Відсутність стільця у діток до року - вічна проблема. З нею стикаються практично всі батьки. Причому для недосвідчених тат і мам це стає справжньою катастрофою, оскільки вони не знають, як допомогти малюкові. Розгубленість при вигляді кричущого крихти з підібраними до живота ніжками - стандартна реакція. І вона ж причина багатьох необдуманих заходів, які вживаються дорослими в спробах полегшити страждання дитини.

Найкраще звернутися з проблемою запорів у немовлят до дільничного педіатра, так як самолікування може бути надзвичайно небезпечним для організму новонародженого. Безграмотне застосування проносних препаратів (розчини, порошки, сиропи) може викликати масу побічних ефектів або навіть призвести до серйозних ускладнень.

Запор у грудничка. Як його виявити?

Скільки разів на добу немовля повинен спорожняти кишечник в основному залежить від його віку та харчування. В цілому про виникнення запору можна говорити, якщо дефекація не відбувалися протягом 1-3 діб або якщо процес випорожнення відбувається з великим утрудненням.

Ідеальним для дітей 1-2-х місяців від народження вважається число дефекацій, рівне числу годувань на добу. За умови, що дитина перебуває на грудному вигодовуванні. Втім, нормою є і 1-2-кратне спорожнення на добу, що відбувається в переважній більшості випадків.

Іноді немовлята, що харчуються виключно молоком матері, можуть не какати по два-три дні, не виявляючи при цьому абсолютно ніяких ознак дискомфорту, продовжуючи добре їсти і спати належний час. Хвилюватися не варто, так як це означає, що молоко матері майже без залишку засвоюється організмом дитини.

Груднички-штучники ходять по-великому один раз на добу - це нормально. Нормальним також вважається і те, що калові маси у них щільні, з характерним "душком", на відміну від кашки без запаху, якій спорожняються новонароджені, що харчуються молоком матері.

Кількість добових дефекацій у немовлят залежить також від особливостей його організму. Тому щоб правильно діагностувати запор, батьки повинні уважно спостерігати за поведінкою свого чада.

Ознаки запору у немовлят - це відсутність стільця (утруднений стілець) протягом 1-3 днів, твердий животик, відсутність кишкових газів. Додатковими симптомами запору стають: неспокійна поведінка, тривожний короткий сон, відмова від грудей. Такі ознаки - привід для початку негайних дій.

Причини, що призводять до запорів у немовлят

Як вже говорилося, запори для дітей першого року життя - стан дуже часте. Викликати його можуть самі різні причини. Наприклад:

 • годуюча мати допускає недотримання дієти при лактації;
 • перехід на штучне вигодовування;
 • зміна виду замінника грудного молока;
 • ранній прикорм;
 • нестача в організмі рідини;
 • низький м'язовий тонус кишечника;
 • хвороби простудного або вірусного походження;
 • алергія на лактозу при годуванні дитини не адаптованими сумішами, а коров'ячим (козячим) молоком.

Невідкладна допомога

Якщо малюк страждає від частих запорів, правильним буде сходити на консультацію до педіатра, який після огляду призначить дитині відповідне лікування.


Але коли такої можливості немає, полегшити стан грудничка можна, регулярно виконуючи нехитрі дії.

 • Щоб стимулювати роботу кишечника, перед годуванням потрібно корисно дитину на кілька хвилин на животик.
 • Якщо малюк плаче і поводиться неспокійно, зробіть йому легкий масаж живота (кругові рухи теплою долонею зліва направо).
 • Кожен день робіть зарядку з обов'язковим вправою для ніг - "велосипед".
 • Щовечірні теплі ванни є не тільки гігієнічною процедурою, але і сприяють поліпшенню роботи кишечника немовляти.
 • Прикорм починайте обережно і обов'язково включайте в раціон дитини свіжі фрукти та овочі у вигляді пюре, соків.
 • Змініть кип'ячену воду, яку ви даєте дитині в якості пиття, на спеціальну бутильовану воду для дітей.

Якщо неприємність вже трапилася, і малюк мучиться від запору, допомогти йому можуть медикаментозні препарати. Проносних засобів для дітей в аптеках сьогодні більш ніж достатньо, але застосовувати їх потрібно обережно. Так, деякі пероральні препарати проносного дії можуть викликати у новонародженого алергічну реакцію. Крім того, багато з них призводять до сильного подразнення слизової шлунка малюка.

Але є й такі проносні препарати, які по праву вважаються не тільки високоефективними, але і абсолютно безпечними для немовлят. Наприклад, ГЛІЦЕЛАКС®. Це дитячі гліцеринові свічки для ректального застосування.

Перевага препарату полягає в тому, що застосовувати його дуже зручно, просто і легко. Свічки випускаються у відповідній особливостям дитячого організму дозуванні і зручній формі. Крім того, ректальний спосіб застосування є запорукою того, що слизова шлунка і кишечника не буде дратуватися.

Дитина сприймає лікувальну процедуру з використанням свічок ГЛІЦЕЛАКС®, так як для нього вона проходить абсолютно безболісно. Ефект настає практично відразу - всього через кілька хвилин малюк зможе без зусиль покакать, що принесе йому помітне полегшення. Зрозуміти це можна буде вже тому, що крихітка знову стане добре смоктати груди, спокійно спати і активно вести себе під час неспання.