Використання мікроскопа в стоматології відкриває нові можливості, а в багатьох випадках він незамінний для проведення якісного та довгострокового лікування "складних" зубів.

Здавалося б, що нового з подарованих природою людині 32-х зубів може розглянути лікар під мікроскопом? Але не варто забувати, що лікування навіть одного зуба може здійснюватися в кілька етапів. Додавши до цього настільки необхідний в стоматології індивідуальний підхід до кожного пацієнта, стає очевидним: лікування зубів під мікроскопом - невід'ємний метод сучасної зуболікарській практики. Особливо, якщо мова йде про лікування каналів.

Отже, при лікуванні зубних каналів ваш стоматолог вдався до допомоги мікроскопа? Не варто дивуватися. Значить, для нього є важливим контроль якості лікування від першого до останнього його етапи. Здавалося б, "простий" пульпіт з його ниючий і пульсуючим болем кваліфікований лікар-ендодонтист (спеціалізується на лікуванні зубних каналів) візьметься лікувати, озброївшись саме мікроскопом!

Ідентичних зубних каналів не буває, як наприклад, не буває у людей однакових відбитків пальців. Кожен канал потребує окремої уваги і розуміння того, як саме з ним працювати.

Чому настільки необхідне використання мікроскопа?

Важливо розглянути абсолютно точне число каналів в зубі . Раніше було прийнято вважати, що каналів зазвичай 3 і лише зрідка зустрічаються зуби з 4-ма каналами. Однак, вже давно вважається визнаним той факт, що насправді майже у 80% людей зуби зазвичай саме з 4-ма, а часом і з 6-ма каналами!

У даній ситуації цілком очевидно, що лише застосувавши мікроскопом, фахівець може побачити повну "картину каналів". Зробити ж це, володіючи лише відмінним зором, не представляється можливим.

Необхідність застосування мікроскопа полягає тільки у виявленні "потайних" каналів або протягом усіх етапів лікування?

Основна мета полягає в бездоганному пролечіваніі всіх каналів. Всі виявлені канали (діаметр кожного менше міліметра) очищаються, промиваються і пломбуються. Тільки мікроскоп покаже, чи повною мірою був вичищений канал і чи всі видалені тирсу, що утворюються в процесі лікування.

Мікроскоп в стоматології необхідний на всіх етапах лікування.


З його допомогою якісно відкритий канал повністю проглядається. Ретельно він був промитий, чи була створена необхідна конусність, чи має він нерівності, або є сліди внутрішнього руйнування тканин зуба - точну відповідь на ці та інші питання може дати лише стоматологія "під мікроскопом". Також без мікроскопа цілком можливо недо- або перепломбовувати канал, що небажано.

Мікроскоп в стоматології необхідний при:

 • розпломбування кореневих каналів;
 • витяганні уламків інструментів;
 • лікуванні перфорацій;
 • лікуванні кіст, гранульом;
 • резекції верхівки кореня;
 • ретроградном пломбуванні при резекції.

Переваги лікування із застосуванням мікроскопа:

 • висока точність в роботі лікаря;
 • ретельне видалення інфікованих тканин;
 • виявлення прихованих кореневих каналів і можливих відгалужень;
 • препарування з максимальним збереженням тканин зуба;
 • герметичне якісне пломбування кореневих каналів.

Яким чином, застосування мікроскопа відбивається на пацієнтах?

З одного боку, використовуване дороге німецьке обладнання незначно, але все ж підвищує вартість лікування з використанням мікроскопа. З іншого - в процесі лікування ніякого дискомфорту пацієнт не відчуває, в порожнині його рота немає сторонніх тіл (сам мікроскоп розташовується трохи вище рівня рота). При цьому пацієнт отримує чудове за якістю лікування.

Чи можна зробити висновок про те, що мікроскоп в сучасній стоматології - практично першочергове складова успіху?

Тут важливо вміння правильно ним користуватися, правильно оцінювати ситуацію і, як кажуть, "бачити" сформовану картину, правильно її трактувати. Глибоке володіння професією і безцінний досвід лікаря-стоматолога завжди будуть першочерговими, однак мікроскоп є тією складовою усього комплексу якісного лікування зубів, яка дійсно наближає його до рівня практично ідеального.