Корекція форми ніг відноситься до числа актуальних проблем естетичної хірургії.

У нормі у жінок внутрішні поверхні повністю наведених нижніх кінцівок при рівномірному навантаженні повинні стикатися в чотирьох ділянках: у середині стегон, в області колін, литкових м'язів і внутрішніх поверхонь кісточок.

Виражені відхилення від зазначеного еталона негативно позначаються на естетичному статусі нижніх кінцівок.

В даний час основними методами і засобами пластичної хірургії, спрямованими на корекцію деформацій нижніх кінцівок є: об'ємна пластика спеціальними силіконовими ендопротезами, дермоліпектомія, ліпосакція.

Методики корекції м'яких тканин поліакриламідних гелем і власним жиром вважаємо хибними, що не виправданими. Для усунення асиметрії по довжині і при дугоподібному викривленні нижніх кінцівок існує методика коригуючого остеосинтезу.

Корекція форми ніг ендопротезування - найбільш оптимальний метод контурної пластики гомілок при нестачі їх обсягу. Метод забезпечує кращі безпосередні та віддалені результати.

В даний час створені і широко використовуються пластичними хірургами ендопротези литкових м'язів, що характеризуються близькістю фізичних параметрів до м'яких тканин, відсутністю здатності викликати запальні та алергічні реакції, хімічної інертністю і резистентністю до напруги .

У практичній роботі пластичні хірурги користуються як оболонковими, так і монолітними (жорсткими) ендопротезами. Жорсткі ендопротези застосовуються в ситуаціях, коли власна фасція литкових м'язів початково мало розтяжна (тонкі ноги) або еластичність її втрачена в силу розвитку рубцевих процесів (при повторних операціях).

Ендопротези легко імплантуються і добре коригують форму кінцівки. Створювана ними опуклість покращує гіпотрофіческій профіль ноги між коліном і кісточкою.

Таким чином, корекція форми гомілок введенням силіконових ендопротезів - естетично і фізіологічно прийнятна операція з хорошим ефектом.

Ліпосакцію (аспірація жиру) нижніх кінцівок виконують при локальних формах ожиріння з порушенням контурів нижніх кінцівок. Найбільш часто жінки звертаються за хірургічною допомогою з приводу надмірного відкладення підшкірної жирової клітковини на зовнішніх поверхнях стегон (галіфеобразная деформація), яку створюють так звані жирові "пастки". Меншими за розміром, але не менш значущими, з позицій контурів стегна, є жирові "пастки", розташовані на внутрішній поверхні колінного суглоба.

Хірургічна корекція у більшості пацієнток завершує медикаментозне лікування. Зазвичай схуднення не тільки призводить до втрати ваги, але і до залишковим целюліту. Ось чому ця категорія пацієнток представлена жінками "крихкими у верхніх частинах тулуба", але з важкими стегнами і сідницями, що не піддаються консервативному лікуванню.


Ефективна корекція контурів в подібних ситуаціях досягається за допомогою ліпосакції.

Демоліектомія показана особам, які страждають наявністю шкірно-жирових складок (відвисла шкіри) на внутрішній поверхні стегон. Причини отвіслості шкіри різні. В одних випадках, які страждають ожирінням, скинувши зайву вагу, стикаються з появою шкірно-жирових складок на стегнах і сідницях, мацерація яких створює додатковий гігієнічний дискомфорт, в інших інволюційні зміни шкіри у осіб старше 40 років приводять до втрати її еластичності і появі в'ялості, складчастості .

Операції, що виконуються при локальних формах ожиріння або за наявності шкірно-жирових складок дозволяють домогтися помітного поліпшення контурів нижніх кінцівок у порівнянні з вихідним станом.

Компресійно-дистракційний остеосинтез по Г. А . Іллізарову, застосовуваний травматології та ортопедії в ряді випадків використовується для естетичної корекції (подовження або усунення викривлення) нижніх кінцівок. В основі методу лежить відкриття, зроблене Г. А. Ілізарова - при розтягуванні біологічних тканин відбувається їх ріст і регенерація. Пацієнти просять подовжити нижні кінцівки з метою збільшення зростання, або корекції пропорцій.

При дистанційному остеосинтезе кістка перетинають, а потім за допомогою спеціальних конструкцій фіксують її фрагменти і по 1 мм на добу пацієнт самостійно розтягує гомілку в місці перетину кістки.

Недоліком даного методу є тривалість лікування, наявність в подальшому видимих рубців, а також ймовірність приєднання інфекції. Якщо компресійно-дистракційний остеосинтез виправданий при подовженні кінцівок, то з метою усунення викривлення він показаний у виняткових випадках виражених викривлень, так як метод корекції за допомогою ендопротезів в більшості спостережень забезпечує оптимальний об'ємний і контурний ефект.

В естетичної хірургії нижніх кінцівок застосовувалися ще дві методики увеличивающей пластики (ін'єкційної), в даний час відкинуті багатьма фахівцями.

Пластика м'яких тканин нижніх кінцівок поліакриламідних гелем неприпустима, оскільки загрожує серйозними ускладненнями (високий ризик інфекції, можливість міграції гелю, негативний вплив на трофіку м'язів при субфасціальних введенні гелю).

Ліпофілінг (ін'єкція власного жиру, вилученого шляхом ліпосакції), - метод мало травматичний і добре переноситься організмом, проте в більшості спостережень виникає рубцевий процес, деформуючий контури оперированной зони.

Причина криється в тому, що переміщений, позбавлений живлення власний жир в іншій ділянці організму сприймається як чужорідне тіло, в силу чого піддається лізису і обмеженню від навколишніх тканин рубцеванием.