На розпродажах варто тільки написати: "Залишився останній сарафан", і люди будуть виривати його один в одного з рук. Під час новорічних знижок в магазинах росіяни витрачають у три рази більше, ніж зазвичай Вивіски "Розпродаж" будять в людях споживчий рефлекс - прийти і скупити все, що дають майже задарма. Вдобавок Новий рік: подарунки друзям і рідним зі знижкою купувати значно вигідніше.

Експерти підрахували, що в грудні росіяни витрачають як мінімум на 30 - 40% більше, ніж зазвичай. Одна з причин тринькання - загальні знижки, які змушують витрачати все більше і більше. До того ж наші продавці деколи йдуть на всякі хитрощі, намагаючись привернути довірливого покупця.

Налітай, розбирай!

Англійське слово "sale" увійшло в нашу споживчу життя років 10 тому. Знижки завезли іноземні великі мережі, і "зараза" у нас прижилася. Влаштовувати такі "халявні" акції кожен сезон - ознака хорошого тону для магазинів. Останнім часом стає все більше і більше сток-центрів, де можна цілий рік купувати уцінені речі. Навіть на ринках можна зустріти пародію на це маркетингове явище: напис на шматку картону "Будь-яка річ по 50 рублів".

І з кожним роком все більше росіян прагнуть одягатися тільки на розпродажах. Грудня взагалі місяць повальних розпродажів. Все в півціни! Магазини роблять шалені виручки - вдвічі-втричі більше, ніж у звичайний місяць. Бо під час передноворічної істерії продають більше товарів.

З одного боку, купувати на розпродажах дійсно вигідно - знижки-то все одно є. Інша справа, що тут спрацьовує небезпечний психологічний фактор: я купую в два рази дешевше, значить, різницю теж можна витратити! Ця установка чревата неконтрольованими витратами.

Липова знижка

У жорстких умовах сучасного шопінгу небезпечно бути "чайником" - витратиш купу грошей, а купиш мало! Моя знайома Оксана може вважатися професійним покупцем і знає все про плюси і мінуси розпродажів. В чергове полювання за знижками вона взяла мене з собою.

- шмотки треба вистежувати заздалегідь, - ділиться мистецтвом шопінгу Оксана. - Приходиш на початку сезону і вибираєш, що тобі потрібно. І не треба непритомніти від виду цінника! Через пару місяців ця річ дістанеться тобі зі знижкою в 50 - 70 відсотків. От уяви, що початкова ціна цієї кофтинки була 450 доларів, а я беру її за 200. Так і живемо, від знижок до знижок!

Розкусивши пристрасть росіян до халяви, продавці не проти на цьому заробити. Адже у свідомості покупців ще з радянських часів закладено - річ, яка дісталася насилу, приносить більше задоволення. Мені, мовляв, моторошно повезло! Через відсутність дефіциту "урвати" шмотку залишається можливим тільки на розпродажах.

Установка "Річ залишилася остання, і саме тобі її потрібно купити" - це більш-менш чесний спосіб заманити покупця.

- Знаючий людина завжди побачить, якого сезону річ, - продовжує Оксана споживчий лікнеп. - Часто на розпродажі ставлять речі, які магазин не продав ще два роки тому. А видають це мотлох за нову колекцію. Щоб не попастися на цей прийом, потрібно регулярно ходити по магазинах і вивчати модні журнали.

Чому в Росії речі дорожче, ніж за кордоном?

Втім, магазинів, які роблять чесні знижки від початкової ціни, з кожним роком все більше. Але всім же зрозуміло, що благодійністю комерсанти не займаються, і, якщо навіть з такою знижкою їм товар продавати вигідно, уявіть, скільки вони накручують на справжню вартість.

- За кордоном речі коштують набагато дешевше, ніж у нас , і це не новина, - коментує Ольга Коміссарова, директор компанії Solution Tree.


- З урахуванням того, що деякі наші магазини закуповують товар у закордонних стоках за ще нижчими цінами, накрутка йде дуже велика. Тому багато росіян воліють їздити одягатися за кордон: там якість краща і ціни нижчі.

Дійсно шопінг за кордоном значно дешевше. Те, що можна купити на 1000 євро в Москві і на 1000 євро в Європі, просто не піддається порівнянню. Чому ж російські магазини так задирають ціни?

- В кінцеву вартість речі, крім закупівельних оптових цін, закладаються транспортні витрати, податки та орендна ставка, - говорить Світлана ТИТОВА, головний редактор сайту Rasprodaga.RU - Орендна ставка в Москві одна з найвищих у світі. Хоча, з іншого боку, в Нью-Йорку орендна ставка ще вище московської, але ціни на товари повсякденного попиту значно нижче. Середня ціна на одяг марки Guess у фірмовому магазині в "Охотному ряду" - 5000 рублів. Для порівняння: джинсова спідниця Guess (фірмовий магазин в Sawgrass Mall в США) коштує 35 доларів, вельветовий куртка - 98 доларів. Те, що в магазинах Москви продається за 100 євро, в Італії можна купити за 20, то, що за 20, там можна купити за 5. Якщо говорити про високі марках, там різниця в ціні ще більш вражаюча.

Але народ змітає шмотки навіть за такими завищеними цінами. І підтвердження цьому - величезні черги і ажіотаж в магазинах.

Аудиторська компанія Deloitte підрахувала, що в порівнянні з жителями інших країн росіяни витрачаються на Новий рік дуже щедро. У нас це свято обходиться людям приблизно в 13% від річного доходу, а, приміром, в Ірландії - менше 4%.

- Що ж виходить, ми з вами багатшими буржуїв живемо, раз дозволяємо собі так шикувати ?

- У нас з вами абсолютно інша структура витрат, - констатує Олена Матросова, директор Центру макроекономічних досліджень компанії "БДО Юнікон". - Як це не парадоксально, але росіяни готові витрачати на одяг більший відсоток від доходу, ніж європеєць. Ось дивіться, ми свою получку ділимо: оплата комуналки, їжа, щоденні витрати. Решта з готовністю спустимо в магазинах. І все тому, що люди не бачать сенсу відкладати гроші й громадити. У нас немає впевненості в завтрашньому дні. Кожен думає: на квартиру все одно не Скопле, так хоч одягом себе порадую.

А ось у європейців і американців більша частина доходу йде на погашення кредитів. Всі блага цивілізації - квартиру, машину - вони вже придбали в кредит. Далі вони витрачають на їжу, освіта, подорожі. На одяг у них залишається не так багато, і магазини це розуміють і не мають можливості задирати ціни вищі. Товар просто ніхто не буде купувати!

Чотири ради, як не витратити всі гроші

1. Перед походом у магазин складіть список необхідних вам речей і суворо дотримуйтесь йому.

2.Еще будинку варто подумати, яку суму ви готові витратити. Саме стільки грошей і варто брати в магазин, інший капітал безпечніше залишити вдома.

3. Якщо на пластиковій картці велика сума грошей і ви не впевнені, що утримайтеся і не спустіть все до копійки, пластик найкраще залишити вдома. Просто зніміть з нього гроші. Або ж заведіть собі окрему дебетову карту, де можна буде тримати гроші, призначені тільки для шопінгу.

4. Якщо вам відразу сподобалася купа речей і так і кортить скупити все, зупиніться і подумайте. По кожній речі варто відповісти собі на питання: наскільки терміново вона вам потрібна? Чи є у вашому гардеробі подібна? Куди ви зможете її вдягнути? З гори речей відразу відсіється як мінімум половина.