Хімічний пілінг - процедура видалення поверхневого шару епідермісу, здійснювана за допомогою спеціальних засобів, що містять кератолитические речовини (ексфоліанти) - резорцин, саліцилову, гликолевую, трихлоруксусную кислоти, а-гідроксикислоти, фенол та ін.

На відміну від препаратів, призначених для глибокого пілінгу, засоби для класичних салонних процедур містять не більше 15, але не менше 5% гліколевої кислоти.

Зміст фенолової кислоти в салонних препаратах незначне - не більше 1%. У такій малій концентрації кислоти здатні тільки до поверхневого впливу і розчиняють лише самий верхній шар. Хімічний пілінг усуває вікові зміни, пігментні плями, розгладжує зморшки, покращує колір обличчя.

Процедура складається з обов'язкового підготовчого періоду, коли пацієнт користується пред-пілінговими кремами; власне пілінгу тим чи іншим Ексфо-Ліант; реабілітаційного періоду, під час якого також наносяться спеціальні креми.

Хімічний пілінг за ступенем впливу поділяється на категорії:
- поверхневий, при якому вплив йде тільки на поверхневі шари шкіри (ос-гідрокси- і гліколева кислоти
та ін.);
- серединний пілінг;
- глибокий пілінг з фенолом. Зазвичай кошти для хі чеського пілінгу для салонного застосування випускаються у вигляді гелю або рідини (лосьйону).

Поверхневий пілінг - різновид хімічного пілінгу, виконувана на глибину рогового шару, без зачіпання більш глибоких шарів епідермісу і без запальної реакції.

Показання до застосування: вугрі, проблемна жирна шкіра, жирна себорея, гіперпігментація, актинічний дерматит, кератоз, профілактика старіння шкіри, а також вікові косметичні дефекти, які можна визначити як легкі.

Недоліки поверхневого пілінгу
- Виражені вікові зміни шкіри не піддаються поверхневому пілінгу.
- Малоефективна боротьба з косметичними дефектами шкіри тіла і кінцівок, оскільки шкіра тут свідомо більш товста, менш еластична, менш проникний і, значить, менш схильна пилингу .
- Необхідність багаторазового повторення процедури поверхневого пілінгу. Це відноситься і до хімічного, і до механічного пілінгу.
- Нерівномірний вплив на шкіру може призводити до утворення нехарактерних для цього виду пілінгу кірочок.

Хімічний поверхневий пілінг фруктовими кислотами

Пілінг фруктовими кислотами дуже популярний, оскільки він найбільш щадяще діє на шкіру. Крім практично повної відсутності больового синдрому на всіх стадіях, не спостерігається і неприємних локальних проявів, характерних для інших видів пілінгу, - сильною гіперемії, набряклості, вогнищ точкових крововиливів та ін. Тільки безпосередньо після процедури може з'являтися незначна еритема - легке почервоніння, яке проходить в протягом декількох годин.

Для процедури поверхневого хімічного пілінгу використовуються альфагідроксидні кислоти (А1рНа Нуйгоху Асгйз - АНА). Їх ще називають "фруктові", оскільки одне з головних джерел цих речовин - фрукти. Найбільш широко в косметології поширена гліколева кислота, яку отримують з цукрової тростини.

Гістологічні дослідження доводять, що синтез нових колагенових волокон може йти досить довго після процедури - протягом чотирьох років. Є припущення, що і це не межа. Однак для того щоб зберігався не тільки морфологічний, але й візуальний ефект, потрібна підтримуюча терапія.

Фруктовий пілінг ефективний в основному у пацієнтів молодого віку, оскільки їх шкіра має достатній відновним потенціалом.

Пілінг доцільний при вугрової висипки різного походження, проблемній шкірі, послеугревих поверхневих змінах, гіперпігментація. Крім того, гліколева кислота є ефективним засобом для профілактики і лікування контагіозного молюска.

Протипоказання: травматичні та інші зміни шкіри, порушення цілісності епідермального шару, гострий герпетичний процес, протягом першого тижня після епіляції та інших інвазивних процедур.

