Хірургічна стоматологія - самостійна клінічна дисципліна в сучасній стоматології. Поряд з іншими напрямами - ортопедичної та терапевтичної, вона, як це не здасться дивним, покликана відновлювати красу і цілісність зубного ряду.

Саме слово "хірургія" у багатьох викликає абсолютно негативні відчуття, але що поробиш - багато захворювань вилікувати терапевтичними способами не вийде, потрібно втручання хірурга.

У відношенні стоматології, для багатьох, хірургія - це неодмінно видалення зубів, а разом з тим - і асоціації з болем. Але це далеко не так. До видалення в хірургічній стоматології вдаються тільки у найскладніших випадках, коли зуб вже неможливо врятувати, або якщо він несе серйозну небезпеку (наприклад, при одонтогенном абсцессе).

Іноді видалення зубів - це лише етап стоматологічного лікування, наприклад , видалення неправильно розташованих зубів, що травмують слизову оболонку (зуби мудрості), або видалення зубів для виправлення прикусу.

Всупереч народному думку, завданням хірургічної стоматології є, якраз навпаки, збереження зуба. У хірургічній стоматології часто проводять зубозберігаючі операції і відновлення зубів з повним збереженням їх функціональності.Хірургічна стоматологія включає:

 • видалення зубів;
 • видалення ретінірованних (непрорізавшихся) зубів;
 • хірургічне видалення зубів мудрості;
 • зубозберігаючі операції (видалення кореня зуба, резекція верхівки кореня, видалення частини багатокореневого зуба);
 • санація вогнищ інфекції, новоутворень, запальних вогнищ;
 • операції на щелепах та м'яких тканинах (слизова ясна), корекція м'яких тканин для естетичної та природній пропорції зубів і ясен , корекція посмішки;
 • кістковопластичні операції, створення "місця" для правильної постановки імплантату (синус-ліфтинг, нарощування обсягу кісткової тканини, нарощування і розширення альвеолярного відростка);
 • хірургічне лікування пародонту;
 • імплантація - установка зубних імплантатів.
  Всі оперативні втручання проводяться із застосуванням сучасних анестетиків, тобто безболісно.
  Хірургічна стоматологія постійно орієнтована на проведення комплексного лікування стоматологічних захворювань. Найчастіше повний курс лікування зуба складається з лікувальних заходів, послідовно проведених методами терапевтичної, ортопедичної та хірургічної стоматології.