У сучасному світі щільність населення (особливо в громадському транспорті) так велика, що ймовірність підхопити якусь шкірне захворювання велика як ніколи. ви цій статті мова піде про грибкових захворюваннях шкіри.

Різнобарвний, або висівкоподібний, лишай - викликається особливим грибом, що паразитує в поверхневій частині рогового шару шкіри, в гирлах фолікулів. Волосся грибом не пошкоджуються. Лишай практично не заразний. Їм частіше хворіють нечистоплотні або страждають надмірною пітливістю люди.

Лишай локалізується на шкірі грудей, спини, живота, шиї, рідко кінцівок, проявляється у вигляді жовто-рожевих плям. Поступово плями збільшуються в розмірах, приймають темно-коричневе забарвлення, покриваються висівкоподібному лусочками. При поскабливании плям виявляється "стружка" - це характерна ознака захворювання. При змащення спиртовим розчином йоду плями темніють, різко відрізняючись від навколишньої тканини.

Плями розташовуються на шкірі несиметрично, можуть бути різнокольоровими - рожевими, жовтуватими, жовтувато-коричневими. Різнобарвний лишай без лікування може існувати місяці й роки; хворий відчуває тільки легкий свербіж.
При цьому захворюванні рекомендується уникати сонячних ванн, оскільки при інсоляції на місці плям позбавляючи залишаються білі плями, які можуть довго триматися і симулювати вітіліго. У старості висівковий лишай може зникнути без певного лікування.

Висівкоподібний лишай не є протипоказанням для перебування хворого в колективі - у школі, дитячому садку та ін.

Для профілактики захворювання необхідно дотримуватися особистої гігієни , а при підвищеній пітливості проводити відповідне лікування. Перенесли висівковий лишай періодично повинні протирати шкіру 2% саліциловим спиртом або горілкою, щоб уникнути рецидивів.

Лікування. Призначаються лущиться і фунгіцидні засоби. При незначному поширенні слід змащувати плями 3-5% спиртовим розчином йоду або 2-3% йодосаліціловим спиртом; при значному поширенні - втирати сірчано-саліцилову мазь.

Шкіру обробляють за способом Дем'яновича, застосовуючи похідні імідазолу, а також Алліламіни. Щоб уникнути рецидиву, після закінчення курсу лікування необхідно протягом 2-3 тижнів обтирати уражені місця 2% саліциловим спиртом або 5% розчином соляної кислоти. Крім того, рекомендується опромінення ультрафіолетовими променями.

Поверхнева трихофітія - волосистої частини голови зустрічається у дітей у віці від 4 до 15 років. Джерелом зараження є хвора людина. Біля гирла власний воронки з'являється еритематозне пляма з лущенням. Волосся, повністю "нафарширований" грибами, втрачає міцність і обламується біля кореня.

Невдовзі на волосистій частині голови виникають численні як би вистрижені вогнища округло-овальних обрисів з лущенням. Волосся рідшають, серед них зустрічаються обламані "пеньки", що підносяться над рівнем шкіри на 1-3 мм. При обламуванні волосся на рівні шкіри утворюються так звані чорні крапки. Поверхневу трихофітія волосистої частини голови необхідно відрізняти від псоріазу волосистої частини голови.

Псоріаз - шкірне незаразні захворювання, часто вражає волосяну частину голови.


Основні елементи псоріазу - папули, які зливаються в бляшки, покриті сріблястими пухкими лусочками. Найчастіше псоріаз вражає лікті, коліна, сідниці. Вогнищ алопеції при цьому не буває, волосся не обламуються, при мікроскопії гриби не виявляються.

Поверхнева трихофітія гладкої шкіри - починається з появи дрібних бульбашок або лусочок на гиперемированном вогнищі з різко окресленими краями. Вона локалізується на шиї, грудях, кінцівках. Хворий відчуває свербіння. При підозрі цього захворювання слід досліджувати бульбашки і лусочки на вміст у них грибків.

Микроспория - дуже контагіозна, частіше зустрічається у дітей. Зараження відбувається від кішок, собак та ін.
При мікроспорії волосистої частини голови, виникає одне і рідше кілька великих шелушащихся вогнищ діаметром 3-5 см і більше. Волосся в них обламані на висоті 4-8 мм над рівнем шкіри і біля основи оповиті біло-сірим чохлом. Пеньки волосся легко віддаляються.

Вогнища на волосистій частині голови множинні, часто розташовані на кордоні між волосистої частини голови і гладкою шкірою (лоб, віскі, потилицю), нерідко переходять на шию, груди, нагадують себорею і трихофітію гладкою шкіри. Мікроспорія, викликана іржавим мікроспорумом, що паразитує на шкірі людини, дуже заразна.

Мікози стоп і кистей викликаються грибами дерматофітами, а також дрожжеподобнимі, пліснявими грибами. Захворювання поширене серед усіх верств населення. Шкіра між пальцями червоніє, свербить, лущиться. Процес майже завжди переходить на підошву і бічні сторони стоп. Спостерігаються сильний свербіж, мокнучі набряки, в деяких випадках можливе ускладнення піодерміти, екземою. Часто розвивається руброфития - захворювання, при якому кришаться нігті. Іноді епідермофітія і руброфития супроводжуються алергічними висипаннями на тулуб і кистях.

Профілактика грибкових захворювань

- трихофитией можна заразитися від хворих, що страждають хронічною формою з ураженням гладкої шкіри , волосистої частини голови і нігтів.

- Крім того, заразитися можна і від тварин: кішки, рідше собаки, хворіють микроспорией; коні і рогата худоба, телята, корови та інші тварини - трихофитией; у курей, качок та іншої птиці бувають мікози; білі та будинкові сірі миші можуть бути уражені трихофитией і паршею.

- Грибки можуть передатися і через головні убори, гребінці, іграшки. Тому, якщо в будинку є хворий, необхідно продезінфікувати верхнє плаття, ковдра, матрац, матрац і інші предмети. Постільна та натільна білизна, одяг та інші речі до прання потрібно зберігати окремо від білизни здорових людей, краще в мішку.

- Білизна обов'язково треба прокип'ятити, а головні убори спалити. У сім'ї хворого епідермофітією гриби можуть передаватися через взуття, панчохи, тапочки, тому необхідно уважно оглянути всіх членів сім'ї. Якщо хворіють кілька людей, лікувати потрібно всіх членів сім'ї.

- У косметичних салонах слід звертати особливу увагу на стан інструментів. За правилами фахівцям забороняється виконувати гоління волосся, вживати пензлика та інші інструменти без попередньої дезінфекції.

Підготовлено відділом Здоров'я