Методика. Найкращий ефект дає застосування 50% (рН 1,8) і 70% (ря 1,6) гліколевої кислоти. Однак виправдані і більш низькі концентрації, особливо на етапі освоєння методики, а також при індивідуальній підвищеній чутливості до гликолевой кислоті.
У будь-якому випадку концентрацію збільшують поступово.

Для першого сеансу вона не повинна перевищувати 25-30 %. Якщо шкіра реагує на пілінг досить гостро, що визначається надлишковою почервонінням, то процедури або припиняють зовсім, або протягом курсу не підвищують концентрацію кислоти, або зменшують час аплікації. Якщо підвищеної чутливості не спостерігається, то концентрацію поступово підвищують до 50%, а потім до 70%. Процедура поверхневого пілінгу фруктовими кислотами складається з чотирьох етапів, кожен з яких є обов'язковим.

Перший етап. Очищення і знежирення шкіри.

Для цього використовують 70% етиловий спирт, а також спеціальні розчини і очищаючі препарати, що містять поверхнево-активні речовини і дуже слабкий розчин гліколевої кислоти. Крім очищення, перший етап дозволяє оцінити реакцію шкіри на гликолевую кислоту.

Другий етап. Нанесення кислоти на шкіру.

Для аплікації використовують густу пензлик з кінського волоса. Кислоту наносять швидко і рівномірно в наступній послідовності: лоб, скроні, підборіддя, шия. Центральну частину обличчя і повіки як найбільш чутливі області обробляють в останню чергу.
На століттях кислоту слід наносити до самого кордону з віями.

Оскільки гліколева кислота - НЕ фенольні, цілком достатньо тримати поблизу ємність з водою, щоб мати можливість відразу промити очі, якщо препарат випадково потрапить в них.

Після нанесення кислоти лікар постійно повинен перебувати поруч з пацієнтом, щоб оцінювати його відчуття і реакцію шкіри, а також точність процедури.

Тривалість впливу - важливий показник, проте він може варіювати залежно від чутливості шкіри і вирішуваних завдань.

Суб'єктивні відчуття пацієнта - серйозний чинник, що впливає на тривалість експозиції.


При нормальній переносимості кислоти пацієнт відчуває лише помірне печіння навіть при використанні 70% розчину. Однак воно не повинно бути нетерпимим, і визнання "пече, як кропива" лікаря слід сприйняти як сигнал до негайної нейтралізації препарату.

Об'єктивним ознакою роботи є еритема. Препарат повинен бути нейтралізований відразу, як тільки з'явилися ознаки легкої дифузійної еритеми - розповзаються червонуваті плями з нечіткими краями. Після цього при необхідності на найбільш проблемних зонах (кератоми, глибокі зморшки) допускається повторний пілінг.

Поверхневий пілінг гліколевої кислотою - щадна процедура, що не призводить до скільки-небудь серйозного впливу на епідерміс, але вимагає правильного вибору часу впливу . Пацієнт не вибуває з активної життєдіяльності, що приваблює більшість відвідувачів косметичних салонів. У разі ж надмірно тривалого разового впливу кислота може проникнути в епідерміс занадто глибоко: таким чином, поверхневий пілінг перетворюється на серединний, і, як наслідок, утворюється скоринка.

Третій етап. Нейтралізація кислоти.

Після процедури слід повністю усунути кислоту з шкіри. Спочатку використовують губку, просочену водою. Це не зупинить процес пілінгу остаточно, але видалить основна кількість препарату. Потім наносять нейтралізатор, який припиняє пілінг. І, нарешті, ще раз ретельно змивають водою все, що залишилося.

постпілінговий догляд. На закінчення процедури потрібно використовувати постпілінговий крем, який пом'якшує шкіру і усуває відчуття стягування. У сонячні дні можна забувати про сонцезахисний засіб. В даному випадку необхідно вибирати захист з SPF не менше 15.

Серединний пілінг - різновид хімічного пілінгу, виконувана на всю товщу епідермісу до базальної мембрани за допомогою спеціальних препаратів.

