Людині властиво потіти, виділення поту - природна функція організму. Але, навіть розуміючи це, ніхто не радіє розлучень на одязі, неприємного запаху від взуття або вологим долонь. А сильне потовиділення, якщо воно не пов'язане з лікуванням застуди або відвідинами сауни, для багатьох є причиною дискомфорту.

Людина постійно концентрує увагу на неприємних відчуттях, замикається, уникає появи в громадських місцях і близького спілкування з іншими людьми - так і до психологічного зриву або фобії недалеко. Не варто до цього доводити, краще звернутися до лікарів з приводу гіпергідрозу (посиленого потовиділення).

Розрізняють два види патологічного гіпергідрозу - первинний і вторинний. Вторинний гіпергідроз виникає на тлі якого-небудь захворювання і є одним з його симптомів. Як правило, в цьому випадку відзначається загальна пітливість і вирішенням проблеми є лікування викликає її хвороби.

Якщо не виявлено основне захворювання-причина і посилене потовиділення носить локальний характер, то тоді можна говорити про первинний гіпергідроз. Для лікування сильної патологічної пітливості залежно від її локалізації розроблено багато методик - від консервативного лікування до хірургічного.

Практично всі консервативні зовнішні методи мають один істотний недолік - тривалість лікування та необхідність у повторних курсах.


А що приймаються ліки можуть давати і побічний ефект - від неприємних відчуттів до погіршення зору. Застосування ін'єкцій ботулотоксину А допомагає впоратися з патологічною пітливістю швидко, але потрібне проведення повторних курсів через кілька місяців.

Хірургічні методи також не ідеальні. Перетинання або пережатие кліпсою нервів допомагає зменшити загальну пітливість на кілька років, побічним ефектом після операції може бути посилення потовиділення під час їжі, опущення століття, явище аритмії. Вискоблювання шкіри зсередини вимагає повторення процедури через півроку. А заміна шкіри в пахвовій западині чревата порушенням рухливості через грубі післяопераційних рубців.

Але первинний гіпергідроз досить рідкісне явище. Якщо просто турбує естетична сторона сильної пітливості, то варто більш ретельно дотримуватися правил гігієни і переглянути своє ставлення до цієї делікатної проблеми, адже потіють все.