Стовбурові клітини, ембріональні тканини, аутотрансплантация - без вживання цих словосполучень останнім часом не обходиться жодна поважаюча себе косметологічна клініка. Що це - довгоочікуваний чудотворний ефект або ще один наш крок на шляху боротьби зі старістю? Що від них чекати? Чого побоюватися і на що сподіватися? Як взагалі належить до нових технологій?

Якщо повернутися на кілька років назад, то можна згадати ще одне магічне слово тих часів - мезотерапія, суперечки навколо неї, невиправдані надії і невиправдані побоювання. Пройшов якийсь час і сьогодні будь-який грамотний лікар-косметолог дохідливо пояснить вам всі можливості, переваги і недоліки цього методу. Ні, він не став панацеєю, не замінив собою пластичної хірургії, не відмінив диетологию як науку, але міцно зайняв своє впевнене місце в арсеналі терапевтичної косметології. І той, хто йшов по шляху розумного і виправдано обережного впровадження цієї методики, тепер з повним правом може сказати: "Мезотерапія - це вже класика".

А новинки не змусили себе чекати. Клітинні технології в медицині бурхливо починають реалізовуватися в косметологічної практиці. І як і з усякими новими технологіями, насамперед повинен переважати обережний, зважений підхід, що дозволяє в першу чергу слідувати основної медичної заповіді - не нашкодь!

Старіння шкіри - це складний багатофакторний процес, багато аспектів якого досі не вивчені до кінця. Та частина цього процесу, на яку намагаються зараз впливати за допомогою клітинних технологій, пов'язана з погіршенням функцій основних клітин шкіри - фібробластів. Ці клітини відповідальні за дуже багато процесів, що протікають в шкірі, від їх діяльності багато в чому залежить зовнішній вигляд шкіри, її молодість і здоров'я.

Наприклад, вони беруть участь в обміні гіалуронової кислоти, забезпечуючи належну зволоженість, у синтезі колагену , надаючи їй необхідну пружність, виділяють багато інших біологічно активних речовин, без яких порушується нормальне функціонування шкіри. З погіршенням їх функцій пов'язане формування рубцевої тканини, поява т.зв. "Розтяжок" і вікової атрофії. З віком зменшується їх здатність до поділу, відповідно, падає їх кількість, втрачаються багато інших функцій.

Саме тому ті клітинні технології, які зараз починають використовуватися в косметології, насамперед спрямовані на заповнення функцій старіючих фібробластів.


І таких способів два. Перший пов'язаний з введенням донорських фібробластів, як правило, це клітини ембріональних тканин. Другий - це методика вирощування та культивування власних клітин шкіри на спеціальних середовищах, які активно спобствуют відновлення втрачених властивостей молодих і активно працюють фібробластів. Обидва способи мають свої переваги і недоліки.

Введення донорських клітин більш доступний, менш трудомісткий, а отже більш економічний варіант. Ембріональні клітини володіють більшою активністю, ніж культура наших власних фібробластів, але тривалість їх життя невелика - максимум 3-4 місяці, надалі потрібно повторне введення. Застосування донорських клітин може бути більше виправдано в літньому віці, коли активність наших власних клітин вже значно знижена і ефект від аутотрансплантации може бути не очевидний.

Методика аутотрансплантации - це високотехнологічний процес, який вивірений у буквальному сенсі по годинах і вимагає чіткої координації між усіма його учасниками. Цим і зумовлена його висока вартість. Однак довгоочікуваний ефект настає не відразу, власних клітин необхідний час для приживлення і початку роботи, але зате ваші клітини продовжують вам вірно служити протягом всього свого життя.

Наші методики проводяться в спеціально обладнаних лабораторіях відомих інститутів. Клітинні культури проходять всі необхідні тести, включаючи тести на виключення ризику онкогенності (здатності до ракового зростання) та інфекційного зараження. Введення клітинних культур проводиться на фізіологічному розчині, що додатково повністю виключає ризик алергічних реакцій.

Подібні технології поки ще є новинкою в нашій країні. А ось американська компанія Isolagen практикує їх вже впродовж останніх 10 років, підтверджуючи позитивний ефект їх застосування. Наша робота в цьому напрямку заснована, зокрема, і на їхньому досвіді. Обґрунтований науковий підхід, розумна обережність, виключення свідомо ризикованих експериментів у галузі клітинних технологій, дозволяють нам впевнено рухатися по шляху довгоочікуваного продовження молодості.

Лікар дермато-косметолог Клініки пластичної хірургії та естетичної медицини "КОСМЕТОН"
Челищева Олена Володимирівна, http://www.cosmeton.ru