До таких препаратів належать ретиноїди, трихлороцтової кислота, альфагідроксидні кислоти, гліколева кислота, бодяга, резорциновий і саліцилова кислоти, ферменти (ензими).

Показання до пилингам: фотостаріння, зморшки, рубці, гіперкератоз, сірий колір обличчя, зниження тургору, нерівності рельєфу, сухість шкіри, поверхневі пігментні плями, вікові зміни шкіри, акне в період ремісії.

Метод серединного пілінгу обгрунтований також і при корекції вікових змін шкіри в зоні декольте і кистей і при видаленні післяпологових розтяжок шкіри, де лазерна шліфування завжди чревата утворенням рубців.

Протипоказання для пілінгів: герпес, індивідуальна непереносимість, епілепсія, новоутворення, пошкодження шкіри, алергія, підвищена чутливість шкіри, захворювання серцево-судинної системи, нестійкість психіки, темний колір шкіри, низький поріг больової чутливості, купе-троянд, схильність до пігментації.

Ускладнення: найбільш частим ускладненням пілінгів є контактні та алергічні дерматити.
Наприклад, при корекції зморшок навколо очей, в області чола, а також верхній і нижньої губи три-чотири сеанси серединного хімічного пілінгу трихлороцтової кислотою можна зіставити з лазерним пілінгом.

При обробці особи за допомогою засобів на основі ензимів руйнуються білки. В даному випадку ензими руйнують пептидні зв'язки білка кератину, і він розпадається на фрагменти. В результаті спрощується процес відлущування відмерлих клітин, оскільки їх "шматочки" набагато легше відокремлюються від поверхні шкіри, ніж цілі лусочки. Кожен ензим діє тільки на певну пептидную зв'язок.

Чим більш специфічний фермент, тим більше активно він впливає на роговий шар. У таких пілінгах часто використовують ензими папайї, трипсин, хемотріп-син. Ензимні пілінги найчастіше випускаються у вигляді порошків. Їх розводять безпосередньо перед вживанням до консистенції сметани. Існують також ензимні пілінги у вигляді гелів та емульсій. У цих препаратах ензими менш активні і швидше інактивуються.

Недоліки серединного хімічного пілінгу:
- необхідність досить тривалої підготовки шкіри;
- хворобливість процедури.

Хімічний комбінований пілінг

Ідею про ізольованому гліколевий пілінг поділяють далеко не всі фахівці. На їхню думку, дія фруктових кислот має бути посилене додатковими інгредієнтами: це дасть більший ефект і мінімізує побічні ефекти. Таким інгредієнтом, пристосованим для вдалої комбінації, вважається, зокрема, ретинолової кислота, яка:
- зменшує дрібні зморшки;
- утолщает епідерміс, роблячи його більш гладким і еластичним;
- стимулює коллагенізаціі;
- активізує дермальній кровообіг;
- покращує зовнішній вигляд шкіри.

Недоліки методу:

- Якщо застосовувати ретинолової кислоту надто активно, вона може викликати ретинолової дерматит - шкіра червоніє, запалюється, стає надмірно чутливою протягом декількох тижнів.
- Активізація дермального кровообігу може спровокувати, наприклад, розацеа або телеангіектазії.
- На відміну від гліколевої кислоти, ретинолової є більш активною речовиною, тому чутливі ділянки шкіри, зокрема, повіки, під час процедури необхідно захищати. Крім того, кислота не повинна потрапити на слизову оболонку рота, очей і крила носа, оскільки вони моментально дратуються.

Зазвичай курс комбінованого пілінгу починається підготовчої терапією, яка триває протягом 4-6 тижнів. Застосування кислот починають з малих концентрацій. Під час курсу рекомендується користуватися пом'якшуючими і зволожуючими кремами, щоб зняти сухість шкіри, яку можуть викликати гликолевая і ретинолової кислоти.

В залежності від типу шкіри, вирішуваних завдань та інших факторів та обставин в рецептуру препаратів поступово вводять відбілюючі речовини і антиоксиданти.

Підготовлено відділом Краси