Перше враження від Балі - інша планета! Незвичайні люди, дивні їхні звичаї та обряди. Побачивши на вулиці ошатну процесію співаючих і танцюючих людей, не сумнівайтеся - це похорон.
Згідно індуїзму смерть - лише сходинка до нового життя, реінкарнації. Тому похорон у балійців веселі. До речі, церемонія проходить в буквальному сенсі на бігу - процесія рухається дуже швидко і зигзагами. А все для того, щоб заплутати злих духів.

Добрі мусони
Розпал сезону на Балі - з серпня по листопад. Австралійці, європейці і американці приїжджають на острів в серпні, коли сухо і жарко, росіяни ж полюбляють відпочивати пізно восени і взимку, під час тропічних мусонів. Але навіть дощі на Балі з доброю вдачею. Півгодини теплого, як суп, сильної зливи, - і тут же сяє яскраве сонце.

Де зупинитися

Всі популярні місця розташувалися на півдні острова. Нуса-Дуа - фешенебельний курорт, такий собі тропічний Версаль, особливо улюблений російськими туристами. За шлагбаумом на заповідному мисі вишикувалися в ряд найкращі представники готельного бізнесу - "Шератон", "Хайят", "Хілтон". Ціни там відповідні: наприклад, за три години в елітному SPA доведеться викласти майже $ 300.

Так само процедура за межами Нуса-Дуа коштує близько $ 60. Розумний вибір для економного туриста - місто Кута: затишні сучасні готелі, безліч клубів, дискотек, кафе і ресторанів, магазини і недорогі (!) SPA-комплекси.

На острові більше 3000 храмів, присвячених богам і духам ( балійци однаково шанобливо ставляться і до індуїстському пантеону, і до духів предків, і до сил природи). Храми побудовані в кожному селі, в кожному рисовому кооперативі і в кожному будинку.

І скрізь свій одалан - день народження храму, який згідно з традицією відзначають принесенням дарів (квітів і фруктів).

Крім сакральних, у балійців є ще і "цивільні", але незвичні для нас свята: наприклад, свято першого кроку (відзначається в певний день після народження дитини), першого зуба і так далі: все життя балійця розписана буквально по хвилинах! Не дивно, що веселощі тут не закінчується ні вдень, ні вночі.

Що потрібно зробити на Балі

• Побачити фантастичні балійські храми.


Комплекс Бесакіх налічує 22 храми, це головна святиня острова. Культові обряди здійснювали тут ще в епоху мегаліта. Потім храми надбудовували один над іншим, зараз це цілий ліс пірамідальних дахів.

Не менш значущий храм Танах-Лот, розташований на стрімкій скелі, яка під час припливу стає островом. Храм був побудований в XI столітті. Коли океан відступає, біля підніжжя скелі відкриваються печери, в яких живуть священні змії.

Дуже важливо потрапити в Танах-Лот на заході: знаючі люди стверджують, що це одне з найбільш вражаючих видовищ на Землі.

• Подивитися на балійські священні танці. Баронг - танець-вистава, присвячений духу лісу. Артисти в страхітливих масках і яскравих костюмах розігрують сцени з "Рамаяни" (давньоіндійської епосу). Цей танець носить сакральний характер: вважається, що якщо в селі почалися хвороби або гине урожай рису - пора танцювати Баронг.

У цьому баронг актори впадають у транс, туристичне ж подання (його можна побачити щовечора в містечку Убуд) - просто запам'ятовується і незвичайне видовище.

Кечак (танець вогню) супроводжується горловим співом: тридцять чоловіків сідають півколом, у центрі розігруються сцени з "Рамаяни".

• Сплавитися на плоту по гірській річці.

• Покататися на слонах і переконатися, що ці розумні тварини вміють навіть малювати.

• Зайнятися дайвінгом або снорклингом. Досліджувати підводний світ Індійського океану пропонують буквально на кожному розі.

• Спробувати місцеву кухню. У ресторанчиках на березі океану дуже смачно готують рибу, а в горах фірмовим блюдом вважається молочне порося на вертелі.