Іноді всі ми стикаємося з неприємними висипаннями, почервоніннями чи іншими проявами на, здавалося б, ідеальної ще вчора шкірі.

за точним діагнозом і лікуванням будь-яких шкірних болячок - пряма дорога до дерматолога, косметолога або (боронь Боже!) онколога. Але при цьому все-одно непогано б озброїтися деякою попередньою інформацією, щоб знати чого очікувати і бути готовою до всього.

Отже, в цій статті ми розповімо про тих захворюваннях нашої шкіри, які викликаються вірусними інфекціями.

Бульбашковий лишай (простий герпес) - звичайно локалізується біля рота, на губах, на сідницях, статевому члені, вульві. На незміненому або злегка гиперемированном тлі з'являється група пухирців розміром від шпилькової головки до горошини, наповнених серозним вмістом. Висипання можуть супроводжуватися нездужанням.

Через 3-10 днів пухирці лопаються, утворюючи ерозії, що покриваються тонкою кіркою. Після загоєння залишається тимчасова пігментація. Захворювання нерідко рецидивує. Прогноз бульбашкового лишаю сприятливий, якщо він не має рецидивуючого характеру, в останньому випадку приймає хронічний перебіг.

Лікування застосовується загальне і місцеве в умовах шкірно-венерологічного диспансеру. При ураженні шкіри і слизових оболонок застосування крему та мазі поєднують з пероральним прийомом ацикловіру. В даний час в основному застосовують синтетичний аналог очищеного нативного нуклеозида - ацикловір, зовіракс. Зовнішньо для запобігання від зовнішніх подразників і вторинної інфекції уражену ділянку змащують 1-2% спиртовим розчином зеленки чи цинкової пастою. Курс лікування 7-10 днів.

Оперізуючий лишай - з'являється по ходу нервів. Найчастіше вражаються міжреберні нерви. На злегка почервонілий набряклою шкірі групами виникають бульбашки розміром від просяного зерна до сочевиці, що містять прозору рідину. Біля однієї групи елементів по ходу нервів можуть з'явитися інші бульбашки, вміст яких поступово каламутніє, може бути кров'яним, гнійним. Висипання супроводжуються сильними невралгічних болями, іноді високою температурою і нездужанням. Часто хворому потрібно постільний режим.

Після зникнення висипів невралгічні болі тримаються довго, особливо в осіб похилого віку. Процес зазвичай закінчується через 2-3 тижні, а при ускладненні триває місяці. Лікування застосовується загальне і місцеве, використовуються загальнозміцнюючі, знеболюючі засоби, противірусні препарати, антибіотики, фізіотерапія. Найбільш ефективним противірусним засобом вважається ацикловір, який призначають протягом 5 днів і 3 днів після зникнення ознак.

Також застосовується внутрішньом'язове введення людського лейкоцитарного інтерферону; дезоксирибонуклеаза, метисазон, анальгетики, вітамін В, ультразвук і діадинамічний струми. При невралгіях, що залишилися після руйнування бульбашок, призначають УФО і новокаїнову блокаду. Зовнішньо використовується 2% спиртовий розчин анілінових барвників, оксолінова, теброфенова і бонафтоновая мазі.

Контагіозний молюск - це висипання у вигляді дрібних вузликів діаметром 0,2-0,4 см, з крате-рообразним вдавлення в центрі.


На відміну від бородавок, вузлики мають гладку поверхню і містять масляниста речовина. Вони локалізуються на шкірі обличчя, тулуба, кінцівок, зовнішніх статевих органах. Мають колір нормальної шкіри або білястий, рожевий колір. При стисненні пінцетом з центру вузликів виходить кашкоподібна біла маса. Заразливий молюск буває у вигляді поодиноких або множинних вузликів, іноді ускладнюється вторинною інфекцією, вузлики нагнаиваются.

Захворювання передається при контакті з хворими. Найчастіше їм хворіють діти і молоді люди. Щоб не заразити живуть поруч людей, до одужання хворому не слід користуватися ванною і душем, уникати безпосереднього контакту з дорослими і особливо з дітьми.
Лікування. Вміст вузликів видавити пінцетом і змастити 5-10% спиртовим розчином йоду.

Бородавки - викликає папіллоломатозний вірус людини. Заразні. Передаються від зараженої людини здоровому. Бородавки бувають звичайні (прості), підошовні, юнацькі (плоскі), загострені.

Бородавки прості, або звичайні, як правило, мають розмір від просяного зерна до сочевиці і більше, за кольором майже не відрізняються від нормальної шкіри , мають округлі або полігональні обриси, множинні, зазвичай розташовуються на тильній поверхні кистей, пальців, на обличчі, а також на шкірі інших областей тіла, як у дорослих, так і у дітей. Суб'єктивні відчуття відсутні. Підошовні бородавки схожі на мозолі, вони більш щільні, виступають на поверхні шкіри підошви у вигляді капелюшка цвяха, дуже болючі.

Юнацькі бородавки зустрічаються частіше у дітей та юнаків. Вони мають невеликий розмір, ледь піднімаються над рівнем шкіри, локалізуються на кінцівках, на обличчі. Їх число швидко збільшується через самозаражения. Вони мають колір нормальної шкіри або злегка пігментовані.

Гострі кондиломи - виникають у осіб, які не дотримуються правил гігієни. Можливе зараження вірусом при статевих контактах.
Для профілактики бородавок необхідно дотримуватися особистої гігієни, а поодинокі бородавки відразу видаляти.
Лікування. Бородавки зазвичай видаляються. Для цього застосовується заморожування твердим діоксидом вуглецю, яким заповнюють скляні трубки. Експозиція аплікацій - від 30 секунд до 2 хвилин. В результаті процедури на шкірі утворюється міхур, який слід проколоти, а потім накласти на місце проколу пов'язку. Бородавки відпадуть через 5-7 днів. Після видалення однієї-двох бородавок інші зникають спонтанно.

Також рекомендується диатермокоагуляция і змазування уражених ділянок 30% розчином перекису водню 1-2 рази на день протягом 5-7 днів. Якщо для лікування бородавок використовувати міцні кислоти, наприклад соляну, сірчану, то після їх застосування можуть залишитися грубі келоїдні рубці. Тому даний метод не рекомендується. Для лікування підошовних бородавок рекомендується попередня відшарування рогового шару 10% молочно-саліциловим колодієм з подальшим введенням під основу бородавок 1 - 2% розчину новокаїну.

Підготовлено відділом Здоров'я
За матеріали книги "Косметологія" Ю.Ю . Дрибноход
схвалених Міністерством освіти РФ
для підготовки професійних косметологів