 1 - 2 справжніх листків. Для кущіння крони верхівки пагонів прищипують кілька разів за сезон. За допомогою прищіпки і стрижки гілок кроні надають будь-яку задану форму: кулі, овалу, конуса, куба і т. Д.

Взимку лаври містять при температурі плюс 10 - 12 о С і хорошому освітленні.


Влітку в кімнатах вони можуть перебувати на деякій відстані від вікна завдяки значній тіньовитривалості.

Живцюють лаври навесні (у квітні) і влітку (з середини червня до середини липня), вибираючи визріли полуодревесневшіе живці довжиною 6 - 8 см. Листя вкорочують на чверть або третина листової пластинки для зменшення випаровування вологи, висаджують на глибину 1 - 1,5 см в контейнер на відстань 10 х 10 см (або по одному в горщик).

Субстрат роблять двошаровим: нижній шар в 3 - 4 см з дернової землі, верхній - з 2 - 3 см промитого річкового піску (або перліту). Контейнер з живцями накривають склом або пластиковим ковпаком, плівкою на каркасі, містять при температурі плюс 16 - 20 о С, причому важливий і нижній підігрів.

Субстрат і повітря підтримують у вологому стані, обприскуючи живці в міру необхідності. Вкорінення відбувається протягом місяця. Вкорінені живці висаджують в 7 - 9-сантиметрові горщики в ту ж суміш, що і сіянці. При посадці вносять в горщик щіпку гранул або капсули комплексного добрива AVA (AVA-N).

Догляд за рослинами полягає в регулярному поливі у міру підсихання субстрату, обприскуванні крони, періодичному купанні рослин під душем або протирании вологою губкою листя від пилу і можливих шкідників (кліщів, щитівок, попелиць). При появі шкідників листя і пагони миють мильною водою, потім обполіскують чистою.

Молоді рослини перевалюють в більш просторий посуд (на 1 - 2 розміри по діаметру) через 1 - 2 роки, дотримуючись ті ж рекомендації по харчуванню. Великі екземпляри містять в діжках. При перевалці діаметр діжки беруть на 5 см більше попередньої, оскільки лаври ростуть повільно.

При вирощуванні лавра з метою отримання листа обрізку гілок починають з трьох-чотирирічного віку рослини. Восени або взимку зрізають третю або четверту частину крони. Зрізані гілки сушать у провітрюваному місці без доступу сонячних променів. Висохлі листя знімають з гілок і зберігають у полотняних або щільних паперових мішках. Наступну обрізку для отримання листа роблять не раніше ніж через рік.