Ринопластика, або пластику носа, є однією з найбільш затребуваних операцій у сфері косметичної хірургії обличчя. Форма носа, що дісталася від природи, часто не задовольняє свого носія, в той час як невелика корекція допоможе іноді повністю змінити зовнішній вигляд, зробити риси обличчя більш гармонійними.

Мабуть, це одна з найдавніших корекційних операцій; щось подібне проробляли в стародавній Індії близько 3 тисяч років тому. Однак сучасна пластика носа була розроблена в 20-х роках XX століття; в середині минулого століття був освоєний т.зв. закритий спосіб ринопластики, що передбачає виконання розрізу на внутрішній слизовій оболонці носа.

Операції з корекції форми носа проводяться, як правило, у віці від 20 до 40 років (за рідкісними винятками).

Показаннями до подібного роду хірургічному втручанню служать наступні фактори:
- ніс сідлоподібної форми;
- потовщення кінчика носа;
- наявність горбинки;
- деформації травматичного походження;
- надмірна довжина ;
- проблеми з носовим диханням.

Пластика носа може бути реалізована внутрішнім і зовнішнім способами; вибір конкретного методу залежить від уподобань хірурга.

Найбільшою популярністю користується варіант з операцією, що проводиться через ніздрі.


У процесі такого оперативного втручання зменшується кісткове тіло носа, усуваються деякі хрящі. Тривалість такої пластики - близько півгодини, використовується місцевий наркоз.

Зовнішня методика передбачає виконання розрізу під носом з подальшим підйомом шкіри; це забезпечує хірургу кращий огляд, однак вимагає загального наркозу і більшої тривалості (до півтори години)

На жаль, навіть після ідеально проведено пластики носа пацієнту потрібно певний період на відновлення, пов'язаний з деякими незручностями. Гіпсова пов'язка на обличчі, синці та набряки під очима - все це ускладнить повернення до повсякденного життя. Крім того, неминучий набряк м'яких тканин в зоні хірургічного втручання.

Є ще один специфічний момент. Ніс приймає остаточну форму через досить тривалий час, після того як сходять вся набряки і відновлюються всі тканини. У деяких випадках на це потрібно близько року.

У сучасній естетичної хірургії активно використовуються комп'ютерні технології; оцінити зовнішній вигляд свого носа і особи в цілому можна за допомогою комп'ютерного моделювання.